Mali Müşavirin Kefillikten Dolayı Yaptığı Ödemenin Gider Yazılması Mümkün Mü?

Merhabalar Üstadlarım. Bir mükellefim iş makinasına yedek parça alırken (28.000 ABD Dolar değerinde ) ben yanındaydım. Satıcı, bizim kefilliğimiz neticesinde 28.000 Dolar değerindeki yedek parçayı verebileceğini söyledi. bizde çaresiz kefil olduk. Yedek parçayı alıp makinasına takan kişi parayı ödeyemedi. İflas etti. Elinde iş makinası kalmadı. Satıcı bizim kefillik imzamızdan dolayı bizi icraya verdi. Ben Mali Müşavirlik yapıyorum. Bu kefillikten dolayı borçlu olduğum 28.000 Doları ödersem gider yazabilirmiyim? saygılarımla

Merhabalar Üstadlarım. Bir mükellefim iş makinasına yedek parça alırken (28.000 ABD Dolar değerinde ) ben yanındaydım. Satıcı, bizim kefilliğimiz neticesinde 28.000 Dolar değerindeki yedek parçayı verebileceğini söyledi. bizde çaresiz kefil olduk. Yedek parçayı alıp makinasına takan kişi parayı ödeyemedi. İflas etti. Elinde iş makinası kalmadı. Satıcı bizim kefillik imzamızdan dolayı bizi icraya verdi. Ben Mali Müşavirlik yapıyorum. Bu kefillikten dolayı borçlu olduğum 28.000 Doları ödersem gider yazabilirmiyim? saygılarımla

Şaka mı bu?

Buralarda bulunmak mali müşavir olarak görevimiz. Ancak kefalete imza atmak değil.
Kaçış yolu pek yok. Ancak atılan imzanın, tehdit, korkutma, kandırma yoluyla imza sahibinin iradesi dışında yapıldığını ispatlayabilirseniz belki kurtarabilirsiniz.

Serbest meslek erbabının kazanç tespitinde hasılatından indirebilecek gider türleri Gelir Vergisi Kanunu'nun, 68. maddesinde belirlenmiştir.
Diğer yandan aynı yasa maddesinin 10. bendinde Mesleki faaliyetle ilgili olarak kanun, ilam ve mukavelenameye göre ödenen tazminatlar. Gider olarak İndirilebilir.Kefillikten dolayı yaptığınız/yapacağınız giderler tazminat hükmünde olmadığından gider olarak değerlendirilemez kanaatindeyim.

Kefillik şahsınıza ait olduğu serbest meslek faaileyeti ile ilgisi olmadığı için gider yazamazsınız. Yazabilmeniz için mük aranızda yaptığınız sözleşmede kefillikle ilgili birşeyler olması (kefil olunursa defterlerin tutturulacağı gibi) gerekir.

Sayın Formdaşım

Serbest meslek erbabının kazanç tespitinde hasılatından indirebilecek gider türleri Gelir Vergisi Kanunu'nun, 68. maddesinde belirlenmiş olup;

Mesleki faaliyetle ilgili olarak kanun, ilam ve sözleşmeye göre ödenen tazminatlar ile Her türlü para cezaları ve vergi cezaları ile serbest meslek erbabının suçlarından doğan tazminatlar gider olarak indirilemez. Ayrıca Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun hükümlerine göre ödenen cezalar, gecikme zamları ve faizleri de gelir vergisi matrahından ve gelir unsurlarından indirilemez.

Yukarıdaki açıklamalara göre ödeyeceğiniz bu bedeli gider yazmanız mümkün değil.

Ben Bayram Ali arkadaşımızı tenzih ederek. Bir saptama yapmak istiyorum.
Bir mali müşavir meslektaşımızın böyle bir duruma düşmesini, ve böyle bir soruyu sorabilmesini şaşkınlıkla karşılıyorum.

Sayın nguroy

Hata insanlar için. İnsanın bazen bazı olaylar karşısında basireti bağlanıyor. Sağlıklı karar alamıyor,aceleye geliyor,hatır,gönül v.b işi derken oluyor işte.

iflas etmemiş borçlarını ödeyememiş sadece iflas mahkeme kararıyla alınabilir

genelde borcu ödemeyen ödeyemeyecek kişi önceden bellidir. belli karekterize özellikler sergiler, yani borcu ödemeyen ,ödemeyecek kişi ortaya çıkması sürpriz olmaz

sizin iyiniyetinizi su istimal etmişler

Sayın Guroy... böyle uçuk sorular biz meslektaşlara tecrübe kazandırır diye düşündüm. tecrübe kazanmak için okul okunmaz. tecrübe kazanmak için böyle badireler atlatmak lazım. bu badireleri de paylaşmak lazım diye düşündüm...