Luca Yansıtma Fişleri

husok

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar aranızda luca kullanan vardır umuyorum. yeni geçtik bir yardım lütfen.
Geçici vergi ilk dönemde kestiğim yanıtma fişleri mizanlarda kafamı karıştırıyor. yansıtma fişlerini siliyormusunuz
geçici vergi yaptıktan sonra?

Selamlar
Daha önceki kullandığınız programlarda yansıtma fişlerini siliyor muydunuz? (ki?)

Geçici v. dönemlerinde yansıtma fişi yapma zorunluğunuz olmadığından tercih size kalmış.

Geçici v. dönemlerinde yansıtma fişi yapma zorunluğunuz olmadığından tercih size kalmış.

Çoğu kişi bu fişleri düzenlemiyor veya düzenledikten sonra siliyor,hatta gider hesaplarını bile kapatıyor.Ama ben maalesef bunlara katılmıyorum.Yansıtma fişleri yapılmalıdır,kar veya zararın nasıl hesaplandığı kayıtlarda gösterilmelidir ve bu fişler silinmemelidir.Benim görüşüm böyle
Saygılar

Çoğu kişi bu fişleri düzenlemiyor veya düzenledikten sonra siliyor,hatta gider hesaplarını bile kapatıyor.Ama ben maalesef bunlara katılmıyorum.Yansıtma fişleri yapılmalıdır,kar veya zararın nasıl hesaplandığı kayıtlarda gösterilmelidir ve bu fişler silinmemelidir.Benim görüşüm böyle
Saygılar

Selamlar,
Tahsin Bey bende sizinle aynı fikirdeyim ama pratikte pek yapılmıyor, açıkçası bende yapamıyorum. Çünkü katlamalı yani kümülatif sonuçlar alındığı için yansıtma fişleri geçici vergi döneminde yapılmıyor genelde. Halbuki Tekdüzen muhasebe sistemi incelendiğinden buna imkan var ancak pratikte yapılamıyor.

Selin Hanım selamlar
Yapılamıyor olmasının gerekçelerini mazeret olarak kabul edemiyorum maalesef.Örneğin 770 hesabının haziran sonu toplamı ile 632 hesabının mart sonu toplamı arasındaki fark son 3 aylık döneme ait gider farkıysa, aradaki fark rahatlıkla yansıtılabilir.Zaten bunlar,hesaplama esnasında kağıt üzerinde yapılıyor,kaydi olarak ta pekâlâ yapılabilir.

aslında yapılmalı katılıyorum, ne nereden gelmiş görünmesi açısından, sonradan unutuluyor hep, kümülatif yaptığımız için

merhaba ;
luca da yansıtma fişlerini şu şekilde yapabilirsiniz :
muhasebe - yansıtma fişlerine gelin.hesap tanımlamalarına tıklayın. dimm dig güg dağılımı ile ilgili sekmeler çıkacak karşınıza. alt 3 tuşlarıyla hesap planından düzenlemeleri yapınız başlangıç ve bitiş hesap kodlarınızı. daha sonra fiş oluştura tıklayın. orada bakiye güncelleyin diyor. güncelleyin bakiyelerinizi. 30,06,2014 tarihini yazın ve fiş oluştura tıklayın. yansıtma fişleri oluşmuş oldu ANCAK DİKKAT ! yansıtma fişlerine girdiğinizde karşınıza mesela 153 ün bakiyesinin komple 621 e atılmış olduğunu göreceksiniz. ewlinizde kalan stoğa göre fişin içine girip manuel tutarı düzeltin. geçici vergiyi yolladıktan sonra bu yaptığınız fişleri pasife alın. fişin için girdiğinizde sağ üstte fişin durumu yazıyor. orada aktif yazar. tıklayıp pasif yapın . böylece fişi silmemiş oluyorsunuz. bir önceki döneme bakmak isterseniz de maliyetleri net bir şekilde görebilirsiniz.
Saygılar.

tşkler canan hanım, çok güzel olmuş açıklama. ufak bir ekleme; üretim firmalarında 150--710 virmanı yapmayı unutmamak lazım.