Mali Müşavir Olarak İş Arama Sürecindeki Deneyimlerimiz..

Ynt: Mali Müşavir olarak iş arama sürecindeki deneyimlerimiz..

SN.Umta haksızsınız diyemem.
Kurumsal işletmelerin tamamı için olumsuzlık düşünemeyiz,ancak yarısından fazlası için söylemek bana görede mümkün.
Gerek sizin mesleğiniz gerekse diğer mesleklere ilişkin "işe alım"süreçlerinde, mutlaka ve mutlaka MESLEĞİN YAHUT GÖRÜLECEK İŞİN İLGİSİ GEREĞİ ,ilgili kişilerin İK.tarafından önceden tespit olunarak, komisyonda değerleme yapılması şarttır.Aksi takdirde,komisyon dışında TEK BAŞINA İK.tarafından yapılan/yapılacak değerleme eksik olacağından,sonuç itibariyle böylesi bir durum, gerek işe alınacaklar, gerekse işletme açısından sağlıklı O L M A Y A C A K T I R.
Zira İK.ları sorumluları ,sizler gibi belirli alanda yüksek ihtisas görmüş ,belirli aşama(sınav)lardan geçerek sonrasında da pratik yaparak bu noktaya gelmiyorlar.Kabül etmek gerekir ki bazıları hukuk kökenli,ya bir bölüm bitirmiş ,hatta lise mezunu olabiliyor.İK.ları bu ve benzer hataları kabül etmelidir.Bu hatanın tamamıda İK.da değil,belki yarıdan fazlası işveren veya işveren vekillerindedir
Şahsen İK.sorumlusu olarak genel kanaatim,mali müşavirlik dışında,sizlerin sadece muhasebe de değil,işletmenin diğer departmanlarında sorumlu olarak çok başarılı olabileceğinize inanıyorum.
Kolay gelsin saygılarımla...
(Genelde işin gereği istişarelerde bulunduğum meslek mensublarından biri sizlersiniz)

arkadaşlar ben 2011 yılı mart ayında mali müşavir oldum, aynı zamanda sosyal güvenlik uzmanıyım ve çağlaya adliyesinde bilirkişiyim ve şuanda çok önemli bir otelde mali işler koordinatörüyüm, mevkii, makam tavan ama mesleki olarak kesinlik ile tatmin değilim, İç huzurum yok, yıllarca çalıştım didindim Mali Müşavir olmak için Serbest olmak için Ama olmadı S.M.M.M oldum, bilirkişi oldum, SGK uzmanı oldum ama bağımlı çalışıyorum yani hala başladığım noktadayım, bu durumdan bir an önce kurtulmak ve Büromu açabilmek istiyorum .
Kendi adıma söylüyorum büro açabilme cesaretini gösteren arkadaşlara gıpta ile bakıyor ve saygı duyuyorum.
Sizlere BAşımdan geçen bir iş görüşmesini anlatacağım;

Bundan yaklaşık olarak 7 ay önce T.C nin en büyük 3 ilaç firmasından biri beni yurt dışındaki bir Fabrikaları için beni iş görüşmesine çağırdı ve görüşme gerçekleşti yapılan kişilik testlerinden ve ik Direktörü ile kısa bir mülakattan sonra herşeyin olumlu olduğu ve beni mali işler Koordinatörü ile görüştüreceklerini söylediler, şirketten ayrıldım, 3 hafta sonra çağırdılar ve Mali işler Direktörü ile görüştüm onun ilede samimi bir sohbet gerçekleşti ve yine İk görevlileri beni İcra kurulu ile görüştüreceklerini söylediler ( İcra kurulu En üst kuruldur), Y,n şirketten ayrıldım ve yaklaşık 2 hafta sonra yine arandım Bu defa 3 kişiden oluşan icra kurulu ile çok samimi ve olumlu bir görüşme gerçekleştirdim. Bu noktaya Kadar hiç bir problem yoktu ve ben tabi bu 2- 2,5 aylık süreçte mevcut işlerime odaklanmakta zorluk çekiyordum çünkü yeni iş yeri çok büyük !çok profesyonel!çok maaşlı (6000 usd) bir yer olacaktı ancak beni 1 ay boyunca kimse aramadı, bu durum beni çok olumsuz etkiledi mevcut işime konsantre olamıyor, başka hiç bir şey düşünemiyordum yani 2,5 ay görüş olumsuz hiç bir durum yok 1 ayda cvp bekle tam 3,5 ay böyle bir süreç geçti, Netice olarak dayanamayıp aradım ne oldu bizim görüşme neticeleri dedim ve bana verilen cevaba bakarmısınzı;

""EFENDİM AZERBEYCANDAKİ ARKADAŞ İŞTEN AYRILMAKTAN VAZGEÇTİ"" şimdi bu şirketin İK bölümünün profesyonelliğinden kim bahsedebirilir. Hadi ben Sıradan Bir adayım yahu koskoca İcra kurulu bana 2 saatini ayırıp dinledi ve beğendi espriler havada uçuştu onlardandamı utanmadınız, Ben bu kadar iyi isem başka bir pozisyona alın. Diğmi ;

Neyse ben Fazla uzatmadan Biraz sinirle teşekkür edip teli kapattım vekendimi toplamam 2 haftamı aldı umudu kesmiştim çünkü , tam 2 ay sonra aynı firmadan bir telefon daha , Efendim bir önceki görüşmeleriniz çok olumlu geçmişti özbekistanda aynı pozisyon ile çalışmayı düşünürmüsünüz ben tabi yine aynı kriterler nedeniyle tabii dedim, Ancak Bana Oradaki genel müdürün 1 ay sonra İstanbul da olacağı ve O zaman Tanışma toplantısı yapılacağı söylendi!!!!!!!

aradan tam 2,5 ay geçti arayan olmayınca yine dayanamayıp aradım ve aldığım cvp efendim o pozisyonumuz kapandı, biz size haber vermeyi unutmuşuz-------- oldu.

Yahu kardeşim dalgamı geçiyorsunuz deyip telefonu kapattım. herkes kendi yorumunu düşünüp yapsın.

şeref aydemir ' Alıntı:
ugur6666 ' Alıntı:
2010 da smmm oldum 1 yılda ruhsat parasını ödedim şirketlere başvurdum uyduruk problemli şirketler aradı gitmedim.. sonra bi cesaret büroyu açtım 2 ay geçti 2 tane ii şirket gel şirket içine bağımlı dedi fenada deildi teklif.. ama dedimki ben artık büroyu açtım geç kaldınız.. 6-7 ay süründüm şuan 9. ay sürünmeden emeklemeye geçtim bundan sonrada şirkete gitmem ayrıca bilirkişilik yapıorum 20 de mükellef oldu idare eder diyelim... yemişim milletin şirketini gitmiorum..
Sn.UĞUR6666 ,bunlar sizin kişisel düşünceleriniz,ancak sizin dışınızda nice değerli meslek mensubu arkadaşlarınız kendilerine çıkar yol aramaktadır."yemişim milletin şirketini gitmiyorum"ifadesi genel manada geçerli bir söz değil,mükellefiniz bir şirkette olabilir,değişen tek şey ,o şirkete bağımlı çalışan olmamanızdır,diğer yönden ücret mukabilinde de olsa yine o şirketin(mükellefin)işini gören konumunda olmanızdır.

benim burada yemişim milletin şirketini demek istediğim bizim mesleği istedikleri gibi kullanacakları istedikleri gibi ücret belirleyecekleri istedikleri zaman yol verecekleri yönetmeliğinden rahatsız olduğumdandır..

[/quote]
benim burada yemişim milletin şirketini demek istediğim bizim mesleği istedikleri gibi kullanacakları istedikleri gibi ücret belirleyecekleri istedikleri zaman yol verecekleri yönetmeliğinden rahatsız olduğumdandır..
[/quote]
İş akdi ile çalışanlar yönünden;sözleşme serbesti ve aylık ücretin tayini çerçevesinde genelde maalisef işveren tarafı ağırlıkta,işgören tarafı zayıf kalmakta,bu nedenle iş hukukunda işverenin işciyi gözetme ve koruma(tabiki sınırsız değil)ilkesi ön plana çıkmakta ,bu ilke den haraketle bir çok konu ve ihtilaf işci lehine yorumlanabilmektedir.
Taraflarca sebeb olsun veya olmasın farketmez, fesih iradesi her zaman mümkündür, ANCAK sonuçlarına katlanmak kaydıyle.

sonuçlarına katlanmak istemediğimden.. özgürlük meselesi.. ama şu var ukalalık yapmış gibi olmayalım mecbur kalsaydım da bağımlı olarak çalışırdım.. bu tarafa sürüklendiğimden dolayı böyle oldu..

ugur6666 ' Alıntı:
sonuçlarına katlanmak istemediğimden.. özgürlük meselesi.. ama şu var ukalalık yapmış gibi olmayalım mecbur kalsaydım da bağımlı olarak çalışırdım.. bu tarafa sürüklendiğimden dolayı böyle oldu..
Her birimiz iş hayatına ilşkin olarak kendi istek ve özgür irademiz yahut şartlar gereği tercihler yapmakta/yapabilmekteyiz,sonrasında lehde veya aleyh de sonuçlarınada katlanmaktayız.
Zaten en zor olanıda isteksizce "mecbur"olanı yapmak zorunda kalmak olsa gerek.bu nedenle her bir üye,ziyaretci,bağımlı, bağımsız iş hayatı içindeki tüm çalışanlara başarılar dileyelim,kolay gelsin,saygılarımla...

uğura katılıyorum yemişim şirketlerini yok müdürlüklerini falan fıstık sonuçta bunlar müdürlerini bile amele gibi görüyorlar işlerine gelmeyince güle güle bağımlı olmaktansa bağımsız çalışmak daha iyi. Bende büromu açtım 9 ay oldu ama çok şükür normal bi memurdan daha fazla kazanmaya başladım. İşin özü çalışkan insan kendi işindede başarıya ulaşır azıcık sabır azıcık dayanmak lazım. Ben en az 15 yıl değişik sektörlerde en az 40 değişik iş yapmışımdır saymakla bitmez tabi bunlar okul hayatında olduğu için geçici işlerde o yüzden uzun sürmedi ama şimdiye kadar çalıştığım onca firmadan kazandığım en iyi ücretten bile kendi işim daha iyi , az kazan öz kazan ama kendi işini yap, kimsenin eline bakma, insanın hem kendine güveni hemde toplumda karizması daha da artıyor. Şöyle düşünün işçi olmak mı istersiniz işveren olmak mı? tercihte sizin kararda hepsine saygımız var. size çalışma hayatınızda başarılar dilerim.

kendi işinizi yapmaya karar verirseniz eğer.. çalışkan olmanız gerekiyor çünkü bir işi ne kadar sallarsanız o kadar zararınız oluyor biran önce önünüzdeki işleri bitirip başka işlere bakmanız lazım..

bilginsucu ' Alıntı:
uğura katılıyorum yemişim şirketlerini yok müdürlüklerini falan fıstık sonuçta bunlar müdürlerini bile amele gibi görüyorlar işlerine gelmeyince güle güle bağımlı olmaktansa bağımsız çalışmak daha iyi. Bende büromu açtım 9 ay oldu ama çok şükür normal bi memurdan daha fazla kazanmaya başladım.

Sn.Bilginsucu tepkinizi anlıyorum.Ancak"yemişim şirketlerini"sözü geçersiz,bilinçsizce söylenmiş bir sözdür.Belki gün olur o şirketlerin bi şekilde işlerini gören olabilirsiniz.İş görmek;kendi işiniz olan bu iş ,aynı zamanda karşılığı ücret mukabilinde de olsa başkasının işini görmektir.
Neticede kararınızı vermişsiniz yolunuz açık olsun.

ya sonuçta olsada oluyor olmasada biri gidiyor biri geliyor kardeş, şirkete bizim ihtiyacımız olduğu kadar onlarında bize var sonuçta işçisine davrandığı gibi davranamıor mali müşavirine, işçi müdür gelir gecer ama mali müşavir o kadar kolay değil, senin fikirler bağımlı olmaktan yana bilmiyorum bağımsız olmak nasıl bi duygu biliyormusun o yüzden fazla uzatmayalım ben smmm yim ve öyle olmaktan gurur duyuyorum hakkınıda veriyorum mesleğimin çok şükür.

Galiba işin başındasınız bu nedenle beni anlamanız zor oraya girmeyelim gereksiz ve faydalı paylaşımda olmaz birbirimizi,sn.üye ve ziyaretcileri ve "forum"uda meşgul etmeyelim.(Kendi işimde 15 yıl,bağımlı çalışmada 17 yıl + görevim gereğide mecburen hayli tecrübem sözkonusudur.)
Elbette birbirimize ihtiyaç olacaktır,kaçınılmaz,bu durum "x"kişi yada "y"tüzel kişiliği olmaz da başkası olabilir farketmez.Ama genel manada dışlama olamaz.
Çevremde bir çok meslekden,eski yeni meslek mensubu var bu benzeri konularda istişareler yapıyoruz,iş hayatına yabancı değiliz size kolay gelsin.

Ben 2011 aralık ayındaki sınavda 7 de 7 yapıp mali müşavir oldum.3 yıl bir smmm bürosunda çalıştım.Herseyi fiilien yasadım.Şimdi sıra geldi iş bulmaya çalıştığım buronun müşteri portföyü bana daha fazla para verebilecek durumda değil.O yüzden kafam çok karışık.Şirketler tecrüben yok acemisin diyorlar.Bir muhasebe burosuyla görüştüm 250 tane derter varmış. bana net 2000 tl verirmiş ama butun sorumluluk senin diyor.yaklasık 50 tane defter düşüyo payıma.Onca emeğe yazık.adam elini sürmeyecek paraları indirecek.Ayrıca ceza falan yerse benden istiyecekmiş.Ne yapacağımı bilemiyorum.Gözümü karatıp buromu acsam diyorum geceleride dersanede ders falanmı versem.bilemiyorum yorumlarınızı bekliyorum.

Eşşek gibi çalışmamın karşılığında eşşek kısmı elimde kalakaldı.Ben 8 yıllık iş deneyimi olan ki artık ekinde,bir Mali Müşavir olarak iş bulamıyorsam bunda büyük bir sorun var demektir.İşe alım sürecinde değerlendirilme nasıl amatörce yapılıyor hepimizce aşikar.Bunun bir şekilde denetlenmesi gerek.İnsanların hayalleriyle oynamak ne kadar kolay!Görüşme yaptığım bir yerde size yarın akşama kadar olumlu ya da olumsuz mutlaka geri dönüş yaparız deyipte aramayan bir şahıs kendini efendi,benide köle olarak görüyor demektir!(ha niyetlerini baştan gördüğüm için şanslı olduğumu düşünsemde bazen bu teselli etmeye yetmiyor)
Bir başka görüşmede adam şirket sahibi karşımda sigara içiyor ve beni özellikle diğer tarafa yönelmeme rağmen sigara dumanının olduğu yere oturtuyor.Suratıma dumanı üfleyerekte sözüm ona mülakat yapıyor!(benim cv imde sigara içmediğimi belirtmeme rağmen)Daha detayına girsem,sinir bozucu bir diyalog geçiyor!Özetle;işe alım sürecinde profesyonel kişiler görevli olmadıkça böyle daha çook kabus tecrübeler edinip,kendimizi sorgularız ben nerede hata yaptım diye!

Bu arada ek olarak;beden dili ve iletişim üzerine profesyonel eğitim aldım.Prezentabl nitelendirilecek özelliklere sahibim.Diksiyonum ve ses tonum çok iyi(ünv yıllarımda radyo dj liği yaptım)Mesleki anlamda da farklı sektörlerde muhasebe yöneticisi olarak çalıştım.(Muhasebe programlarından birkaçını biliyorum)...vb
Bunları belirtmemdeki sebep;yazımı okuyanların kafasında 'acaba başka bir yönü mü eksik ?'sorusuna cevap olması içindir.

Sevgili Meslek Mensupları,

Şu günlerde aklıma büro açmak gibi bir fikir geliyor.
10 yıllık şirket tecrübesinden sonra nasıl olur bilemiyorum.
Benim problemim elimde bir müşteri portföyü bulunmayışı.
Bilgi açığım var çünkü bütün çalışmamı Anonim şirketlerde yaptım fakat bilgi eksiğimi çok hızlı kapatabilirim.

Ne tavsiye edersiniz, nasıl müşteri bulabilirim, bütün kariyerim şirketlerde çalışarak oluştu elimde hiç müşteri yok, çevre-eş-dost yok, tanıdıklarım yok...

teşekkür ederim.

illa bir eksiklik olmasına gerek yok bence bu meslekte iş bulamamak adına.
herkesin muhasebeci sıfatıyla gezdiği bir dönemedeyiz.ben belgemi alsam bile kolay kolay müşavirim diyebilecek pozisyonda olduğumu düşünmüyorum açıkçası.
daha çok yolum var.ama bir şeyler başarabileceğimi gösterebilirim.staj başlatma evresinde pek çok büyük firmayla iş görüşmem oldu, olumlu yanıtlanmasa dahi.
onlarla iş görüşmesi yapmak bile tecrübe oldu bana.üzerinden 3 yıl geçti,bundan sonraki süreçte daha farklı olacağını düşünüyorum.

ben bir çok işe girdim çıktım, ülkenin en büyük ekmek markasından tutunda kıytırık muhasebe bürosuna kadar iş yelpazem baya geniş yani. özellikle staj döneminde çok zorluk çektim. şimdi ki işimden kısmen memnunun ama 10-11 yıllık çalışma hayatımda iş arayışım hep oldu. çalışırken spor olsun diye görüşmelere de giderim sık sık.
iş görüşmelerinde karşılaştığım en büyük sıkıntı görüşmeyi yapan kişi meslek mensubu olmayan muhasebeci ya da YMM ise eğer, karşısındaki Smmm yi sürekli ezmeye çalışması. çok komik duruma düştüklerinin farkında olamamaları da enteresan. sürekli yaptıkları işler hakkında soru sorup karşısındakinin bilgisini ölçmeye çalışmaları çok can sıkıcı. ticaret yapan sürekli alım satımı olan bir firmada çalışmış birine 159 hesabı sormak mantıksız geliyor bana ve zaten sahip olduğum ruhsat bunları biliyor olduğumu, bilmesem bile uygulayabilecek yetenekte ve alt yapıya sahip olduğumu göstermez mi.
bu şekilde durumlar başıma çok fazla geldiği için bakıyorum konuşma iş görüşmesinden çok (afedersiniz) sidik yarışına doğru ilerliyor bende garip garip sorular soruyorum karşımdakine. kasaplarda karkas ette fire oranları nedir- tesise katılma payları hesabının kodu nedir- parsele bölünmüş tarlalarda vergilendirme nasıl olur- üvey evladı olanlarda agi nasıl hesaplanır diye soruyorum ve bunun gibi pek fazla üzerinde durulmayan konulardan bahsediyorum. ama karşımdaki kişinin kıvırması çok kolay çünkü -biz burada bunlarla karşılaşmıyoruz- diyerek işin içinden sıyrılıyorlar. ama onların o halini görmek beni çok eğlendiriyor. zaten bu tip görüşmelerin sonucu da tahmin ettiğiniz gibi oluyor.
görüşmeyi yapan kişi has-bel kader veya hakkıyla oraya gelmiş olabilir, ama karşındakinin kim olduğunu bilmeden, yıllarca aynı şeyi yaptığı için artık uzmanlaştığı konuda karşındaki kişiyi buna göre kategorize etmesi çok yanlış bir yaklaşım. yılların bürocu smmm si veyahut ymm si gelsin benim daha önce çalıştığım fabrikada maliyet dağıtımını yapsında göreyim. bu uygulama ile alakalı bir durum. smmm olan bir arkadaşım uluslararası bir petrol şirketinde raporlama ve analiz yapıyor. şimdi bu adam yarın bir gün iş görüşmesine gittiğinde sen en basit kasa kaydını da sorsan suratına bakakalır. hangi meslek mensubu ben oldum artık öğrenmediğim bir şey kalmadı diyebilir.
iş arama sürecindeki karşılaştığım durumlardan biriside ilana bir bakıyorsun adamlar süperman arıyor neredeyse. vergi dairesine uçarak gitmesi tercih sebebidir falan yazacaklar utanmasalar. yani beklenti ve angarya yükü son derece ağır iken ücret konusu aynı oranda ağır olmuyor. halen meşhur kariyer sitelerinin bir tanesinde olan bir ilan var. Ankarada maliyet muhasebesi uzmanı arıyorlar ama YMMM olacakmış (yanlış yazmadım). bir bakayım dedim nasıl bir firmaymış diye maliyet muhasebesi uzmanı ymmm ise bunların muhasebe müdürünün emekli maliye bakanı falan olması lazım dedim. şimdi bu ilana baş vuran meslekdaş kardeşimde vardır muhakkak. ama adamların bu konuya nasıl baktığını, gerçekte nasıl bir personel aradıklarını çok net gösteren bir ayrıntı bu bence.

Ooo hakaretler havada uçuşuyor...
Arkadaşlar bu davranışlar sizlere hiç yakışmıyor.Tahminimce ve beklentim odur ki yazdığınız bu mesajlar tamamen silinecektir.Hatta silinmekle kalsa bence çok iyi..O yüzden daha fazla zorlamayın isterseniz..Eğer ısrarla devam edeceğiz derseniz bunu lütfen özelden yapın..Genelden tartışmaya da lütfen noktayı koyun....Bu anlamda sayın mod'lardan ricam yazılan mesajların silinmesi yönündedir.Konu amacından sapmasın.
İkinizide sakin olmaya davet ediyorum..

liseli mezunu iş bulmak daha kolay.ben yeterlilige giriyorum.bu sene girdim polisligi kazandım.RABBİM yardım ettide beni kurtardı.smmm stajeri iken iş bulamıyodum.smmm olsam hiç bulamazdım.gerçek olan bu mali müşavirlik kendi işinse rahat.defterlerimde vardı.para alamıyorsun o zamanda.bu meslek 10 yış önce yapanlar kazandı

arkadaslar mali müşavir olsanızda.eger sirkete yeni baslıycakssanız 1000 tl ile baslarsınız.ben olsam sayet mali müşavirim demem.yoksa ise almıyorlar zaten :) ha eger bir şirkette 10 yıllık tecrübeniz varsa mali müşavir oldugunuzda 3000 tl alırsınız oda bir ihtimal.bilirkişi olmak icin saglam yerden adamın olcak.ben polis oluyorum.sunu bilirim az olsun ama işin garanti olsun devlet olsun.