Mart 2009 Finansal Tablolar ve Analizi

Ynt: Mart 2009 Finansal Tablolar ve Analizi

deha nın sitesinde analiz soruları hatalı diye birşey var

arkadaşlar bilindiği gibi son üç sınavdada hep rasyo analiz tekniği çıktı.diğer analiz tekniklerini sormadılar.son sınavlarda yatay analiz dikey anliz ve trend analizi sorulmadığına göre bu sınavda tanım sorusu olarak bu üç analiz tekniğinden birinin tanım olarak sorulma ihtimali var.bence mart sınavında da büyük ihtimalle ilk soru oran analizi olacak. çünkü onların verdiği oranları hesaplayıp yorum yapmak daha zor olacak bizim açımızdan.diğer sınavlarda verilen bilanço ve gelir tablosuna genel yorumlar yapmak daha kolaydı.bunları göz ardı etmeyin derim. çalışmalarınızda başarılar. ;)

23 KASIM 2008 tarihli Finansal Tablolar Analizi sınavı ile ilgili olarak TESMER?in sitesinde açıklanan cevaplamalarda aşağıdaki hatalar tespit edilmiştir.
Hata 1: 4. maddede alacak devir hızı istenilmektedir. Alacak devir hızının hesaplanmasında 316.700 / 137.900 : 2.29659 : 2.30
Süre : 360 / 2.30 : 156.52 gündür
Tesmer cevaplamada 360 / 2.29 : 160 gün demektedir bu matematiksel hatanın düzeltilmesi gerekmektedir.
Hata 2: 7. maddede Ana faaliyet karlılığının hesaplanması istenilmektedir. Ana faaliyet karlılığı Faaliyet karıdır. Burada hesaplamada tesmer tarafından Net kar esas alınmıştır. Muhasebe tekniği açısından önemli olan bu hatanın düzeltilmesi gerekmektedir.
Açıklama :
Gelir tablosu 3 bölümden oluşmaktadır bunlar:
Ana faaliyet alanı = Faaliyet karı
Yan faaliyet alanı = Olağan kar
Faaliyet dışı alanı = Dönem karıdır.
Hata 3: Birinci soruda 2 yıla ait bilanço ve 2 yıla ait gelir tablosu verileri verilerek oranların hesaplanması istenilmiştir. Hangi yılın hesaplanması gerektiğine dair bir ibare soruda bulunmamaktadır. Dolayısıyla verilen her iki yılında hesaplamaya dahil edilmesi gerekmektedir.
Ayrıca TESMER tarafından soruya verilen yanıtta cari oran hesaplanması 2 yıl üzerinden gerçekleşmiştir. Diğer formüller tek yıl esas alınarak yanıtlanmıştır. Cari oranın 2 yıl esas alınarak diğer formüllerin tek yıl esas alınarak hesaplanması göstermektedir ki soruya verilen cevabın bir standardı yoktur.

dehanın sitesinde böyle bir açıklama yapılmış. ne düşünüyorsunuz bu konuda?

HLM ' Alıntı:
23 KASIM 2008 tarihli Finansal Tablolar Analizi sınavı ile ilgili olarak TESMER?in sitesinde açıklanan cevaplamalarda aşağıdaki hatalar tespit edilmiştir.
Hata 1: 4. maddede alacak devir hızı istenilmektedir. Alacak devir hızının hesaplanmasında 316.700 / 137.900 : 2.29659 : 2.30
Tesmer cevaplamada 360 / 2.29 : 160 gün demektedir bu matematiksel hatanın düzeltilmesi gerekmektedir.
Hata 2: 7. maddede Ana faaliyet karlılığının hesaplanması istenilmektedir. Ana faaliyet karlılığı Faaliyet karıdır. Burada hesaplamada tesmer tarafından Net kar esas alınmıştır. Muhasebe tekniği açısından önemli olan bu hatanın düzeltilmesi gerekmektedir.
Açıklama :
Hata 3: Birinci soruda 2 yıla ait bilanço ve 2 yıla ait gelir tablosu verileri verilerek oranların hesaplanması istenilmiştir. Hangi yılın hesaplanması gerektiğine dair bir ibare soruda bulunmamaktadır. Dolayısıyla verilen her iki yılında hesaplamaya dahil edilmesi gerekmektedir.
Ayrıca TESMER tarafından soruya verilen yanıtta cari oran hesaplanması 2 yıl üzerinden gerçekleşmiştir. Diğer formüller tek yıl esas alınarak yanıtlanmıştır. Cari oranın 2 yıl esas alınarak diğer formüllerin tek yıl esas alınarak hesaplanması göstermektedir ki soruya verilen cevabın bir standardı yoktur.

hiç şaşırmadım doğrusu çünkü bu yanlışı yapan tesmer.benim kağıdma 45 verip beni bırakan itiraz edince 65 veren yine tesmer.dehanın kursuna staja başlatmada gitmiştim ordaki finansal tablolar hocası çok iyi .ders anlatması muhteşem.

arkadaşlar tüm dersler için diyorum ki 'artık ezber bozma zamanı' diyor komite üyeleri
ve nedense şunu kabul etmek istemiyorlar
yeterlilik sınavı sadece bir formalite
mali müşavir olmak istiyorsan uygulama uygulama uygulama
onlarda biliyorki kanun, hesap,bilgi tek tuşla ekranda
hafızlık değil dikkat gerekli müşavirlik için
ama ne yapsınlar buda bir gelir kapısı bu sınavlar olmak zorunda yoksa gelir elde etmek
zooooooooooooorrrrrrrrrrrrr

herkese Allahtan zihin açıklığı diliyorum
ve umarım bu işkence bir an evvel biter :mad: :mad:

HLM ' Alıntı:
Açıklama :

İlk iki hataya katılıyorum. Fakat 3. hataya katılmıyorum.

İlk 2 hataya katılıyorum.Alacak devir hızını 360 yerine 365 e bölmüş ama 360 yazmış :D :D :D
3.hataya katılmıyorum.Çünkü cari oran sektör ortalaması verilmiş,her iki döneminde bulunarak yorum yapılmalıydı.Diğerlerini de tek son yılı almış olmasının nedeni de,dikkat ettiyseniz hepsinde ortalama isteniyor.2006'nın yapılması gereksizdi.Benim fikrim de böyle.

EN KAZIK ORANLAR

1-Mali rantabilite: Dönem Net Karı/Ort. Özkaynaklar
*Özkaynağın karlılık açısından verimli kullanılıp kullanılmadığını gösterir.
2-Ekonomik Rantabilite: Faiz ve Vergiden Önceki Kar/Ort. Top. Kayn.
*Faiz ve vergiden önceki kar: dönem net karı+vergi ve diğer yas. yük karş.+finansman giderleri
3-Plasman oranı: Dağıtılacak kar/Ödenmiş sermaye
4-Hisse Başına Net Kar Miktarı: Dönem Net Karı/Hisse sayısı
5-Fiyat Kazanç Oranı: Hisse Başına Karpayı/Hisse Senedinin Borsa değ.
6-Faizleri Karşılama Oranı:Dönem Karı+Fİnansman Giderleri/Finansman Gid.
7-Sabit Giderleri Karşılama Oranı: Dönem Karı+Finansman Giderleri/Finansman Giderleri+Sabit giderler

birkaç değişik formülde ben ekledim

NET ÇALIŞMA SERMAYESİ ORANI:net çalışma sermayesi oranı/aktif toplamı
SERMAYE ÇARPANI ORANI:aktif toplamı/ödenmiş sermaye
OTOFİNASMAN ORANI(İÇ KAYNAK ORANI):(kar yedekleri-geçmiş yıl zararları)/ödenmiş sermaye
FAALİYET RANTABİLİTESİ-İŞ HACMİ RANTABİLİTESİ-FAALİYET KARI MARJI:faaliyet karı/net satışlar
EKONOMİK RANTABİLİTE-KAYNAKLARIN KARLILIĞI ORANI
MALİ RANTABİLİTE -KAZANÇ ORANI-ÖZ KAYNAK KARLILIĞI ORANI
FİNANSAL KALDIRAÇ-YABANCI KAYNAK ORANI-BORÇ ORANI
CARİ ORAN-İŞLETME SERMAYESİ ORANI
ASİT TEST ORAN-LİKİDİTE ORANI
NAKİT ORAN-HASSAS ORAN-DİSPONİBİLİTE ORANI

BİLGİSİ OLANLAR LÜTFEN PAYLAŞSIN!

ankara odası demişki ,finansal tabloların sunuluşu ve kavramsal çerçeve ve muhasebenin temel kavramları çalışın.muhasebenin temel kavramı belli 12 tane .finansal tabloların sunuluşu derken* bu konu hakkında bildiğiniz konu başlıklarını yazarmısınız.ben burdan değişik bir soru çıkacak diye korkuyorum.geçen sınavda çıkan finasal tabloların hazırlanmasındaki iki varsayımı yapamıştım.hep alışmışız aynı yerlere çalıyoruz.

faber ' Alıntı:
BİLGİSİ OLANLAR LÜTFEN PAYLAŞSIN!

ankara odası demişki ,finansal tabloların sunuluşu ve kavramsal çerçeve ve muhasebenin temel kavramları çalışın.muhasebenin temel kavramı belli 12 tane .finansal tabloların sunuluşu derken* bu konu hakkında bildiğiniz konu başlıklarını yazarmısınız.ben burdan değişik bir soru çıkacak diye korkuyorum.geçen sınavda çıkan finasal tabloların hazırlanmasındaki iki varsayımı yapamıştım.hep alışmışız aynı yerlere çalıyoruz.

Dostum finansal tabloların sunuluşu standartı 41 adet olan muhasebe standartlarından birincisidir. Kasım sınavındaki soruda buradan gelmişti. Tüm muhasebe standartlarına bu adresten ulaşabilirsin.

http://www.tmsk.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=41&Itemid=38

hazerfan ' Alıntı:
AGÜL ' Alıntı:
Türkiye Muhasebe Standartları Kurulundan:

Finansal Tabloların Hazırlanma ve Sunulma Esaslarına İlişkin
Kavramsal Çerçeve Hakkında Tebliğ
Sıra No: 1

Amaç
Madde 1- Bu Tebliğin amacı; Finansal Tabloların Hazırlanma ve Sunulma Esaslarına İlişkin Kavramsal Çerçeveyi ve buna ilişkin uygulamayı ve yayımlanacak Türkiye Muhasebe Standartları ile tek tip finansal tabloların düzenlenmesi ve finansal tabloların Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ile uygunluğunun sağlanmasına dair usul ve esasları belirlemektir.
Bu Tebliğ Ekinde yer alan Kavramsal Çerçeve, Türkiye Muhasebe Standartlarının oluşturulmasına esas alınmak üzere hazırlanmıştır.

Kapsam
Madde 2- Bu Tebliğ ile, Kavramsal çerçeve, finansal tabloların amacını, finansal tablolarda yer alan bilgilerin yararlılığını belirleyen niteliksel özelliklerini, finansal tabloları oluşturan unsurların tanımını, tahakkuk ve ölçümleme esasları ile sermayenin devamlılığı kavramlarını Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ile uyumlu olarak ele alınmasına dair uluslararası esasları kapsar.
Adı geçen usul ve esaslara ilişkin ayrıntı açıklamalar bu Tebliğ ekinde yer almıştır.

Hukuki Dayanak
Madde 3- Bu Tebliğ, 28/07/1981 tarih ve 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanununun Ek-1 inci maddesi ile 24/02/2004 tarihli ve 2004/6924 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren Türkiye Muhasebe Standartları Kurulunun Çalışmalarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin (a) bendine dayanılarak hazırlanmıştır.

Yürürlük
Madde 7- Bu Tebliğ 31/12/2005 tarihinden sonra başlayan hesap dönemleri için geçerli olmak üzere yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.

Muhasebenin Varsayımları

Tahakkuk Esası

22. Kendilerinden beklenen amaca cevap vermek için, finansal tablolar muhasebenin tahakkuk esasına göre hazırlanırlar. Bu esasa göre, işlemlerin ve diğer olayların etkisi, nakit veya nakit benzerleri alındığında veya ödendiğinde değil, bu işlem ve olaylar olduğu zaman tahakkuk ettirilir ve ilgili oldukları dönemin muhasebe kayıtlarına kaydedilerek o dönemin finansal tablolarında raporlanırlar. Tahakkuk esasına göre hazırlanan finansal tablolar, kullanıcıları, sadece geçmişteki nakit tahsilatlar ve nakit ödemelerle sonuçlanan işlemler hakkında değil gelecekte nakit ödemesi gerektirecek mevcut yükümlülükler ve gelecekte nakde dönüşecek mevcut kaynaklar hakkında da bilgilendirir. Böylece, söz konusu finansal tablolar geçmişte olan işlemlerle ve olaylarla ilgili bilgiler vermek suretiyle kullanıcılara ekonomik kararlar verirken en çok yararlanacakları türden bilgiler sunarlar.

İşletmenin Sürekliliği

23. Finansal tablolar normal olarak işletmenin devamlılığı ve öngörülebilir bir gelecekte de faaliyetlerini sürdüreceği varsayımına dayanılarak hazırlanırlar. Böylece, işletmenin ne tasfiyeye niyetinin ne de ihtiyacının olduğu, faaliyet hacminin de önemli bir ölçüde azalmayacağı varsayılır. Eğer böyle bir niyet ve ihtiyaç varsa finansal tablolar farklı bir gerekçe ile hazırlanmalı ve bu gerekçe açıklanmalıdır.

2. sorunun cevabı gerçekten buymuş arkadaşlar. Kelimesi kelimesine aynısını yazmış hoca. Kalan arkadaşların bu tebliğlerede göz atmasında fayda var

evet arkadaşım bende şimdi farkettim bilseydim çalışırdım.neyse biraz göz attımda başka burdan ne sorabilirler diye fazla da soracak bir şey kalmamış ama finansal tablo kullanıcılarını sorabilirller

15 mart 2009 finansal tablolar analizi

1- Bir işletmenin 2007 ve 2008 yıllarına ilişkin bazı faaliyet bilgileri aşağıdaki gibidir.
Bu işletmenin brüt satış karlılığı oranı ortalaması %40' tır. Satışların tamamı kredilidir.
Bu verileri kullanarak 2007 ve 2008 yıllarına ait faaliyet oranlarından Ticari Alacak devir hızını ve stok devir hızını hesaplayarak yorumlayınız.( hesaplama 10, yorum 20 puan)
2007 2008
Net satışlar 720.000 900.000
Ortalama ticari alacaklar 180.000 300.000
Ortalama stoklar 108.000 108.000

2- Bir işletmenin finansal tablolarının Eğilim Yüzdeleri ( trend analizi ) yöntemi ile analizi sonucunda aşağıdaki sonuçların elde edildiğini varsayınız.
Bu sonuçları beş trend belirleyerek yorumlayınız. ( 5trend*8 puan )
y1 y2 y3
Ticari alacaklar 100 140 162
stoklar 100 102 108
ticari borçlar 100 120 125
brüt satışlar 100 124 132
net satışlar 100 126 133
satışların maliyeti 100 128 135

3- Aşağıdaki tablo aynı sektörde çalışan iki firmanın aynı yıla ait gelir tablosu verilerini de barındırmaktadır. Tablodaki verilerden yararlanarak bu iki firmanın uygun gördüğünüz bir temel finansal tablosunu düzenleyiniz. ( 10 puan ) Karlılığı gösteren 6 adet oran kurunuz ve bu oranların sonuçlarını her iki firma için hesaplayınız. ( 6 0ran*2 puan ). Bu firmaları karlılıkları açısından karşılaştırınız. ( 8 puan )
A firması B firması
Brüt satışlar 180.000 262.000
satışlardan indirimler 1.200 4.000
satışların maliyeti 95.000 160.000
faaliyet giderleri 26.500 30.000
finsanman giderleri 8.900 23.000
diğer faal. olağan gelir/ kar 10.000 22.000
diğer faal. olağan gider/zarar 7.000 10.000
vergi ve yasal yük.karş. 17.990 29.050
aktif top. 900.000 300.000
öz kaynak top. 450.000 100.000

finansal tablolar anlizi soruları, farklı soru tazında hazırlanmıştı ama kolaydı.

Tüm tahminler boş çıktı... :)
Cevaplara nasıl ulaşabiliriz? Bilen var mı? Cevaplayan biyer var mı şuan?

Cevapları Deha İatanbul'da dağıttı. Ben vergiden girmiştim. Analiz sınavındayken dağıtmışlar bitmiş. Diğer dersler vardı. Almadım ama. Keşke alsaydım. Alanlar vardır ama...

merdiven ' Alıntı:
Cevapları Deha İatanbul'da dağıttı. Ben vergiden girmiştim. Analiz sınavındayken dağıtmışlar bitmiş. Diğer dersler vardı. Almadım ama. Keşke alsaydım. Alanlar vardır ama...

Arkadaşlar, cevapları alan varsa lütfen yollasın da bakalım.

hiç bir sınav dönemi sormadıkları tarzda sorulardı. en azından birini açıklama sorsa idiniz ya. anca bu kadar ters köşe olur. finansal tablolar çantada keklik derken bu sınav yüzünden belgemiz ertelenecek...

Arkadaşlar Deha nın sitesinde Finansal Tablolar Analizi cevapları var.. bilginize