Mali Müşavir Olarak İş Arama Sürecindeki Deneyimlerimiz..

Bir süredir iş ilanlarını inceliyorum.Evet artık Mali Müşavir ünvanımla.Gerçekten uzun ve meşakkatli bir sürecin ardından ne kadar çok umutlanma fazla diye kendimi frenlemeye çalışsamda....elimde olmadan umutlanarak...hani çook emek harcadım yaa,karşılıksız kalmaz diye.
İlanlarda gözüme çarpan birkaç noktayı paylaşmak istiyorum:
Muhasebe Uzmanı ana başlığında verilen ilan içeriğinde;
Ticaret Lisesi mezunu tercihen Lisans mezunu diye verilen bir açıklama,
Muhasebe Elemanı ana başlığı içeriğinde ise;
Lisans mezunu tercihen SMMM Belgeli muhasebe elemanı ????Nasıl yani diye sormamak elde değil?(Çok üzgünüm dağınık olarak baktığım bu ilanların detaylarını copy paste yapmayı akıl edemedim o an)
Yani Ticaret Lisesi mezunu=Muhasebe Uzmanı , SMMM Belgeli=Muhasebe elemanı..
Ben bu işe para,emek,zaman harcadım.Ben bu iş için yan gelip yatmadım!Kafa patlattım!!Bu kadar ucuz bir algılayışın içinde verdiğim emeğe acıyorum şimdi!
(Bu sadece biçilen değerlerden naçizane bir örnek,dahasını isterlerse meslektaşlarımızda ekleyebilir)

Ynt: SMMM Mesleğinin Değeri Bu mudur????

Allah kolaylık versin bende iş arama sürecindeyim.

Öncelikli Tespitlerim.

1- İş İlanları reklama dönmüş durumda, bir firmanın 15 ay boyunca muhasebe uzmanı aramasını kabullenmiyorum. Bütün sitelerde bu tip firmalarla dolmuş sınırsız ilan hakları ile 1 yıl boyunca her gün her sektöre aslında reklam kokan ilanlarını güncelleyip duruyorlar. Zaten başvuruda bulunduğunuz bir ilanın hiç bir bildirim olmaksızın 5 ay boyunca karşınıza gelmesi (evet arama kriterinde başvurduklarımı gösterme demenize rağmen) insanın psikolojisini bozuyor.

2- İlanların konu hakkında hiç bilgisi olmayan kişilerce verilmesi ve sırf görüşme olsun diye görüşmeye çağrılmanız. İnsan kaynakları departmanları sırf bugün şu kadar adayla görüştük diyebilmek için, iş arayanları hiç düşünmeden şehrin diğer yakasına umut verici bir telefon ile çağırıyor ve bundan en küçük bir vicdan azabı duymuyorlar. Halbuki çoğu zaman olduğu gibi işe alınacak personel çoktan belirlenmiş oluyor. Olan sizin umutlarınıza ve cebinizdeki son bir kaç kuruşa oluyor.

3- İlanları ben biliyorum ama kopyalamak istemedim. YMMM (evet 3 tane M ile) ruhsatı olan muhasebe elemanı arıyordu geçenlerde birisi.

4- İlanlarda sizin başvurunuzu engelleyecek şeylerin gizlenmesi. Örneğin geçen gün bir başvuruda bulundum. tam 45 km uzağa çağırdılar gittim. Karşımda her yönü ile mesleğimizi temsil etmesinden utanç duyduğum bir meslek mensubu gayet lakayıt bir tavırla, e hiç inşaat muhasebesi uygulamamışsınız biz uygulama yapmış birisini istiyoruz dedi. O an adamı komaya sokasım geldi ama kibarlığı elden bırakmadım.

a-) Çünkü ilanda inşaatın i si geçmiyordu, kurum bir eğitim kurumuydu. cevap olarak keşke ilanda belirtseydiniz bende bşvururken bir kez daha düşünürdüm. Hem beni görüşmeye çağırdığınıza göre mutlaka cv me bir göz atmışsınızdır uygulamalı iş tecrübelerim detayı ile yazılı orada 50 km yol geldim C.... bey dedim.. haklısınız aslında dedi ve görüşmeyi kim olduğunu bilmediğim bir hanıma devretti.

5- Başvurduğunuz iş ilanlarına hiç cevap verilmemesi (toplu mesajla anında bilgilendirme özelliği her ik firmasında olmasına rağmen) gibi lüks konulara hiç deyinmeyeceğim.

6- Buradan Türkiye İş Kurumu yetkililerine seslenmek isterim. ÖİB yönetmeliğinde adaylarının bilgilerinin işe aracılık dışında kesinlikle kullanılamayacağı yazarken nasıl oluyorda 3 büyük ik sitesinden birisi bana green carda başvuru reklamlarını gönderebiliyor?

Veya her siteye girdiğimde saçma sapan ilanlara zorla muhatap ediliyorum. Mailime sürekli reklam gönderebiliyorlar? Ki son zamanlarda cep telefonlarına da gelmeye başladı.

neyse herkese hayırlı işler.

Arkadaşım öyle 3-5 ilanın saçma sapan yazılarına bakma,o ilanı verenin ayıbı,bende işveren olsam bende isterim asgari ücretle çalışan smmm çalışsın isterim yanımda,burada biz meslektaşlar olarak bu ilanları verenin ilanı verdiği ile kalmasını sağlamak gerekir. Bende geçenlerde bi ilan gördüm 30 yaşını aşmamış 10 yıl deneyim +smmm ruhasatı tercih sebebidir diyor:). Umudunu kaybetme..

bende büromu açmadan önce gitmiştim böyle bir iş görüşmesine. Ne mi oldu kendini müdür diye tanıtan bir kişiyle görüşmek için yaklaşık 15 -20 dk yanındaki sekreterle kırıştırması için beklemek zorunda kaldım üstelik saat 14,00 diye randevu almmıştım zamanında gittiğim halde. Neyse bunların cilveleşmesi bittikten sonra nihayet görüşme zamanı geldi. Aslında ben büro acacaktım ama yinede gittim görşümeye bakalım nasıl piyasa diye ( maaş açısından). Neyse cv mi incelemiş arkadaş bana bi takım sorular sordu genel sorular işte karşındaki normal lise mezunu müdür işte senin bilgilerini sınayacak bilgiye sahip olmadığı her halinden belli. Neyse sizin şirket AŞ mi diye sordum. Adam ya sen hiç iş görüşmesine gitmedin mi hiç araştırma yapmaz mı insan gireceği iş yeri hakkında demesin mi? Ardından ekledi bizimki çok büyük bir şirket (sabancı Koc gibi anlatıyor yavru). Hemen lafa atladım beni bozmaya çalışıyorya Sizin şirket sermaye piyasına kayıtlı mı halka açık a.Ş Mİ diye hemen bocaladı yok dedi. Ben sizin şirketler gibi onlarca şirketin muhasebesini tek başıma mali müşavirliğini yaptım dedim bozuldu tabi. Neyse geldik maaş konusuna ne kadar maaş istiyorsun dedi ben en az 3500 lira dedim ki bu maaş küçük bir şehir için gayet yüksek ankara istanbul olsa en az 5-6 kesin derdim. hemen yüksek geldiğini anladım belki kendi alıyor 1500 lira . Baktım bu işten bi halt olmayacak belli zaten boşuna zaman kaybetmeyim dedim çıktım. Suna bağlamak istiyorum aradıkları personel Muhasebe ve Finans Uzmanı yazmışylar benim gibi smmm den daha iyisini mi bulabileceklerdi birde tecrübe aradı adam utanmadan işin özü arkadaşlyar biz smmm yiz serbest çalışmak en iyisi büromua açtım eve mutluyum çok şükür işlerde yoluna girdi açın büronuzu namerde muhtaç olmayın

Batsın bu parasızlık mükellefsizlik çevresizlik:)

Beni anlayacak tüm meslek mensubu veya aday meslek mansubu arkadaşlarıma gelsin
Pinhani den 'Ben nasıl büyük adam olucam ' ;) Saygılar..

Şunu çok iyi biliyorum ki benim burada başlığını açmış olduğum konuya verdiğim giriş örneği mesleğin değerinin bilinmediğine dair oldukça minimize bir örnektir.
Gerek mesleğe giriş,gerek ünvana erişim,gerekse mesleğin icraası sürecinde çook sıkıntılı,sorunlu aşamalar bulunmaktadır.Ama sorunların konuşulmadığı,paylaşılmadığı ortamlarda sorunlara ilişkin çözümlerede ulaşılması mümkün olmayacaktır.Herkesin birbirinden birşeyler beklediği ortamlardanda yeni mağdurlar,sorunlar çıkar.Elbette meslektaşların içinde herkes aynı dünya görüşüne herkes aynı bilgi birikimine sahip değildir,herkes aynı noktalardan başlayıp birbiriyle aynı mücadeleyi vermişte değildir.
Ama meslekteki aksaklıklardan nasibini almayan kimse yoktur(Derecesi farklı olmakla beraber)
Sorunlar saymakla bitmez ama biryerden başlamak gerek.Paylaşmak,çözüme yaklaştırır.Saygılar..

cnbc-e ve bloomberg ht televizyonlarında sabahtan akşama kadar programa katılan bazı kişiler ( herkes değil) sürekli olarak türkiye 'de
" renkli yazı kullanmak kurallara aykırıdır.[/color][/color]"
Bundan anlaşılması gereken nedir???Bu ülke de iş yok demektir...İş yok ise ne yapmak lazım?? İş kurmak lazım....Türkiye'de hiç bir zaman 1 işe bel bağlanamaz...Bel bağlamamak gerekiyor...İş aramaktan ziyade iş kurmanın yollarına bakmak lazım...

Ticari iş kuramıyorsanız,Büro açacaksınız....SMMM büroları dolmuşa benzer...Zengin ülkelerde dolmuş yoktur taxi vardır...Çünkü ödeme gücü vardır...Bizim gibi tasarruf açığı olan ülkelerde de minibüs vardır yani SMMM bürosu vardır...

Ynt: Mali Müşavir olarak iş arama sürecindeki deneyimlerimiz..

Var olan SMMM mesleğinin değeri bu mudur başlığını Mali Müşavir olarak iş arama sürecindeki deneyimlerimiz başlığı şeklinde değiştirdim.Birbirimize moral motivasyon yönüde dahil olmak üzere daha faydalı olacağını düşündüğüm bu linkte
-iş arama sürecimiz
-İş ilanlarıyla ilgili ilginç bulduğumuz hususlar
-Mülakat deneyimlerimiz
-Sonuç
vb. konularda paylaşımda bulunup fayda sağlayacağımızı ümit ediyorum.

Lisans mezunuyken iş bulmak çok kolaydı.Bu nasıl iş anlamadım??

Aşağıdaki örneklerdeki gibi iş arayanlar olduğu sürece yukarıdaki şekilde ilanları daha çok görürüz...

hafta sonu part tıme muhasebe istanbul
10 yıllık muhasebe tecrübesi ile hafta sonu muhasebe işleriniz de yardımcı arıyordanız ithalat ihracaat işlemleri ssk bağkur şirket kuruluşu bilimun muhasebe işleri yapılır.

muhase bürosunda muhasebe işi arıyorum
merhaba ben 23 yaşındayım gaziosmanpaşada oturuyorum daga önce ön muhasebe, seğreterlik ve muhasebe bürosunda çalıştım en son muhasebe birosundan çıktım. Daha önce çalıştıgım yerlerde uzak yerlerdi onun için uzaklık benim için problem deyil önemli olan istedigim biyer olsun uzun yıllar aynı yerde çalışabileyim. acil iş arıyorum muhasebe bürosu özelikle. dönerseniz sevinirim ilginiz için teşekürler pınar??..

Burada kendinize en uygun iş ilanına başvurmak en önemli unsur bence. özellikleriniz iş ilanlarına uyduğunda genel itibari ile arıyorlar. bazen özellikleriniz bire bir örtüşsede işe alım süreciniz gerçekleşmiyor. bizim meslekte doğal olarak genelde herkes kendi ekibini kurmanın derdinde olduğu için o firmanın mali müşaviri yada yeminlisi genelde çevresinden birisini buluyor. kısacası referans olayı devreye giriyor. ama siz kendinizi geliştirmeye devam edin.mutlaka er yada geç kendinize uygun işi bulabiliyorsunuz.
Mülakat deneyimi hususu ise; bildiğiniz konuları ve bilmediğiniz konuları belirleyip daha önce yaptığınız işlemleri, başarı göterdiğiniz hususları, yapmak istediklerinizi, başvurduğunuz işe uygun olduğunuzu karşıdaki kişiye yansıtmanız önemlidir.

STAJYER ' Alıntı:
...
Yani Ticaret Lisesi mezunu=Muhasebe Uzmanı , SMMM Belgeli=Muhasebe elemanı..
...
Ben olsam muhasebe uzmanlığı kadrosuna başvururdum. Eleman arayan yerin haberi yok meslekten.

İlanla SMMM arayanlar + İlanla Muhasebe Müdürü arayanlar inanın bu firmaların %90 sorunludur.
bu meslekte kesinlikle Muhasebeci arkadaş çevrenizi genişletmeniz gerekir. sadece smmm olarak değil muhasebe elemanı, müdürü v.s. bu çevre genişledikçe işlerle ilgili haberler size gelir. siz başka arkadaşınıza paslarsınız böylelikle yardımlaşmada olabilir.

Bu meslekte bayan olmanın bir zorluğuna değinmek istiyorum(çevremden ve başıma gelen durumdan örnekleyerek) bazı şirketler çocuk sahibi olup olmadığınızı soruyor ve diğer özellikleriniz iş için uygun olmasına rağmen evli ve henüz çocuk sahibi değilseniz açıkça bu durum yüzünüze söylenerek işi kaybetmenize sebep oluyor.

STAJYER ' Alıntı:
Bu meslekte bayan olmanın bir zorluğuna değinmek istiyorum(çevremden ve başıma gelen durumdan örnekleyerek) bazı şirketler çocuk sahibi olup olmadığınızı soruyor ve diğer özellikleriniz iş için uygun olmasına rağmen evli ve henüz çocuk sahibi değilseniz açıkça bu durum yüzünüze söylenerek işi kaybetmenize sebep oluyor.

Bu sadece bizim mesleğe özgü bir şey değil maalesef...

Saygı değer üyeler
Müsaadeniz ile iletiler ,kısmen alanımla ilgili bilgiler içerdiği için yazıyorum.
Buradaki iletileri baştan sona okudum,bir işletmenin İK.sorumlusu olarak UTANMADIM desem yalan olur.
İnsan Kaynakları,tek başına her meslek mensubunun yetkinliklerini ölçemez,olumsuz görüş belirtemez,takdir edersiniz ki GERÇEK DEĞERLEMELER, kurumsal yapıların-işletmelerin İK.departmanlarının "işe alma "süreçleri içinde,konunun ilgisi gereği ilgili meslek mensupları tarafından oluşturulan komisyon tarafından yapılabilir.
Sizlerinde ifade ettiği üzere,haricen yapılan değerlemeler, maalisef yetersiz ve işletmenin ik.stratejisine de aykırı,daha ilerisi işletmeye yapılacak en büyük kötülüklerden biridir.
Şahsi düşüncem ve İK.olarak(iletilerdende anlaşıldığı üzere) kurumsal işletmeler dışında ki ilanlara ihtiyatla yaklaşılması olsa gerektir.saygılarımla...

2010 da smmm oldum 1 yılda ruhsat parasını ödedim şirketlere başvurdum uyduruk problemli şirketler aradı gitmedim.. sonra bi cesaret büroyu açtım 2 ay geçti 2 tane ii şirket gel şirket içine bağımlı dedi fenada deildi teklif.. ama dedimki ben artık büroyu açtım geç kaldınız.. 6-7 ay süründüm şuan 9. ay sürünmeden emeklemeye geçtim bundan sonrada şirkete gitmem ayrıca bilirkişilik yapıorum 20 de mükellef oldu idare eder diyelim... yemişim milletin şirketini gitmiorum..

ugur6666 ' Alıntı:
2010 da smmm oldum 1 yılda ruhsat parasını ödedim şirketlere başvurdum uyduruk problemli şirketler aradı gitmedim.. sonra bi cesaret büroyu açtım 2 ay geçti 2 tane ii şirket gel şirket içine bağımlı dedi fenada deildi teklif.. ama dedimki ben artık büroyu açtım geç kaldınız.. 6-7 ay süründüm şuan 9. ay sürünmeden emeklemeye geçtim bundan sonrada şirkete gitmem ayrıca bilirkişilik yapıorum 20 de mükellef oldu idare eder diyelim... yemişim milletin şirketini gitmiorum..
Sn.UĞUR6666 ,bunlar sizin kişisel düşünceleriniz,ancak sizin dışınızda nice değerli meslek mensubu arkadaşlarınız kendilerine çıkar yol aramaktadır."yemişim milletin şirketini gitmiyorum"ifadesi genel manada geçerli bir söz değil,mükellefiniz bir şirkette olabilir,değişen tek şey ,o şirkete bağımlı çalışan olmamanızdır,diğer yönden ücret mukabilinde de olsa yine o şirketin(mükellefin)işini gören konumunda olmanızdır.

Sayın Şeref Bey,

Maalesef ben insan kaynaklarının doğru seçimler yaptıklarını düşünmüyorum.Ayrıca doldurulmayacak pozisyonlara da iş görüşmesi yapılması da cabası.İnsanların boş yere vakitlerini alan birçok insan kaynakları sorumlusu var. Birçoğu yaptığı işin ciddiyetinin karşısındaki adayın o işe ihtiyacının farkında değil. Ayrıca görüşmeye gelen kişiyi alakasız saçma sapan sorulara boğarak asıl konuya hiç girilmiyor.İnsan Kaynakları standart sorulara standart cevaplar istemektedir.Ben şahsen ilk görüşmenin insan kaynakları uzmanıyla yapılmasına karşıyım yanında mutlaka Departman sorumlusu veya belirttiğiniz seçicilerden birisi olması gerekir.Bu şekilde yapılan görüşmeler her zaman daha sağlıklı ve sonuca ve amacına yakın olmaktadır.
Ben Mali Müşavirim sekröründe ileri seviyede ve kurumsal bir firma da iş görüşmesindeyim İKS bana sorduğu şeyler Cari nedir, Ba nedir bu soruları soracaksa hiç çağırmasın. Nitekim firmayı takibe aldım ben iş görüşmesine gideli 1 seneden fazla oldu onlar halen pozisyon için aktif ilanlarını sürdüyorlar.

Saygılar

şeref aydemir ' Alıntı:
Saygı değer üyeler
Müsaadeniz ile iletiler ,kısmen alanımla ilgili bilgiler içerdiği için yazıyorum.
Buradaki iletileri baştan sona okudum,bir işletmenin İK.sorumlusu olarak UTANMADIM desem yalan olur.
İnsan Kaynakları,tek başına her meslek mensubunun yetkinliklerini ölçemez,olumsuz görüş belirtemez,takdir edersiniz ki GERÇEK DEĞERLEMELER, kurumsal yapıların-işletmelerin İK.departmanlarının "işe alma "süreçleri içinde,konunun ilgisi gereği ilgili meslek mensupları tarafından oluşturulan komisyon tarafından yapılabilir.
Sizlerinde ifade ettiği üzere,haricen yapılan değerlemeler, maalisef yetersiz ve işletmenin ik.stratejisine de aykırı,daha ilerisi işletmeye yapılacak en büyük kötülüklerden biridir.
Şahsi düşüncem ve İK.olarak(iletilerdende anlaşıldığı üzere) kurumsal işletmeler dışında ki ilanlara ihtiyatla yaklaşılması olsa gerektir.saygılarımla...