Mahrece İade Muhasebe İşlemi

Yurtdışından ithal edilen malzeme arızalı çıkması nedeniyle mahrece iade işlemine tabi tutuldu. Bunun için de sadece gümrük bedeli için 4.000 Euro tutarında fatura tanzim ettik. Sorum da tanzim edilen 4.000 euro tutarında faturanın muhasebe kaydıyla ilgilidir.

Şöyle ki: 4.000 EURO bedelindeki (sadece gümrük değeri içindir) fatura için nasıl muhasebe düzenlenecektir? Bu faturadan KDV ayrımı olacak mı?

Şimdiden ilgilenenlere teşekkürler...

Mahrece iade için kestiğiniz faturayı satış faturası gibi düşünmeyeceksiniz. Sadece beyanname açılıp iadenin gerçekleşmesi içindir. Faturada ve kayıtlarda kdv ile ilgili bir işlem yapmayacaksınız. Malzemeyi İthalat esnasında hangi hesaba kaydettiyseniz, bu hesaba alacak vererek kapatacaksınız. KDV beyanında da göstermeyiniz.

Bülent bey yanıtınızı teşekkürler... Ben soruyu biraz daha (gümrükçüden gelen belgelere göre) genişletmek istiyorum...

Gümrük Beyannamesinde TOPLAM FATURA BEDELİ 4.000 EURO kur tutarı (2,1972 TL.) ve alt satırda ise BEDELSİZ ibaresi yer almaktadır.

Muhasebe kayıdı : 4000*kur =4.000*2,1972=8.788,80 TL. Bu rakam mı alış iadeleri hesabına alacak olarak işlenecek ya da Gümrük beyannamesinde BEDELSİZ yazdığı için Alış İadelerine her hangi bir rakam işlenmeyecek mi?

merhabalar,
temsilciliğini yaptığımız yurtdışı firması sözleşmesini iptal etti elimizde bir hayli ürünü kaldı bunlarla ilgili davalık olduk sonra dava geri çekildi, firma malları geri almaya kabul etti,malları iade ederken gümrükçü, gümrükte her ürünün ithalatına ait beyannamenin isteneceği söylendi çok ve çeşitli stok olduğu için bu malların iadesi gümrükte satış gibi gösterildi ve iade malların tutarı ilgili firma tarafından ödenecek, ancak bu işlem gerçekte iade , şimdi bu işlemin muhasebe kaydını 601 hesap mı yoksa 153 hesapta mı göstermeliyim.

601 gibi gösteriniz. Dönem sonunda da iade edilen malların 153 hesaptaki tutarlarını 621 hesaba virmanlarsınız. Ayrıca KDV iade hakkınızda var. KDV nizin durumuna göre iade isteyebilirsiniz.

Merhaba,
geçtiğimiz sene ihtal ettiğimiz malları iade edeceğiz. Bunu gümrükte ihraç mı yoksa iade gibi mi göstermeliyiz?
ve muhasebe açısından kayıtlar nasıl olmalı ?
bilgi rica ediyorum. şimdiden teşekkürler.

Merhaba,
geçtiğimiz sene ithal ettiğimiz malları iade edeceğiz. Bunu gümrükte ihraç mı yoksa iade gibi mi göstermeliyiz?
ve muhasebe açısından kayıtlar nasıl olmalı ?
bilgi rica ediyorum. şimdiden teşekkürler.
Satış (ihracat) olarak gösterebilirsiniz.

Arkadaşlar selamlar
Bu aşamada bir soruda ben sormak istiyorum müsadenizle
İthal edilen mal gümrükten çekilmiş ve stoklara girmiştir.Ancak (nedenini bilmiyorum) malın bir kısmı iade edilecektir.
1- İade işlemi "ihracat" prosedürüyle mi yapılacaktır?
2- İthalat anında gümrüğe ödenen kdv'nin iadesi,gümrükten mi talep edilecek,yoksa vergi dairesinden mi?
3- Şayet gümrükten talep edilecekse,ihracat konusu ve kdv iadesi kdv beyanından nasıl gösterilecektir.
Saygılar

Son düzenleme:
Sayın Arkadaşlar,

"Mahrece İade" işlemi için malın gümrükten çekilmemiş olması gerekir. Yada ancak antrepoya alınmış olması gerekir. Bunun ötesinde mahrece iade olmaz. İthalat işleminden sonra ( tüm vergiler ödenip millileşmiş ve gümrükten alınmış ) mahrece iade değil sadece iade işlemi olur. Malların arızalı çıkması durumunda ise işlem akışları değişiktir. İade edecekseniz artık ihracat işlemi, tamire gönderecekseniz geçici çıkış işlemi uygularsınız. Az yazdım gerisi çok detaylı.

Mahrece iade işlemi gümrükte kullanılan bir ifadedir. Muhasebe kayıtlarımızla doğrudan ilgisi yoktur. Vergileri ödenip, kati ithalatı yapılan eşyanın (millileşmiş eşya) daha sonra alıcısına iadesi, ihracat sayılır. Kdv iadesi yine vergi dairesinden normal ihracat işlemleri kapsamında talep edilecektir.