Luca Da İşletme Defterinde 1687 Teşviğin İndirim Kaydı

Merhabalar işletme defterinde 1 kişi için 1687 teşvik indirim kaydı yapmak istiyorum(geçici vergi için)
Lucada gider fişinde muhasebeleştirdiğim Ücret tahakkukum
brüt ücret :1777,50
ssk işveren hissesi :364,38
işsizlik işveren hissesi:35,55 şeklinde

Kişi 1687 li teşvikden yararlandığı için ssk tahakkukunda sadece 25,30 tl damga vergisi ödüyor.
Benim teşvik kaydım aylık 666,56 tl mi olmalı ?? (%37.5) bir de stopaj ve damga istisnaları da olacak
Luca da işletme defterinde gelir fişinde işlediğim zaman doğrusu bu bence geçici vergideki gelir ile kdv kümülatifi tutmayacağı için izahat istenecek
ücret tahakkundan düşme durumunda ise teşvik rakamı işveren hisselerinden fazla olacağı için brüt ücret düşük olarak görünecek
İşletme hesap özetinde gider iadeleri diye bir bölüm var oraya yazılması uygun olur mu sizce buraya yazılması durumunda muhasebe fiş kaydını nasıl yapmalıyım sizler nasıl yapıyorsunuz yardımcı olurmusunuz ***

Merhaba
Rastladığım kadarıyla bu konuda şöyle tartışmalar yapılıyor.
Bir görüş,bu teşviklerin (sadece bu teşvik değil,kurumun verdiği bütün indirimlerle ilgili) işletme defterine gelir kaydedilmemesi,bu kadar indirimin gider matrahından düşürülerek kayda geçirilmesi gerektiği yönünde.
Diğer görüşte (benim her zaman savunduğum) gider kalemini normal gösterip ayrıca indirim ve teşvikleri gelir kaleminde (diğer gelirler) gösterilmesi gerektiği yönünde.
Gelir olarak gösterildiğinde ise şöyle bir handikap ortaya çıkıyor (serbest meslek kazancı mükellefimde geksis raporu bölümünde aynısı başıma geldi) Beyan edilen kümülatif kdv matrahı ile beyan edilen toplam kazanç karşılaştırıldığında haliyle matrah farkı ortaya çıkıyor.Geksis raporu da bunu hata olarak görüyor.Maliyede bana açıkla diyor.1-2 ay evvel benden istediler.Bende işletme defterimin gelir tarafın çıktılarını alarak,normal hasılat ile bu gelirleri ayrı ayrı gösterdim ve bu matrah farkı sebebinin kdv matrahını ilgilendirmeyen sgk teşviklerinden (gerek 5510 gerek 6661) kaynaklandığını izah ettim.Raporu düzelttiler ve konu kapandı.
Ve ben halen bu işleyiş tarzına devam ediyorum ve gerekirse izah vermeyi tercih ediyorum.
Özetle,ücret giderlerinde giderleri olması gerektiği gibi kayda alıyorum,teşvik ve indirimleri de (o ay alınmışsa tabi) "diğer gelirler" bölümüne kaydediyorum.Sizin bahsettiğiniz işveren yada işçi hisseleri gibi bir ayırıma hiç girmiyorum bile.