Maaş Ve Huzur Hakkı Birlikte Aynı İşletmede

üstatlar merhaba,

bir şey danışmak istiyordum fikir fikirden üstündür.
bir A.Ş.de muhasebe müdürüyüm.sgdp kesintisi ile bordroluyum şirket hissedarı değilim
aynı şirkette yönetim kurulu üyesi seçildim ticaret siciline tescil edildi cüzzi miktarda huzur hakkı alacağım müşterek imzam olacak diğer yönetim kurulu üyeleri ile(başkan,yardımcı,üye)
bordroyu nasıl yapacağım acaba çelişkide kaldığım konu bu, yani huzur hakkında sgk kesintisi yok normal bordro yaparken birde diğer yönetim kurulu üyeleri ile birlikte
huzur hakkı bordrosu mu yapacağım.gelir vergisi kesintisi nasıl olacak , kıymetli yardımlarınızı bekliyorum hepinize hayırlı işler dilerim.

Bordroyu huzur hakkı olarak yapacaksınız. SGDP kesintisi yok. Ancak sgk sizin emekli maaşınızdan %15 kesinti yapacak.

üstadım teşekkür ederim cevabınıza ,
ancak 2 adet bordro yapacağım değilmi 1.si benim eski bordrom muhasebe müdürü olarak yani sgdp kesintisi olan
diğeride huzur hakkı bordrosu sgdp kesintisi olmayan doğrumu acaba birde gelir vergisi stopajı nasıl olacak

Sayın Can Azizoğlu,

İş akdiyle bağlılığınız esastır. Bugüne kadar sürdürdüğünüz çalışma karşılığı ücret bordrosu düzeniniz devam edecek. Huzur hakkı için diğer YK üyeleri ile ayrı bir bordro düzenleyeceksiniz bu bordroda sadece GV ve DV kesintisi olacak. Ancak vergi dilimleri esasını her iki bordroyu düzenlerken gözönüne almayı ihmal etmeyin.

%15 Kendi adına bağımsız çalışanlardan yapılan kesinti olmaz zaten 4a da tam zamanlı çalışıyor y.kurulu üyeliği tali iş ve ortak değil.İyi çalışmalar.

alakanıza çok teşekkür ederim kevork üstadım bir soru daha emekli maaşımdan %15 kesinti olurmu acaba çünkü şirkette normal hizmetimden dolayı zaten %30+%2 sgdp ödüyorum
acaba yönetim kurulu üyesi olduğum için sgk maaşımdan kesinti yaparmı çelişkili cevaplar alıyorumda sizin bilginizden faydalanırsam memnun olurum.

Bu konu o kadar net değil. Ortak olmayan yönetim kurulu üyesi hem "hizmet akdi" hem de " vekalet akdi " ile çalışabilirmi?. Çünkü bilindiği gibi AŞ lerde Yönetim Kurulu İŞVEREN konumundadır. Bir kişi kendi şirketinde hem işveren hemde işgören durumunda olabilir mi?

Türk Ticaret Kanunun şirkete ortak olmayanların yönetim kurulu üyesi olabilmelerinin önünü açmasıyla bu kişilerin sayısı giderek artacaktır.Bu hususta Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamalarında ve öğretide birliğin sağlanması için Yargıtay kararları da gözönünde tutularak açılabilecek davalarda Kurum zararına yol açmamak için Sosyal Güvenlik Kurumubu kişilerin vekalet akdine tabi olarak çalışmaları nedeniyle Kanunun 4. maddesi kapsamında değerlendirilemeyeceklerini açıklayacak bir düzenleme yapılması yerinde olacaktır.

Son olarak tekrarlamakta fayda var ki, şirkete ortak olmayan yönetim kurulu üyelerinin, bu görevlerinin yanında ayrıca şirket içerisinde hizmet akdine bağlı olarak çalıştırılmaları halinde bu kişiler Kanunun 4/1-a maddesi gereği sigortalı olacaklarıdır

Doğal olarak bu durumda %15 lik kesinti söz konusu olmaz. SGDP ile 4a lı çalışma devam eder.

Son düzenleme:
alakanıza çok teşekkür ederim kevork üstadım bir soru daha emekli maaşımdan %15 kesinti olurmu acaba çünkü şirkette normal hizmetimden dolayı zaten %30+%2 sgdp ödüyorum
acaba yönetim kurulu üyesi olduğum için sgk maaşımdan kesinti yaparmı çelişkili cevaplar alıyorumda sizin bilginizden faydalanırsam memnun olurum.

Sayın Can Azizoğlu,

Benim anlattığım yöntemle emekli maaşınızdan kesinti olmaz çünkü SGDP devam edecek.

Sevgili Nizam,

TTK Murahhas Üye kavramını içerir. Eski TTK'da da vardı Yeni TTK'da da var. ( Murahhas Üye/Murahhas Müdür gibi geniş içerikli). Eski yasa yönetime seçilmek için ortaklardan birinin "1 Pay" ını o üye adına bloke etmesini şart koşardı. Amaç oy hakkının tanınmasıydı. Şimdi ise hem bu şart kalktı hemde YK'nın yetki devretme yöntemi getirildi bunun çeşitli kullanım şekilleri var. Şirketler adına vekalet alan yada müdürlük yetkisi tanın her çalışan aynı zamanda sorumlulukları itibariyle işveren de sayılırlar. ( Özellikle Kamu Kurumları nezdinde Vergi, Sigorta vb. ) O yüzden söylediğim uygulama aslında olması gereken zorunlu uygulamadır. Yapılacak ilk Genel Kurul'a kadar aldığı yetki düşecek ve yenilenmezse sadece iş akdi elde kalacaktır ve bu durumun devamı gerekir.

YEri gelmişken; Eski TTK YK ve yetki tanıdığı kişilere müteselsil sorumluluk vermişti. Yeni TTK bu yetki/sorumluluk ilkesini daha doğru bir çizgiye taşıdı. Zarardan sorumluluğu sadece yetkiyi kullananlara yükledi. Bu biraz ayrıntılı ancak doğru bir yaklaşımdır.

Merhabalar

Huzur hakkıyla ilgili benimde bir sorum olacak Huzur hakkı için ayrı bordro yapılıyor normal çalışma bordrosundan devreden gelir vergisi matrahı eklenir mi yoksa sıfırdan mı gelir vergisi hesaplanır? şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar

Huzur hakkıyla ilgili benimde bir sorum olacak Huzur hakkı için ayrı bordro yapılıyor normal çalışma bordrosundan devreden gelir vergisi matrahı eklenir mi yoksa sıfırdan mı gelir vergisi hesaplanır? şimdiden teşekkür ederim.

Anladığım kadarı ile şirkette aynı kişi için hem maaş hem de huzur hakkı mı veriliyor?. Nasıl olacak bu? Kişi 1/10/2008 den önce mi girişi var?
Maaş bordrosu yapılıp sgk ödeniyor. Ayrıca huzur hakkı mı alıyor.?
Bunların dışında sorunuzun cevabı EVET dir.

Anladığım kadarı ile şirkette aynı kişi için hem maaş hem de huzur hakkı mı veriliyor?. Nasıl olacak bu? Kişi 1/10/2008 den önce mi girişi var?
Maaş bordrosu yapılıp sgk ödeniyor. Ayrıca huzur hakkı mı alıyor.?
Bunların dışında sorunuzun cevabı EVET dir.

Doğrudur kişi için normal maaş bordrosu düzenleniyor ve Huzur Hakkı bordrosu düzenlendi ileride ödenecek Huzur haklarında Maaş bordrosunun G.V matrahını Huzur Hakkı bordrosuna eklemeli miyim? yoksa huzur hakkında kendi takip eden G.v matrahından mı G.v kesilecek.

Hayır kişinin aynı işverenden aldığı tüm ücretler maaş, ikramiye, prim, huzur hakkı v.b birleşerek kümülatif vergi matrahını oluşturur.