Mart 2009 Finansal Tablolar ve Analizi

merdiven

Katkı Sunan Üye
Mart sınavı ne gibi süprizlere gebe? Çabuk oranın ardından finansal tabloların hazırlanmasındaki varsayımlar soruldu. Bakalım bu sınavın bombası ne olacak?

Ynt: Mart 2009 Finansal Tablolar ve Analizi

En çok korktuğum ders. Umarım geçmişimdir :)

dı dı dı dıııııın sonuçlar için son 2 gün.

Benim tahminim Temmuzdan itibaren Sınav komisyonunda Analizin hocasının değiştiğidir.. Neredeyse 180 derece terse yatırmaya başladılar , düşünebiliyormusunuz uzun süredir averaj dersi olan analiz son 2 sınavdır bayağa bir baraj dersi olmuştur. Dikkatimi çekti Kasım sınavında zannedersem istanbulda Vergi sınavına giren öğrenci 2300 civarı iken Analize 2100 civarı öğrenci girmişti yanlış hatırlamıyorsam ki bu analiz için çok büyük bir rakam karşılaştırması..

düşüncelerinde haklısın.önceden daha kolaydı.kasım sınavındaki 30 puanlık soruyu yapamadım.zaten tanım sorusunu gördüğüm an sınavda moralim acayip bozulmuştu.70 üzerinden kağıdım değerlendirilecek kritik,geçebileceğimi sanmıyorum.oysaki önceden tanım soruları can kurtaran gibiydi.

O kadar da iyi geçmişti ki :) ama kalmışız işte. Elinde sağlam notu olan var mı?

acil mali analiz ders notları lazım duyurulur yardım ederseniz sevinirimmmm şimdiden teşekkürlerrr...

Arkadaşlar çalışma yöntemi konusunda tavsiyesi olan var mı? Nasıl çalışalım. (Yazarak-okuyarak) Yine aynı tarzda mı soru gelir (oran analizi yoğun) yoksa bu sınavda dikey-yatay analiz sorabilirler mi? Fikri olan var mı?

arkadaşlar hakikaten kimsenin yorumu yok mu neye nasıl çalışalım nerden çıkabilir nasıl gelebilir sorular

ben kasımdaki sınavda dikey analiz tekniğinden bekliyordum ama yine oran analizi geldi. Bu sınavda bence dikey analiz yorumu çıkabilir.

bence artık eskisi gibi dikey analiz, yatay analiz soruları çıkmyacak çıksa bile tanım sorusu olabilir.soru şekli son üç sınavda sordukları gibi çıkacak.yine oran analizi ile ilgili formüller çıkıacak .sonra piyasa koşullarına göre yorum isteyecekler.tabi bu oran formülleri yine bizim bildiğimiz oranlar değilde saçma sapan oranlar olur diye tahmin ediyorum.ben biraz araştırdım değişik formüller de var bunlar:mali rantabilite(kazanç oranı).otofinasman oranı,iş hacmi rantabilitesi,faizleri karşılama oranı,stok bağımlılık oranı ve çabuk oranı da unutmamak gerek
aslında bazı kaynaklarda (islam çankaya) çabuk oranın diğer adıda asit test oranı demiş olsada çabuk oranı=ticari alacaklar/ticari borçlar olması gerek
asit test oranın diğer adı likidite oranıdır.

suzan özdemir ' Alıntı:
arkadaşlar hakikaten kimsenin yorumu yok mu neye nasıl çalışalım nerden çıkabilir nasıl gelebilir sorular
mart sınavı benim üçüncü girişim olacak.çalışmama rağmen kalıyorum aslında çok kolay bir ders ama doğrusu bende çözemedim.ama bu sefer son hakka bırakmamak için elimden ne geliyorsa yaptım.artık çalışmak istemiyorum.en büyük korkum yine kıllık yapıp 30 puan veya 20 puanı ,saçma bir tanım sorusuna verecekler.ben bilanço çeşitlerinden tutunda ek malitablolara kadar ne var ne yok hepsini çalıştım artık şansa bırakamam.
bu arada çok komik ama (cari oran)ın diğer adıda (banker oran)mış arkadaşlar eğer sınavda görürseniz şaşırmayın :D

çok çalışmaktan artık kafayı yemiş durumdayım.ve çalışmalarımda şunu farkettim.sizinle paylaşmak istiyorum.elimde tesmerin soru ve cevaplarının olduğu bir kitap var.ama 1997-2003 yıllarının soru ve cevapları.ve soruların birinde dönen varlık devir hızını hesaplamış soru da iki yılın verileri var.tıpkı 2008 kasım sınavında sorulduğu gibi)ama elimdeki tesmer kitabında cari yılın dönen varlık devir hızını hesaplarken ortalamsını almamış.hatta oran analizindeki formüller bile kitaptan kitaba farklılık gösteriyor.

faber arkadaşım çok iyi hazırlanmışsın belli senden rica etsem not çıkardın ise paylaşabilir misin bizlerle

suzan özdemir ' Alıntı:
faber arkadaşım çok iyi hazırlanmışsın belli senden rica etsem not çıkardın ise paylaşabilir misin bizlerle
ben not çıkarmadım ama bu forumda analiz ders notları var hepsini indirdim ve çalıştım.sadece bütün bulduğum cari oranları bir araya getirdim.notlar güzel hatta orhan ünalın notlarını bir kere okuyun derim.

diğer başlığını tıklarsanız notları indirebilirsiniz.analiz notları çok güzel hatta arkadaş kurs notlarını bile yollamış.yollayan arkadaşa teşekkürler.

Ben yükledim ama kurs notları bana ait değildir,ben de biryerlerden bulmuştum.

lisedeki beden dersi gibi bi dersti...

şimdi kutu içinde saklı bi bomba...

ne olacağını kestiremiyosun.

eskiye dönüş olacağını sanmıyorum, son üç sınavdır böyle soruyorlar. yukarda arkadaşımızın dediği gibi oranlar ve cevaplar kitaptan kitaba fark gösteriyor.