Makina İthalatı

merhaba

05/01/05 de 82.000 eoru (kur 1,81) makine peşin ithalatı için satıcı firmaya tarnferi yaptık.19/1 de makineyi gümrükten çektik.
g.ç.b deki 19/01 tarihli kur 1,71
g.ç.b deki kdv matrahı 155.000,00 ytl (cif )

bunun yanısıra 4000 euro navlun (1,71 kur) ve 750,00 ytl de anterpo ödedik

bu alışın muhasebe kaydı nasıl olacak ve cif bedeline benim ödediğim navlun ve antrepo dahil mi değil mi

saygılarımla

(CİF) (COST, INSURANCE, FREIGHT) İthalatta, mal fiyatının üzerine sigorta ve navlun giderlerinin de eklendiği bir alım-satım şeklidir. Bu tip satışlarda, satıcı sigorta ve navlun maliyetlerine katlanmak zorundadır. Ayrıca satıcı, malı ithalatçının istediği yere kadar götürmekle yükümlüdür.

Bu nedenle sorunuzda "benim ödediğim navlun ve antrepo dahil mi?" sorusu açık değil. Gerçekten böyle bir ödeme varmı? Eğer varsa CİF anlaşması yok demektir.

Diğer taraftan mal depoya girinceye kadar yapılan tüm masraf malın maliyetine dahil edilir.
--------------------------

Öncelikle malın ithal rejimin belirlenmesi lazım. C.İ.F mi FOB mu yoksa C:F mi ona göre ihracatçı ile ithataçı firma arasında yapılmış olan mal alım satım sözleşmesi hangi koşullarda ise ona göre maliyetlerin yansıtılması gerekir.

Sn.teranova,

İthalatını yapmış olduğunuz bu makına ile ilgili ithalatçı firmanın bir faturası olmalı. Bu maliyetin üzerine daha sonra navlun, sigorta, yükleme-boşaltma vb. masraflar gelecektir. Malın gümrükten çekilmesi sonrası açılan GB kapanacak ve kapanışla birlikte ithalat gerçekleşmiş olacaktır. GB' nin kapandığı tairteki kur ile kayıtlarınızı yapacaksınız.
Siz karşı tarafla navlun+sigorta dahil anlaşmışsınız Dolayısıyla fiyatın içinde navlun vardır. Bunun dışında ikinci bir navlun ödememiş olmalısınız zatende navlun sizin dışınızda bir olay. Onu ithalatçı firma yüklenecek.(CIF satış anlaşması yüzünden) Bunun dışında antrepo,gümrük vergileri, liman yükleme boşaltma, hammaliye masrafı sizi ilgilendiriyor.