fonradar

Maaşına haciz gelen işçi işten çıkarılabilir mi?

başlıktada belirttiğim gibi,maaşına haciz gelen işçiyi,işverenin işten çıkarmaya hakkı varmıdır.busebeple işten çıkarılan işçinin yapması gereken nedir,tesekkurler..

Ynt: Maaşına haciz gelen işçi işten çıkarılabilir mi?

Çıkarabilir.
Çıkardıktan sonra İcra Müdürlüğüne bir dilekçe ile çıkışını bildirmeli.

işv. icra ile uğraşmak istemez ise kıdem ve ihbar ödeyerek çıkışını verebilir.

bluetiger77 ' Alıntı:
peki bunun dayanağı nedir.

Maaşı hacizli işçi işyerinden çıkarılamaz diye bir madde yok kanunlarda.En azından ben duymadım, görmedim...
Onun içinde olmayan birşeyin dayanağını gösteremem.

A-Cevaplarınızda işverene yapılan tebligat tarihini atlamadığınızı ve işverenin sgk çıkış bildirimindeki sürenin dikkate alınarak, icra dairesine cevap verilmesi gereken cevabi sürenin fesih tarihinden önce verilmesi gerektiğinin düşünülmüş olduğunu sanıyorum.
B-İşcinin işyerinde sürekl borç para istemesi ve ödememesi,bu davranışını 3-5 kez tekrar etmesi durumunda,işveren önce uyarı,ihtar ve yevmiye kesintisi cezasından sonra;işcinin bu davranışları işyerinde olumsuzlıklara örneğin geçimsizlik ve tartışmalara ve kötü örnek teşkil etmesi vs gibi sebeb oluyorsa,artık işveren bu noktadan sonra "geçerli nedene"bağlı olarak fesih yolunu tercih edebilir,(tabi bu tür olayda fesih yapılması gereken son işlemdir)feshetmesi halinde işci işyeri iş güvencesi kapsamında ise "işe iade"kararı alabilirmi,alabilir diyebiliriz.(Daha net karar verebilmek için her olayı kendine özgü şartları ve belgeler üzernden yorumlamak gerekir)

bluetiger77 ' Alıntı:
başlıktada belirttiğim gibi,maaşına haciz gelen işçiyi,işverenin işten çıkarmaya hakkı varmıdır.busebeple işten çıkarılan işçinin yapması gereken nedir,tesekkurler..
Bu sebebin,işyerinde olumsuzluklara sebeb olabilecek nitelikte bir durum olmayacağı (tabi burada haciz nedenininede bakmak gerekir)dolayısıyle tek başına fesih için yeterli sebeb olabileceğini sanmıyorum,araştırmaya değer...

Birdefaya mahsuben gelen icra dairesi bildirimi kesinlikle işverene "haklı nedene"dayalı fesih hakkı vermeyeceği gibi,"geçerli nedene" dayalı fesih hakkıda vermez,vermemeli.
"geçerli neden"ile olabilmesi için bu icra bildiriminin belki 3-5 kez tekrarlanması,her defasında işcinin uyarılması,bocunu ödemesi konusunda "ihtar" çekilmesi süreçelerinin izlenmesi sonucu ANCAK MÜMKÜN OLABİLECEK.
Herşeyden önce bu durumun işyerinde olumsuzluklara yol açacak derecede-seviyede olması gerekir.(KİLİT NOKTA BURASIDIR)
Ayrıca aynı olmasada benzer içtihat kararı,bu olay için emsal teşkil etmeyebilir,benim bu noktada savunmam"her olayın kendine özgü şartları"nın farklı olabileceği,bu nedenle benzer olaylardan farklı kararların çıkabileceği yönündedir.

İşyerinde çalışan sayısı 30 kişinin üzerindeyse ve işverenin işten çıkartmak istemesinin nedeni sadece "işçinin maaşına haciz gelmesi" ise haklıi bir sebep değildir,çıkaramaz...

Geçen hafta maaşına haciz gelen bir işçiyi kendi isteği ile işten çıkışını yaptım. Tebliğden 9 gün öncesine. Pazartesi de dilekçe yazıp bildiricem.