Mart 2008 Yeterlilik Vergi Hukuku

Ynt: Mart 2008 Vergi Soru Tahminleriniz

Selamlar
Benim stajda nisan sonu bitecek, temmuzda sınava gireceğim. Mart sınavına girecek arkadaşa başarılar dilerim.

kurumlar vergisinden alternatif soru seçeneği olanlar var mı?

kontrol edilen yabancı kurum kazancı gibi mesela

fazla macera arayan arkadaşlar ,kanun çok geniş her yerden çıkabilir ama genel anlamda kalıplaşmış sorulara bakın demiyorum sadece ezberleyin. bu işin tek çözümü ezberlemektir.Birde değişik soru tipi gelirse muhtemelen birebir yazamayınca geçirmeyeceklerdir bundan emin olun.herkese çalışmalarında başarılar.

mehmetcan01 ' Alıntı:
fazla macera arayan arkadaşlar ,kanun çok geniş her yerden çıkabilir ama genel anlamda kalıplaşmış sorulara bakın demiyorum sadece ezberleyin. bu işin tek çözümü ezberlemektir.Birde değişik soru tipi gelirse muhtemelen birebir yazamayınca geçirmeyeceklerdir bundan emin olun.herkese çalışmalarında başarılar.
yorumunuzu tebrik ederim, aynen katılıyorum...
kalıplaşmış soruları ezberlemek...

AGİ den de gelebilir.Kasım sınavında çoğu kişi ısrarla burdan soru gelecek demişti ama gelmemişti. Yine de buna da bir göz atın derim ben...

Arkadaşlar bilgilendirme toplantısına Vergi dersinde katılan olmadımı ne söylediler??

Arkadaşlar Kanunlardan (GVK-KVK-VUK-KDV) cebe girebilecek kadar küçük kitap satan bir yayıncılık varmı...

2007 kasım vergi cevapları tesmer
biliyorum çok büyük ama pc nize indirip çıktı alınca normal boyuta dönüyor şirket sorusunu okumanızda fayda var ... banada gizemsarp arkadaşımız taradı ve gönderdi faydalanmanız dileğiyle yazmak isterdim ama inanın vaktim yok hala ezber yapıyorum :)... mail olarak isteyen arkadaşlar sağ tıklayıp "resmi farklı kaydet" demeniz yeterli....

gelirin unsurlarından birini bekliyorum ben .
Birde ihtiyati haciz

arkadaşlar,
cevaplara dikkat ettiniz mi ? aynen kanun kitabından alıp koymuşlar, sıfır yorum, ne eksik ne fazla.
bu durum da vergiye nasıl çalışmamız gerektiği apaçık...
EZBER başka yolu yok...
:)

Chico_22 ' Alıntı:
arkadaşlar,
cevaplara dikkat ettiniz mi ? aynen kanun kitabından alıp koymuşlar, sıfır yorum, ne eksik ne fazla.
bu durum da vergiye nasıl çalışmamız gerektiği apaçık...
EZBER başka yolu yok...
:)

katılıyorum. Sadece EZBER yapmak gerekiyor. Bizim beynimizi ne sanıyorlarsa herşeyi ezberletmeye çalışıyorlar.

emsal kira bedelini sorabilirler.
ihtiyati hacizde önemli,
transfer çok önemli ,
kdv de özel matrah şekilleri,
serbest meslek kazancında indirilebilecek giderler,
yıllara sair inşaat ve onarım işeri,
kdv de emsal bedel ve ücret,
tarh ve tahsil zamanaşımını kesen veya durduran sebepler,
ticari kazancın tarifi

arkadaşlar bunlara eklemek istediğiniz şeyler olabilir diye yarın gecede bilgisayarı açıp bakıcam, sizlerde tahminlerinizi bizlerle paylaşın...

arkadaşlar ben kasım sınavımda vergiden çok belli başlı konulara takılıp kalmıştım.ve çıkan 2 soruda ordan geldi.geçemedim o ayrı konu ama bu seferde sürekli olarak kv ve 6183 e göre tasviye memurlarının sorumlulukları na lütfen bir göz gezdirin bire kdvk md 10 vergiyi doğuran olayın meydana gelmesi
???

yusufi ' Alıntı:
SORU 1- İşlemli bir ceza sorusu olduğu için onu yazamıyorum

SORU 2-Vuk a göre yoklamanın maksadını açıklayarak yoklamaya yetkili olanları sıralayınız.

SORU 3- 5520 sayılı KVK na göre kurumlara nakden veya hesaben yaptıkları ödemeler üzerinden istihkak sahiplerinin kurumlar vergisin,ne mahsuben kesinti yapmak zorunda olanaları sayınız.

SORU 4- KDV nun emsal bedeli ve emsal ücreti hakkındaki hükümlerinin belirtiniz.

arkadaşlar bu vergi sorularını hazırlayan hoca bu dönem kimse geçmesin diyerek hazırlamış desem yanlış olmaz herhalde..... Verdiğimiz emeklere yazık

murattini ' Alıntı:
aykut111 ' Alıntı:
murattini,
hesaplamalı soru neydi ?? Hatırlıyon mu ?
z koll.şti.nin hesap ve işlemlerinin 2008 yılı içinde incelenmesinde,31 aralık 2006 tarihli 17.700 ytl tutarındaki kdv daihil satış faturasının kanuni defterlere kaydedilmediği tespit edilmiştir.şirketin 2006 yılı gelir tablosuna göre 3700 ytl tutarındda zararı bulunduğu ,31..12.2006 tarihli bilançosunda yer alan ödenecek vergi ve fonlar hesabı içindeki kdv tutarının ise 14000 ytl olduğu görülmüştür.şirketin iki ortağı bulunmakta olup bunlardan bay A %60 bay Bise %40 ortaklık payına sahiptir.
söz konusu tespit çerçevesinde ilgili ve tüzel kişiler adına tarh edilmesi gereken vergiler uygulanması gereken cezaları hesaplayarak aşağıdaki tabloyu doldurunuz

Mart 2008 Vergi Mevzuatı ve Uygulaması

Soru - 1

Z Kollektif Şirketinin hesap ve işlemlerinin 2008 yılı içinde incelenmesinde, 31 Aralık 2006 tarihli ve 17.700 YTL tutarındaki (KDV Dahil) satış faturasının kanuni defterlere kaydedilmediği tespit edilmiştir. Şirketin 2006 yılı gelir tablosuna göre 3.700 YTL tutarında zararı bulunduğu, 31.12.2006 tarihli bilançosunda yer alan Ödenecek Vergi ve Fonlar hesabı içindeki KDV tutarının ise 14.000 YTL olduğu görülmüştür. Şirketin iki ortağı bulunmakta olup, bunlardan Bay (A) % 60, Bay (B) ise % 40 ortaklık payına sahiptir.

Söz konusu tespit çerçevesinde, ilgili gerçek ve tüzel kişiler adına tarh edilmesi gereken vergiler ve uygulanması gereken cezaları hesaplayarak aşağıdaki tabloyu dolduruz.

TARHİYAT / CEZA VERGİ CEZA
MUHATABI Türü Tutarı (YTL) Türü Tutarı (YTL)

Not: a-Tablo cevap kağıdı üzerine çizilip doldurulacaktır.
b-Geçici vergi ve cezası ile usulsüzlük cezaları dikkate alınmayacaktır.
c- Hesaplamalarda kullanılabilecek oranlar şunlardır.
- Gelir Vergisi için % 15,
- Kurumlar Vergisi için % 20,
- KDV için % 18.

SORU-2 VUK na göre yoklamanın maksadını açıklayarak yoklamaya yetkili olanları sıralayınız

SORU-3 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'na göre , kurumların nakden veya hesaben yaptıkları ödemeler üzerinden istihkak sahiplerinin kurumlar vergisine mahsuben kesinti yapmak zorunda olanları sayınız.

SORU-4 Katma Değer Vergisi Kanunu'nun, emsal bedeli ve emsal ücreti hakkındaki hükümlerinin belirtiniz

Ynt: Mart 2008 Yeterlilik Vergi Hukuku

evet arkadaşlar çok sinirleri yıpratıcı bi sınavdı ve tek ders vergi için 13 saatlik sadece gidiş yolu olan ankaradan böyle dönmeyi hiç ummuyordum. Ya bu hocalarda hiçmi vicdan yok. Buğün siyasala sığdıramadılar Hukuk Fakülltesini açtılar.Ya arkadaşlar bizim suçumuz günahımız ne hem maddi hem manevi yıpratıyorlar.İnsanların duygularıyla emeğiyle bu kadar oynanmaz.Giderken son gidişim diyodum.Ezberlemediğim yer kalmadı ama sonucu görecez.Öyle çok ezber yapmştımki beynimi kolay kolay toplayamam.Belki geçerim bu sınavı BELKİ ama çok yıprattı beni neyse herkese çok geçmiş olsun.

vergi hukukunun 1.sorusuna ilişkin verdiğim cevabı sizinle paylaşmak istiyorum.

kdv için 2700 ytl kdv tarh edilir,muhatabı z koll şti.;vergi ziyaı cezası verilir muhatap z koll. şti.miktar ziyaa uğratılan miktarın 1 katı 2700 ytl
15000 ytl lik satıştan dolayı görünen 3700 ytl zarar 11300 ytl kara dönüşür.ortaklara oranları dahilinde ayırıp ortak başına düşen kardan %15 gelir vergisi tarh edilir muhatap ayrı ayrı ortaklardır;cezada yine aynen 1 kat olarak hesaplanır vergi ziyaı cezası olarak.ben ceza muhatabı olarak ortakları ayrı ayrı yazdım kafamda soru oluştu vergi cezalarında koll şti.lerde muhatap tüzel kişilik mi diye.ayrıca koll.şti.nin kurumlar vergisi mükellefi olmadığını belirttim,gecikme zamlarınıda dikkate almadım...
umarım doğru şeylerdir,fakat kasımdaki sınavda doğru yazdığım halde 33 le kalmıştım 70 beklerken bu yüzden umudum iyice kayboluyor hepinize sonsuz sabır diliyorum

bende sizin gibi hesapladım sadece 2700 kaçaklçlık dedim ve 1 katı ceza uyguladım.Gelir vergisinide vergi ziya dedim yarısını ceza olarak uyguladım. 3 soru ile 4. sorum tam doğru ama yinede korkuyorum.Hayırlısı hakkımızda bu arada her sorunun puanı eşitmiydi acaba.Eşitse geçmeyi umut ediyorum.

puanlama ile ilgili herhangi birşey yazmıyordu duruma göre mi ayarlayacaklar nedir?