Maktu Ücretle Çalışma

Merhabalar, forumu araştırdım fakat konuyu netleştiremedim.

Maktu ücretli için eksik çalışılan aylarda, örneğin 3 gün raporlu olunması durumunda ücret ödemesi ve sigorta prim gün sayısı bildirimi nasıl olmalıdır?

Maktu ücretli için ay içerisinde işe girme ve ayrılma durumunda, örneğin 15.01.2023 tarihinde işe başlama ve 15.01.2023 de işten ayrılma durumunda ücret ödemesi ve sigorta prim gün sayısı bildirimi nasıl olmalıdır?

Teşekkürler.

Maktu ücretli iş sözleşmesi varsa, ay içinde kaç gün çalışıldığına bakılmaksızın 1 aylık anlaşılan ücretin her durumda ödeneceği en başta kabul edilmiş demektir. Yani rapor suresini ücretinden kesemezsiniz.
Ayın ortasında giriş ve çıkış durumu için,
çok mantıklı görünmese bile ilk bakışta,
2 gün çalışma yapılmış olsa bile tam ücret ödenmesi maktu ücretli çalışma sözleşmesinin gereği olandır.

Sözleşmede nasıl bir ibare olması gerekir günlük mü yoksa maktu mu anlaşıldığı?

Örneğin "6.AYLIK ÜCRET : İşçinin aylık NET ücreti 10780 TL'dir.", ibaresi maktu ücret olduğu anlamını taşır mı?
Maktu ücretli iş sözleşmesi varsa, ay içinde kaç gün çalışıldığına bakılmaksızın 1 aylık anlaşılan ücretin her durumda ödeneceği en başta kabul edilmiş demektir. Yani rapor suresini ücretinden kesemezsiniz.
Ayın ortasında giriş ve çıkış durumu için,
çok mantıklı görünmese bile ilk bakışta,
2 gün çalışma yapılmış olsa bile tam ücret ödenmesi maktu ücretli çalışma sözleşmesinin gereği olandır.

Sözleşmede nasıl bir ibare olması gerekir günlük mü yoksa maktu mu anlaşıldığı?

Örneğin "6.AYLIK ÜCRET : İşçinin aylık NET ücreti 10780 TL'dir.", ibaresi maktu ücret olduğu anlamını taşır mı?
Taşımaz,
aylık ücret maktu 10780TL dir yazıyorsa maktu ücrettir.
Sİz maktu ücretli çalışan olarak tanımını neye göre yaptınız ilk sorunuzda?

Peki bu sözleşmede maktu yazmaz ise günlük ücret olarak mı değerlendirilir. Ben maktu ücreti; örneğin 28,30,31 süren aylarda her koşulda net 10780 alan biri maktu ücret olarak değerlendiriliyor diye düşündüm. Uygulama ve teoride bir karmaşıklık var. Sene boyunca net sabit ücret ödüyoruz 30 28 31 ay sürse de, fakat raporlu olunca günlük hesaba göre ödeme ve bildirim yapılıyor.

Peki bu sözleşmede maktu yazmaz ise günlük ücret olarak mı değerlendirilir. Ben maktu ücreti; örneğin 28,30,31 süren aylarda her koşulda net 10780 alan biri maktu ücret olarak değerlendiriliyor diye düşündüm. Uygulama ve teoride bir karmaşıklık var. Sene boyunca net sabit ücret ödüyoruz 30 28 31 ay sürse de, fakat raporlu olunca günlük hesaba göre ödeme ve bildirim yapılıyor.
Sözleşmede aylık maktu ücret 30.000TL dersiniz, kişi o ay yan yattım çamura battım, uyanamadım, rahatsızlandım rapor aldım vs sebeplerle o ay sadece 1 gün bile işe gelse, yada her gün yasal çalışma sınırlarını aşmamak kaydıyla fazla çalışma da yapsa ücret ödeme gününde 30.000 TL nı ödemeniz gerekir.
Aylık ücret 30.000TL dersiniz, az çalıştığını ödemez, fazla çalıştıgını ödersiniz.

özdoğrular.com sitesinden bir makaleden alıntıdır.

G- İŞÇİ ÜCRETİNİN MAKTU AYLIK ÜCRET OLARAK BELİRLENMESİ

Çalışma ücreti maktu aylık ücret olarak belirlenen işçinin ücretinin, ay içinde eksik gün çalışıp çalışmadığına veya ayın 28, 29, 30, 31 gün çekip çekmediğine bakılmaksızın ücretinin 30 gün üzerinden hesaplanması söz konusudur. Dolayısıyla ay içinde çeşitli nedenlerle işçinin çalışmadığı günler dikkate alınmaksızın, ücreti tam olarak ödenmektedir.

Maktu aylık ücret uygulaması, beyaz yakalılar, mühendisler ve yöneticiler başta olmak üzere genellikle idari personel için uygulanmakla birlikte, normal işçilere de uygulandığı görülmektedir.

Maktu aylık ücret, iş sözleşmesine hüküm konulmak suretiyle veya işyeri uygulamalarıyla hayata geçirilebilmektedir. Bu ücret sisteminde de, belirlenen ücret işçiye ayda bir ödenmektedir.

İş Kanununun 39. maddesi gereğince düzenlenen Asgari Ücret Yönetmeliğinin 4 ve 6. maddelerine göre asgari ücret bir günlük olarak belirlendiğinden, bir günlük asgari ücretin 30 günle çarpılması sonucu da işçiye 30 günde/ayda bir ödenmesi gereken asgari ücret bulunmaktadır ki, maktu aylık ücretin, bundan aşağı olması mümkün değildir.

H- MAKTU AYLIK ÜCRETLİ İŞÇİNİN ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİL ÜCRETİ

Maktu aylık ücretle çalışan işçilerin, maktu aylık ücretlerinin hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ait ücretleri kapsıyor olması veya gerekmesi nedeniyle, maktu aylık ücretle çalışan bu kişilere hafta tatili ücreti, ulusal bayram ve genel tatil ücreti işverence ödenmeyecektir. Bu günlerde çalışmaları durumunda, iş sözleşmesinde başka bir hüküm bulunmaması halinde, her bir ulusal bayram ve genel tatil çalışması için ayrıca birer günlükücret ödenmesi söz konusu olmaktadır.

I- MAKTU AYLIK ÜCRETTE BİLİNMESİ GEREKENLER

Maktu aylık ücretli işçiye ayda 30 günlük, yılda 360 günlük ücret ödenmektedir. Hasta, izinli veya sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde dahi işçi aylığının tam olarak ödenmesi gerekmektedir.

Maktu aylık ücret, İş Kanunu’nun 48 ve 49. maddelerinde yer almaktadır. İş Kanunu’nun “Geçici iş göremezlik” başlıklı 48. maddesinin ikinci fıkrasında; hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneğinin aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edileceği belirtilmektedir. Bu ifadeden, maktu aylık ücretli işçilerin ücretlerinin ay bazında tam olarak ödeneceği, hastalık nedeniyle çalışılmayan günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu’nca işçiye ödenen geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenecek ücretten mahsup edilerek kalan kısmının ödeneceği(veya alınan geçici iş göremezlik ödeneğinin işverenliğe iade edileceği), geçici iş göremezlik ödeneği alınmayan ilk 2 günün ücretinin de işverenlikçe ödeneceği, böylece, işçinin hastalandığı ayda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldığı geçici iş göremezlik ödeneği ile işverenden aldığı ücretin işçinin diğer aylarda aldığı ücretini eşitleyeceği anlaşılmaktadır.

Yukarıda yapılan açıklamalardan, işyerinde çalışan işçilerin saatlik veya günlük ücret ile maktu aylık ücret sisteminden hangisinin tercih edileceği değerlendirilirken işyerinde çalışan işçilerin yıllık ortalama rapor kullanma süreleri, işçilerin yıllık izin ve sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde işe gelemediği ortalama süreler, saatlik veya günlük ücrette işçiye yılda 5 günlük fazladan ücret ödenip ödenmemesi gibi hususların dikkate alınması belirleyici olacaktır.