Maaş Hesaplaması

iyi günler herkese,
kafama takılan bir soru var sizden bilgi almak istiyorum. Brüt maaşım 1750 TL okul dolayısıyla 20 gunluk periyotta 15 gun ıse gıttım. Bunlar ilk hafta3 diger haftalar 4 gun seklınde. maas olarak 700 TL yatırıldı. Eger tam calıssaydım 1257 alıcaktım fakat 5 gun calısmadım dıye nerdeyse maasımın yarısı gıdıyor. sızce hesapta yanlıslık yok mu?

Maaş / 30= günlük ücretiniz.
İşe gitmediğiniz günlerde işverenden yazılı izin alarak ücretsiz izin kullanmış iseniz, hafta tatili ücretinizin kesilmemesi gerekir. Ancak ücretsiz izin kullanmayıp , devamsızlık şeklinde oldu ise ,
Devamsızlığınızın olduğu her hafta için 1er günlük hafta tatili ücretinizin de kesilmesiyle 3+2+2+2( 1er günü hafta tatili ücreti) 9 günlük ücret kesintisi yapılabilir.

20 günlük peryod dediğiniz nedir, ücret ödemeniz / sözleşmeniz 1 aylık çalışma için değil mi?
Özel bir iş sözleşmeniz mi var?

teşekkürler öncelikle ilgilendiğiniz için. 20 gunden kastım bır aydaki iş günü. 1 ayda 15 gun calısıp 700 alıyorum hergun calıssam yanı 20 gun için 1250 alıcam garip geldi.

Haftalık çalışma süresi 45 saat,
bu 45 saati , günlük 11 saat sınırı aşılmamak kaydıyla, haftanın günlerine eşit dağıtarak: 45/6 = günlük 7,5 saat veya,
45/5= günlük 9 saat çalışarak tamamlamak mümkün.
O hafta 1 gün gelmediğinizde, eksik çalışma nedeniyle 1 günlük ücretiniz + hafta tatili ücretiniz kesilir.
2 gün gelmediğinizde , 2 günlük ücretiniz + hafta tatili ücretiniz kesilir.
Ayın 4 haftasında da devamsızlığınız varsa, devamsızlık yaptığınız gün sayısı+ devamsızlığınızın olduğu hafta sayısı kadar hafta tatili ücreti kesilir, yani 4 hafta 1er gün devamsızlığınızın ücretinize yansıması 4 gün değil, 8 günlük ücret kesintisi şeklinde olur.
Bu devamsızlıklarınız, işverenden izin almak şeklinde olmuşsa, bu durumda hafta tatili ücretlerinizin kesilmemesi gerekir.

Bu durumda c.tesi-pazar tatil ise işyerinizde;
sizin hesabınıza göre 22 günlük değil değil, (22-9) 13 günlük ücret almanız gerekir.
Sanki , i,şyeriniz, günlük ücret hesaplamasında , hafta tatili ücretini dikkate almıyor. 1250/30 formuluyle (41,66TL/Gün) günlük ücreti bulmak yerine, 1250/22 = formuluyle (56,81TL/gün) günlük ücret hesaplıyor. Bu durumda da kesintiyi ,
41,66 TL x 9 gün =375TL olarak yapmak yerine,
56,81 x 9gün = 511TL olarak yapıyor.
1250-375 = 875TL ödemesi gerekirken,
1250 - 511= 739TL ödüyor,

doğru mu?

Son düzenleme: