Maliye Çalışanları Stajsız ve Sınavsız SMMM olmak İstiyorlar! ( stajyerlere)

Ynt: Maliye Çalışanları Stajsız ve Sınavsız SMMM olmak İstiyorlar! ( stajyerlere)

Bende stajsız sınavsız şartsız şurtsuz defterdar olamak istiyorum o zaman ;D

Ynt: Maliye Çalışanları Stajsız ve Sınavsız SMMM olmak İstiyorlar! ( stajyerlere)

olsunlar olsunlar. kapıyı açın gelsinler.

ne güzel iş ya bedavadan belge alacaklar yıllarca salla başını al maaşını sonrada SMMM ol , bizlerde kendimizi yırtalım eğitimlere para dökelim nerden ne öğrenecez diye parçalanalım bu adamlar bizim önümüze geçsin
bu yasa çıkarsa belge almanında bi anlamı kalmaz zaten herkes SMMM olur :mad:

Maliye Bakanlığı memurlarının bir kısım istisnaları olmakla birlikte, bunlar muhasebeyi bilmezler. Şeflerinden, müdür yardımcılarından öğrendikleri kırık-dökük vergi bilgileriyle mevzuat bildiklerini zannederler. Olmayacak duaya amin derler. Allah akıl fikir versin.

http://www.turmob.org.tr/BilgiEdinme/gercekKisi.aspx

Biraz önce yukarıdaki linkten türmoba malum deli saçması dilekçe ekinde bir bilgi edinme maili attım. Cevabı merakla bekliyorum. Siz meslektaşlarımdan da aynısını rica ediyorum; üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Biz ne saçma, hukuksuz,temelsiz görüşlerin kanunlaştığını gördük. Bunun da onlardan geri kalır yanı yok. Yani kabul edilmesi için tüm şartlar mevcut ;)
Cevap alırsanız paylaşın lütfen..

kcoskun82 ' Alıntı:
Biz ne saçma, hukuksuz,temelsiz görüşlerin kanunlaştığını gördük. Bunun da onlardan geri kalır yanı yok. Yani kabul edilmesi için tüm şartlar mevcut ;)

;D ;D ;D

Merhabalar,

Meseleye bir de tersten bakmakta yarar görüyorum. Mesela SMMM'ler de vergi müfettişi olabilsin gibi. Madem yıllara göre bir muadillik var onu da düşünmek lazım. Sayıştay denetçisi YMM oluyor bütün mali işler dairelerinde çalışanlar SMMM oluyor, hesap uzmanları, öğretim görevlileri vs vs...

Örneğin avukatlıktan hakim savcılığa geçiş için özel bir sınav yok mu ? Var tabiiki.

Aynı bunun gibi bizim işimizinde kamu ayağı olsun.

Saygılarımla,

MMuhasip ' Alıntı:
Merhabalar,

Meseleye bir de tersten bakmakta yarar görüyorum. Mesela SMMM'ler de vergi müfettişi olabilsin gibi. Madem yıllara göre bir muadillik var onu da düşünmek lazım. Sayıştay denetçisi YMM oluyor bütün mali işler dairelerinde çalışanlar SMMM oluyor, hesap uzmanları, öğretim görevlileri vs vs...

Örneğin avukatlıktan hakim savcılığa geçiş için özel bir sınav yok mu ? Var tabiiki.

Aynı bunun gibi bizim işimizinde kamu ayağı olsun.

Saygılarımla,

Güzel fikir..... haydi bizde dilekçelerimizi aynı iletişim numaralarına gönderelim. bakalım bizimkisi o kadar ses getirecek mi?...

olan bir pişman olmayan bin pişman ben böyle meslek görmedim. siz de gelin gelin de görün.............

Merhabalar,

Yazdıklarınız bence çok afaki kalmış.

Kariyer gurubu mesleklerini tanımlarını yapıldığı bütün kaynakları okusanız şu gibi ifadelere rastlarsınız; " özel sektörde de SMMM veya YMM gibi ünvanlarla çalışabilmektedirler." Bu bir muadilliği ifade etmiyor mu ? 10 yıllık vergi denetmenliği bir YMM'liğe eşitse bu eşitliğin diğer tarafında da 10 yıllık YMM'lik eşittir vergi denetmenliği demek değilmidir ? Eğer bir vergi denetmeni ayrıldığında piyasa şarlarına uyum sağlayıp mesleğin gerektirdiği niteliklerle iş yapabiliyorsa ve bunda bir beis yok ise... Aynı şekilde bir Mali Müşavir neden devlet geleneğine uyum sağlayıp kamuda istihdam olunmasın.

Mesela Maliye Bakanlığında çalışan maliye ve bütçe uzmanları veya kontrölörleri, mesleğimizle uzaktan yakından alakası olmayan işler yapıyorlar ama Mali Müşavir olma hakları vardır. Diyorum ki bu neden tek taraflı çalışıyor.

Hem ben size somut bir örnek verdim; avukatların durumu gibi. Özel sınavla hakim savcı olabiliyorlar...

Ayrıca bu bir heves değil, mesleği daha universal daha tercih edilebilir bir hale getirecek bir uygulamadır kanaatimce.

Saygılarımla,

Merhabalar,

İyi de Mali Müşavirliğin staj başlatma ve bitirme sınavlarına verilen emek ve zorluk derecesi KPSS'den yeterli puanı almaktan daha kolay değil ki memuriyete geçmek isteyenler bu durumu bir yan yol olarak kullansınlar.

Özel sektörde çalışan üst düzey yöneticilerin kamuya atanmasıyla alakalı kanun 2010 yılının Kasım ayında idi sanırım çıktı zaten.

Benim dediğim durumda ki bir mali müşavir ast-üst ilişkisi içerisinde bir mesleğe gelmeyecek. Vergi müfettişliğine gelebilecek örneğin. Ve orada sadece görevlendirme olabiliyor ki bu da bir astlık üstlük oluşturmaz sanırım.

Bu düşüncemde lisans mezunu olmayanlara yer yok tabiiki. Avukatlıkta da durum böyle. Yani katipi, mübaşiri hakim savcı yapmıyorlar. Mesleğimizdeki gibi staj ve sınav şartları ağır olmayan avukatlar KPSS veya diğer yazılı sınavdan muaf özel sınavla hakim savcı olabiliyorlar.
Bunda anormal olan nedir ?

Bu tartışmanın sonu yok arkadaşlar..bu konu böyle uzar gider.................

Asıl şu forumda birbirinize laf yetiştirmek için harcadığınız enerjinin bir kısmını iki satır dilekçeye döküp türmoba mail atabilirseniz afaki kalmaktan öte bişeyler yapmış olursunuz kanaatindeyim.. Şahsen öyle yaptım..Benzer bir çaba içinde olan tüm meslektaşlarıma saygılarımla.. :-X

sayın smmm arkadaşlar Biz Üniversitede hangi dersleri okuduk zannediyorsunuz. sizin yaptığınız muhasebede devlet dairelerinde 1 derece imza yetkisiyle muhasebe yetkililerinin yaptığı başka bir meslek mi? ben bir muhasebe yetkilisi olarak Sayıştay Başkanlığına hesap vermek durumundayım. 24 yıldır bu görevi yapıyorum. hemde muhasebeyle ilgili bütün kanunları ve yapılan değişiklikleri, tüzük, yönetmelik ..... v.b. sürekli takip etmek durumundayız. yoksa bu görevimizi nasıl sürdürebiliriz. şimdi emekli olunca smmm olabilmek için sınava dahi girmememiz gerekir tabiki. yani sizin yaptığınız muhasebecilikte bizim yaptığımız manavlik mı? bilgi seviyesine güvenen smmm ler gelsinde beraber bir sınava girelim. ne dersiniz.

Erol BAŞKAYA ' Alıntı:
sayın smmm arkadaşlar Biz Üniversitede hangi dersleri okuduk zannediyorsunuz. sizin yaptığınız muhasebede devlet dairelerinde 1 derece imza yetkisiyle muhasebe yetkililerinin yaptığı başka bir meslek mi? ben bir muhasebe yetkilisi olarak Sayıştay Başkanlığına hesap vermek durumundayım. 24 yıldır bu görevi yapıyorum. hemde muhasebeyle ilgili bütün kanunları ve yapılan değişiklikleri, tüzük, yönetmelik ..... v.b. sürekli takip etmek durumundayız. yoksa bu görevimizi nasıl sürdürebiliriz. şimdi emekli olunca smmm olabilmek için sınava dahi girmememiz gerekir tabiki. yani sizin yaptığınız muhasebecilikte bizim yaptığımız manavlik mı? bilgi seviyesine güvenen smmm ler gelsinde beraber bir sınava girelim. ne dersiniz.

Madem bu kadar kesin konuşuyorsunuz, sınava girmek niye zor geliyor?

Girersiniz sınava, yaparsınız soruları, alırsınız belgenizi, olursunuz SMMM...

demek Ba , Bs, den tutunda diğer beyannameleri de hazırlıyorlar....ihtisas olarakta inşaat ve tekstil sektöründe muhasebe faaliyetinde bulunuyorlar...........

Ben şimdi öğrendim iyi oldu....

deeper_blue ' Alıntı:
demek Ba , Bs, den tutunda diğer beyannameleri de hazırlıyorlar....ihtisas olarakta inşaat ve tekstil sektöründe muhasebe faaliyetinde bulunuyorlar...........

Ben şimdi öğrendim iyi oldu....

Üstat,

Ne kadar cahilsiniz yahu !!!

SGK mevzuatı, ithalat ve ihracat işlemleri, leasing ve faktoring muhasebesi ile özellikle maliyet muhasebesi devlet dairesinde çalışan muhasebe yetkililerinin hergün icra ettiği işlemlerdir.

Hiçbir şeyden haberiniz yok !!!
Sanırım siz, manav statüsünde olmalısınız. ;)

hiç yakıştıramadım size, eğer üstat sam Kabzımal olurum ancak ben........(biraz daha kıdemli o hesap)

Erol BAŞKAYA ' Alıntı:

:) hem gelin beraber sınava girelim diyosunuz hem sınavsız belge almak için 40 takla... :) çok komik

bu meslek tutarlılık isteyen bir iştir,bunu da üniversitede anlatmazlar bilginize 'sayın üstat'

Kamu görevinde çalışan ve şu an itibariyle YMM sınavlarına hazırlanan birisi olarak;

YMM ve SMMM ruhsatları ile SPK tarafından verilen lisanslama belgelerinin,

Kamu görevlileri de (üniversite öğretim görevlisi, SPK kurul çalışanı, denetim elemanı, her türden uzman dahil) dahil olmak üzere, mutlaka ve mutlaka sınavla verilmeli. Bu kapsamda hiç kimseye ve herhangi bir kuruma çalışanına ayrıcalık uygulanmamalıdır. Ancak; kamu görevindeki bazı görevler staj sayılmalıdır.

Bu kapsamda yapılan ve yapılacak tüm sınavlar; objektiflif ve hakkaniyet şartlarına uygun olarak sadece YÖK tarafından yapılmalıdır.

Ayrıca, daha önce sınavsız verilen bu kapsamdaki belgelerinde, hak ve hukuk gereği olarak mutlaka iptal edilmelidir.

Diye düşünüyorum.

İyi pazarlar...