Mart 2011 Finansal Muhasebe !!!

sm³

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar, aralık sonuçlarını bekleyip ondan sonra mart sınavına hazırlanalım dersek kaybeden yine biz oluruz, o yüzden bence şimdiden çalışmalara başlamak gerek, yusuf hocanın hesap planında kıyıda köşede kalmış hesapları bize sorduğunu biliyoruz, bu başlığı yusuf hoca bize sormadan o hesapları paylaşarak örnekler yapmak için açıyorum, herkese başarılar...

Ynt: Mart 2011 Finansal Muhasebe !!!

martta hoca inşaatla ilgili bir monografi hazırlayabilir, ya biz inşaat yaptırırz ya da biz inşaat yapan bir firma oluruz, o yüzden 170 li 740 lı 350 li hesaplara bakalım, bu konu ile ilgili yarın örnek yazıcam.

170 Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Maliyetleri Hesabının İşleyişi: İşletmelerin üstlendiği inşaat ve onarımlarla ilgili olan ve 740 Hizmet Üretim Maliyeti hesabında izlenen maliyetler dönem sonlarında 741 Hizmet Üretim Maliyeti Yansıtma Hesabının alacağına karşılık, 170 Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Maliyetleri Hesaplarının borcuna kayıt yapılır. Bu hesaplarda oluşan direkt maliyet kabul yapıldığında 622 Satılan Hizmet Maliyeti Hesabına aktarılırlar.

Örnek: HG İnşaat Şirketi 2008 yılında bir binanın taahhüt işini almıştır. 2008 yılının sonunda bina işi bitirilememiş ve 2009 yılına sarkmıştır. 2008 yılı sonunda 740 Hizmet Üretim Maliyeti Hesabı 105.000 tl dir.

1 ....................................31.12.2008......................................

170 Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Maliyetleri Hs 105.000

741 Hizmet Üretim Maliyeti Yansıtma Hesabı 105.000

İnşaat maliyetlerinin gelecek yıla sarkması

İnşaat 2009 yılında bitirilerek geçici kabulü yapılmıştır.

2....................................31.12.2009......................................

622 Satılan Hizmet Maliyeti Hesabı 105.000

170 Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Maliyetleri Hs 105.000

Tamamlanan inşaatın kabulü

350-358 Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Hakediş Bedelleri Hesabının İşleyişi: Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım İşleri ile ilgili olarak düzenlenen ve işveren tarafından onaylanan hakediş bedelleri bu hesaplara alacak olarak kaydedilir. İşin geçici kabulü yapıldığında bu hesaplardaki tutarlar ilgili satış hesaplarının alacağına karşılık bu hesaplara borç kaydedilir.

Örnek: İşletme 10.01.2009 tarihinde işini yaptığı bir firmanın inşaatı için 25.000 TL tutarında birinci hakediş badelini nakit olarak alıyor. İşletme 20.03.2009 tarihinde firmadan ikinci hakediş olarak 10.000 TL nakit alıyor. 25.05.2009 tarihinde inşaatın geçici kabulü yapılıyor. (KDV ve vergiler hariç tutulmuştur)

....................................10.01.2009......................................

100 Kasa Hesabı 25.000

350 Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım 25.000
Hakediş Bedelleri Hesabı

Birinci hakediş bedelinin nakit alınması

....................................20.03.2009......................................

100 Kasa Hesabı 10.000

350 Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım 10.000
Hakediş Bedelleri Hesabı

İkinci hakediş bedelinin nakit alınması

....................................25.05.2009......................................

350 Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım 35.000
Hakediş Bedelleri Hesabı

600 Yurt İçi Satışlar Hesabı 35.000

İnşaatın geçici kabülünün yapılması

fiansal muhasebe kaynak kitap: bu kıyıdaki köşedeki hesaplar için bütün hesapların açıklandığı bir kitap olarak sevilengül ve akdoğan tek düzen kitabı veya ymm rüknettin kumkalenin tek düzen kitabı var(benim araştırdğım)..he bide prof.dr.süleyman yükçü'nün finansal muahsebe kitabı...sizce hangisi uygun olur ya da önerilebileceğiniz başka bir kitap var mı...

orhan sevilengülün kitabı süper, bütün hesaplar örnekli açıklamalı,o kitaba adam gibi çalışsak yeter bence,
373 le ilgili 368 le ilgili 493 le ilgili örnekler bile var.

sm³ ' Alıntı:
orhan sevilengülün kitabı süper, bütün hesaplar örnekli açıklamalı,o kitaba adam gibi çalışsak yeter bence,
373 le ilgili 368 le ilgili 493 le ilgili örnekler bile var.
turuncu kitabı söylüyrosun değil mi..bende inceledim internetten içeriğini canlı hayvan hesapları bile var:=))

nightblue ' Alıntı:
turuncu kitabı söylüyrosun değil mi..bende inceledim internetten içeriğini canlı hayvan hesapları bile var:=))

yok o kitap değil, benim dediğim mavi kitap, orhan sevilengül tek yazar, onda canlı hayvan hesapları görmedim ben, gayet güzel örnekler var ama...

turuncu kitap var..akdoğanla svilengülün birlikte yazdığı o kitap nasıl peki

İnşaat muhasebesi bence daha çok maliyet muhasebesinin kapsama alanında. Finansal muhasebeden bu konudan bir soru geleceğini düşünmüyorum.

nightblue ' Alıntı:
turuncu kitap var..akdoğanla svilengülün birlikte yazdığı o kitap nasıl peki

o kitabı hiç görmedim, bendeki orhan sevilengülün 2009 baskısı.

sıkılgan ' Alıntı:
İnşaat muhasebesi bence daha çok maliyet muhasebesinin kapsama alanında. Finansal muhasebeden bu konudan bir soru geleceğini düşünmüyorum.

tek düzen hesap planında varsa gelir bence, nasıl 493 nolu hesabı sorduysa 170 i de sorar 350 yi de, sonra demeyelim hayatımda ilk defa duydum 350 nolu hesabı, şimdiden hesap planındaki bütün hesaplara çalışalım, gelmez diyosanız siz çalışmayabilirsiniz.

ha bişey daha 700 nolu hesap hangi kapsama alanına giriyor ?

Sizin mantığınıza göre hareket edersek yönetim muhasebesinden de soru gelebilir.

tek düzen hesap planında kullanılan hesabı varsa gelir tabi neden gelmesin, artı biz burda maliyet muhasebesi yapmıyoruz gider yerlerine matematiksel dağıtıma göre giderleri dağıtmıyoruz, sadece yevmiye kaydını yapıyoruz.

sıkılgan ' Alıntı:
Sizin mantığınıza göre hareket edersek yönetim muhasebesinden de soru gelebilir.

sizce sorular nerden gelir hangi konulardan sorar hoca ?

Dikkat ettiyseniz şu ana kadar gelen sorularda hep ticaret işletmeleri var. Yani alım-satım yapan işletmelerle ilgili sorular geliyor. Bunun değişeceğini sanmıyorum. Hoca dipte bucakta kalan hesapları kullandırmak için sorular soruyor orası ayrı ama soruların yine alım-satım yapan bir işletmeden geleceğini düşünüyorum.

Elbette bahsettiğiniz hesaplarında bilinmesinde fayda var ama ben sınavda inşaat işiyle uğraşan bir firmadan soru geleceğini sanmıyorum. Ayrıca amacım kimseyi yermek değil sadece fikrimi belirtiyorum.