Mart Ayında Ödenen Geçici Vergi

stajer611

Katkı Sunan Üye
Merhaba

400.00 tl olan 4. dönem geçici vergi Mart ayında ödenmiş. Dolayısı ile Öceki yıl ödenen geçici vergilerde gözükmüyor. Önceki yıl ödenen geçici vergi 400.00 tl noksan görünüyor. Bu tutarı gelir vergisi beyannamesinde ödenmiş olarak göstersek bu sefer sistem uyarı veriyor. Burada ne yapmamız gerekir?.
Bu tutarı gelir vergisinde mahsup yapmazsak. Çıkan vergiyi dilekçe yazıp alacaktan mı düşürmek gerekir. Teşekkürler.

Mart ayında geçici vergi ödendiği için gelir vergisi beyannamesinde mahsup yapılamayacak. Dilekçe ile müracaat edilip ödenen geçici vergi gelir vergisinden mahsup yapılacak.

2014 ait gelir geçici vergi 01/03/2015 terkin edildiğinden olmayan bir vergi ödemesi yapmışsınız. Yıllık beyanda indirme imkanınız yok.

Bilgilenmek için soruyorum gelir vergisinde 400 TL beyan edilecek
Ödenen geçici vergi daha sonra dilekçe ile gelir vergisinden mahsup mu edilecek.?

Sayın stajer611

2014 Yılı ,Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesinin verilme süresi 25.03.2015 değil 01.03.2015-25.03.2015 tarihidir .Dolayısıyla 2014 yılının son Geçici Vergisi 01.03.2015 tarihine kadar ödemesinin yapılması gerekirdi. Sonuç olarak Mart ayında ödenen Geçici Vergiler ,yıllık gelir vergisinden mahsup yapamazsınız.

Sonuç ; Ödediğiniz tutarı Yıllık Gelir Vergisine mahsup edilmesi için dilekçe yazıp, Geç ödenen vergiyi'de terkin dilekçesi verin

önceki dönem ödenen geçicileri sorguladığımız kısım 28.02.dahil tutarı veriyor.sonrasını vermiyor.

Vermemesi gayet normal. 28/02 sonra ödediğiniz rakam maliye kayıtlarına geçici v. olarak girmez, fazla/yersiz ödeme ile kodlanır.

merhaba,

yeni işe başladığım firma 2014 yılına ait tüm stopaj,geçici,kdv ödemeleri 2015 yılında nakit olarak ödemiş şimdi ben bu ödeme kayıtlarını 2014 yılındamı kayıt yapmalıyım yoksa 2015 demi.konu günce diye buraya yazım kusura bakmayın.

teşekkürler

merhabalar,

aktif konu olduğu için buraya yazıyorum.inşaat fırmamızın şantiye için aldığı muhtelif sağlık malzemeleri için eczaneden fatura aldık bunları muhasebeleştirmek istiyorum nasıl bir kayıt yapmam gerekir.yardımlarınızı rica ederim.

ayrıca şirket sahibini şahsi olarak yapmış olduğu harcamalar var bunlarında fişleri mevcut otopark araç yıkama vs gibi bunlarında kayıtları hakkında bilgi verirseniz çok teşekkür ederim

saygılarımla

Bu durum 2014 Kurumlar Vergi Beyannamesinde başıma geldi bir şirkette.

Nisan ayı içerisinde yaptığımız geçici vergi ödemelerini mahsup ederek kurumlar vergi beyannamesini gönderdim, uyarı verdi. Nisan ayı içerisinde ödediğimiz geçici vergiler mahsup yapılabilir mi diye Vimer sordum, yapılır dedi. 444 0435 E-Beyanname danışmaya sordum, ödendi ise düşülür dediler. Gel de çık işin içinden şimdi.

Nisan ayı içerisinde ödenen geçici vergiler Kurumlar Vergi Beyannamesinde mahsup edilir mi? Edilmez mi?

Edilmez. Çünkü 1/04 itibari ile artık geçici v. borcunuz sıfırlanır sadece gecikmeler kalır. Ödenen vergi maliye kayıtlarına "geçici v." adı ile değil "fazla ve yersiz ödenen" gibi bir hesaba kaydedilmiştir. VD dilekçe ile ödenmemesi gerektiği halde ödenen verginin borcunuza aktarılması talebi ile başvurmanız gerekebilir.

Peki diyelim ki nisan içinde ödenen geçiciyi kurumlardan düşmedik, ödediğimiz vergiyi çıkan kurumlar vergisinden mahsup yapmıyorlar mı? Bunun için mi dilekçe isterler diyorsunuz?

Bir de diyelim ki nisan içinde ödenen geçiciyi kurumlardan düştük, bu durumda beyannameye düzeltme mi istiyorlar?

Eğer resmi yolu uygularlar ise kv düzeltme istemeleri gerekir. Sonrasında fazla/yersiz ödemenizin mahsubunu yapabilmeleri için dilekçe istemeleri gerekir. Çünkü bu ödenmemesi gerektiği halde ödenen bir para.

Teşekkürler.
Bakalım ne yapacaklar, ne isteyecekler, bende merak ediyorum.:D

Bu durum 2014 Kurumlar Vergi Beyannamesinde başıma geldi bir şirkette.

Nisan ayı içerisinde yaptığımız geçici vergi ödemelerini mahsup ederek kurumlar vergi beyannamesini gönderdim, uyarı verdi. Nisan ayı içerisinde ödediğimiz geçici vergiler mahsup yapılabilir mi diye Vimer sordum, yapılır dedi. 444 0435 E-Beyanname danışmaya sordum, ödendi ise düşülür dediler. Gel de çık işin içinden şimdi.

Nisan ayı içerisinde ödenen geçici vergiler Kurumlar Vergi Beyannamesinde mahsup edilir mi? Edilmez mi?
Üstat e beyannamedeki menüde olan ödenmiş geçici vergi tutarında yazmıyorsa hiç beyana dahil etmeyin. Bundan sonraki süreçte beyanınıza düzeltme vermeniz gerekecektir. Ayrıca sayın merkür2 nin de belirttiği üzere bir dilekçeyle mahsup işlemi yaptırmanız gerekecek. Allah kolaylık versin....
saygılar;
bil_gin