Mali Müşavirin Ssk Prim Ve Cezalarından İşverenle Beraber Sorumluluğu

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Günaydın ,
Mali müşavir lerin işveren ile birlikte SSK Prim ve Cezalarından sorumlu olma uygulaması ne zaman başlayacak?
Bu sorumluluk geçmiş dönemler için uygulanabilecek midir?
Bir serbest muhasebeci mali müşavir sorumluluk tan kurtulması için ne yapmalıdır ?
- İşçi girişlerinde işçinin ücretinin mail veya wasap tan yazılması
- ücret Bordrolarının işverence imzalanması (personel imzalaması şartmıdr özellikle inşaat işlerinde imzalar alınamıyor)
İşçi girişlerinde alacakları ücretler belirtilmeli ilgili dökümler işe giriş bildirgelerinin ekine eklenmeli ve ayrıca ücret bordrolarının işverence kaşe imzalı şekilde örneğini saklamamız yeterli olur mu? Bu durumda işçinin bordroları imzalama zorunluluğu bulunmakta mıdır? Burada kıstas nedir? İşveren onaylı bordroları yeterli değil midir?
Örneğin, işveren bordroda işçilerin yarısına imzalatamamış özellikle inşaat şirketlerinde ne yapalım? Aylık primleri vermeyelim mi? Ne Yapmalıyız?Teşekkürler

5 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan yönetmeliğin EK MADDE4' de meslek mensuplarının sorumluluk şartları ve önlemleri konusunda açıklamalara yer verilmiştir.

Yalnız tabi burada EK MADDE 4 içinde 8.maddede yazan bir cümle dikkatimi çekti.Der ki;
"...meslek mensuplarının sorumlu olması için,defter,kayıt ve belgelerin,imza karşılığı veya yazılı tutanak yoluyla......."

Şimdi ne yapacağız? Her ay evrakları firmalardan temin ederken al şu tutanağı neler teslim ettin yaz ,imzala bakalım diye tutanak mı tutacağız?
Veya
"...mail,kısa mesaj..." diyor.Hadi maili anladım da kısa mesajı nasıl muhafaza edeceğiz,cepten ekran görüntüsü alıp çıktı olarak mı saklayacağız? Acayip sorular işte.

ben bu konuda firmalarıma (özellikle mail atmayıp cepten bildirenlere) şöyle bir teklifte bulunmayı düşünüyorum;
Mesela işçi girişimi olacak; alacaksın eline bir kağıt,işçinin adı soyadı,tc numarası,görevi,ücreti,kaç gün çalışacağı vb. bilgileri kağıda yazacaksın, kaşe imza yapıp,resmini çekip bana atacaksın.bende bu resmin çıktısını alıp,dosyaya ekleyeceğim.
Zaman içinde değişik tedbirler geliştirilebilir :)

Sevgili kardeşim,kabul edecek bir meslek mensubu her zaman çıkacaktır.
Bu arada kendime bir mali sorumluluk sigortası yaptırıyorum,her meslektaşıma da tavsiye etmek durumundayım.Çünkü neyle karşılaşacağımız hiç belli değil

5 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan yönetmeliğin EK MADDE4' de meslek mensuplarının sorumluluk şartları ve önlemleri konusunda açıklamalara yer verilmiştir.

Yalnız tabi burada EK MADDE 4 içinde 8.maddede yazan bir cümle dikkatimi çekti.Der ki;
"...meslek mensuplarının sorumlu olması için,defter,kayıt ve belgelerin,imza karşılığı veya yazılı tutanak yoluyla......."

Şimdi ne yapacağız? Her ay evrakları firmalardan temin ederken al şu tutanağı neler teslim ettin yaz ,imzala bakalım diye tutanak mı tutacağız?
Veya
"...mail,kısa mesaj..." diyor.Hadi maili anladım da kısa mesajı nasıl muhafaza edeceğiz,cepten ekran görüntüsü alıp çıktı olarak mı saklayacağız? Acayip sorular işte.

ben bu konuda firmalarıma (özellikle mail atmayıp cepten bildirenlere) şöyle bir teklifte bulunmayı düşünüyorum;
Mesela işçi girişimi olacak; alacaksın eline bir kağıt,işçinin adı soyadı,tc numarası,görevi,ücreti,kaç gün çalışacağı vb. bilgileri kağıda yazacaksın, kaşe imza yapıp,resmini çekip bana atacaksın.bende bu resmin çıktısını alıp,dosyaya ekleyeceğim.
Zaman içinde değişik tedbirler geliştirilebilir :)

Sevgili Tahsin,

Bu hükmün amacı bence başka, Ne yazıkki bazı müşavirlerin işverenlerin haberi olmadan onlar adına bazı kişileri sigortaya kaydettikleri ve yine buna benzer olaylar nedeniyle birçok mağduriyete sebebiyet verdikleri biliniyor. Bu tür karşılıklı bilgi dışı işlemlerin ve mağduriyetlerin önlenmesi için bence karşılıklı bilgi dahilinde olmayan işlemler müteselsil sorumluluk içinde kalmasını önleyecek bir tedbir olarak görülmesi gerekir. İşçi giriş çıkış işlem ve bilgileri için bir form hazırlayıp bunları fax veya mail yoluyla talep etmekte bence yarar var.

Whats app dan işe giriş geliyor... kimliğin resmini çekiyor gönderiyor ne giriş tarihi ne ücret ne agi...

Sigorta sistemi bu formu istiyor diyeceğiz artık sanırım

İşe giriş/çıkış bildirgesine mutlaka işv. ıslak imzasını atmasını sağlarsanız işv. "benim bu giriş/çıkıştan haberim yok" diyemez. Ücret kısmı içinde iş sözleşmesi işçi ve işv. imzalı alınırsa sorumluluk işv. olur.

Sayın merkür 2,

Sözleşme konusunda haklısınız, ancak kurumsal yerler hariç sözleşme/işçi dosyası/sağlık raporu filan hakgetire, ta ki bi sıkıntı olup da iş mahkemeye gidene kadar. Belkide işe giriş bilgi formu ve taslak bir sözleşme hazırlayıp her mükellefe pdf halinde göndermekte yanına da bir ön açıklama yazmakta yarar var. Bu yapılınca mesele çözülür gibi görünüyor, hele boşlukları el yazılarıyla yazarlarsa tamam olur.