Mahsup Kaydı Hakkında Yardım ve bilgi İhtiyacı

LÜTFEN FORUM KURALLARINI OKUYUNUZ!
Forumda "Yardım, Acil vb. açıklayıcı olmayan konular açmak yasaktır." Tekrarı halinde forumdan uzaklaştırılacaksınız. Konu düzeltilmiştir.

Aşağıda belirtmiş olduğum gibi bir mahsup kaydı yapılmış bu mahsup kaydından sonra SGK priminin ödemeside kasadan yapılıyor bu ödeme işleminin muhasebe kaydının nasıl yapıabileceği konusunda yardım ve önerilerinize sunarım iyi çalışmalar

100.01.* kasa hesabı 6.736,91
360.02.* gelir vergisi 481,74
360.03.* damga vergisi 62,11
361.01.* SGK Pirimi 3.152,48
180.01.* ödenmeyen SGK Pirimi 3.152,48
361.01.* Ödenecek İşsizlik Pirimi 282,31
180.01.* Ödenmeyen İşsizlik Pirimi 282,31

Bu şekilde yapılan mahsup kaydının ödemesinden sonraki mahsup kaydının nasıl yapılacağı

Ödenmeyen SGK primlerini Gider yazıp ilgili dönem Geçici Vergi dönemlerinde KKEG yapmamış.Aktifleştirilmiş daha sonra yani ödendiği dönemdede Giderleştirileme yoluna gidilmiş.Muhasebe kaydını yapacağım.Fakat burdaki çelişki kasadan yapılan ödemede neden 180 hesap çalıştırıldığı bu çelişki kasadanda ödeme yapılsa-ki yapılmamıştır-180 hesaba atılmaması direk giderleştirilmesi lazım.

Neyse ödendi ise fazla detay yapmadan ödemesinden sonraki mahsup kaydı

_____________________________/_______________________________

740/760/770-

180-

__________________________________/___________________________

ödendiği dönemde bu kayıt yapılır

değerli meslekdaşım sturskaslan aklınızda bulunsun muahsebe de tersten yapıştır formülü vardır sıkıştığınız yerde onu uygulayın alacaklıyı borçlu hesapla borçluyuda alacaklı ile yani tersiyle kapatırsınız oraya da uygun hesap planını yapıştırırsınız devleti vergi kaybına uğratmadıkdan sonra bu tersten yapıştır formülünü gönül rahatlığıyla kullanabilirisniz