Matrah Arttırımı , Kasa- Stok Affı Ve Diğer Düzeltme İşlemlerinin Mali Tablolara Etkisi

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar
Aşağıda nacizane yazdığım konu için yorum ve görüşlerinizi esirgemezseniz memnun olurum.
Şimdiden Teşekkür ederim.

Bildiğiniz üzere Matrah artırımından kaynaklanan vergiler ile , kasa ve stok kayıtlarındaki düzeltme rakamları ve bunlara bağlı olarak ödenen vergiler, muhasebe kayıtlarına intikal ettirilirken genel olarak 689-Diğer O.Dışı Gider ve Zararlar hesabı kullanılmakta,bu hesapta biriken tutarlarda gider ve indirim olarak dikkate alınamayacağı için dönem sonunda KKEG sayılarak dönem matrahına dahil edilmektedir.

Düzeltilen ve ödenen bu rakamların önce 689’a alınıp sonra KKEG sayılarak dönem matrahına dahil edilecek olması firmalara vergisel açıdan belki ilave bir yük getirmeyecektir. Ancak;
689 hesabına alınacak bu rakamlar,”690-Dönem Kar veya Zararı Hesabı” nı olumsuz etkileyecek ve firmanın ticari faaliyet kâr’ını aşağıya çekecek hatta zarar görünmesine sebep olacaktır ve yine buna bağlı olarak bilançodaki öz kaynaklar toplamı da haliyle azalacak belki eksi bakiyelere düşecektir.
Nitekim geçmiş yıllarda uygulanan benzer af yasalarında da aynı sorunlarla karşılaşılmıştır. Banka veya diğer finans kurumlarından kredi kullanmak isteyen bir çok firma sırf bu kayıtların bilanço ve gelir tablolarında dönem faaliyetini zarara dönüştürmesinden dolayı kredi kullanamamıştır. Bazı bankalar bu zarar görüntüsünün ve kağıt üzerinde görünen böyle bir zararın gerçekte olmadığını, sadece muhasebesel kayıt sonucu oluştuğunu,bir türlü kabul etmek istememişlerdir.

Tüm bunların sonucunda da çoğu şirket “bilanço öz kaynaklar toplamını” artı duruma getirebilmek için sermaye artırımına gitmek zorunda kalmışlardır. Sermaye artırımı konusunun ise firmalara “nakit bulma zorluğu” açısından ayrı bir sıkıntı yaşatacağı da muhakkaktır.

Bu aşamada özellikle banka ve benzeri finans kurumlarının yine özellikle bu kanundan faydalanmak suretiyle bilanço dengeleri bozulan bu tür firmalara daha esnek ve olumlu yaklaşmaları gerektiğini düşünmekteyim.

Meslektaşlarımın hazırlayacakları yıl sonu mali tablolarda bu konuyu da göz ardı etmemelerini tavsiye ederim.

Saygılarımla
Tahsin Kurt

Sevgili Tahsin

Aslında ben buna cevap yazacağım. Hemde ders verir nitelikte Aslında bu konulara herkes hele hele formlarda başında bir sürü ünvan olan prof,doç,v.b bir çok ünvanlı meslek mensubu cevap yazıyor ya bir çok meslektaşımızda onlara inanıyor ben onlara çok üzülüyorum. Aslında evet bazı durumlarda bilançolar bozuluyor ama bazılarında bozulmuyor. Şimdi yazacaklarıma dikkat et. Stok affında ve ve Emtia affında bozulmaz doğru mu ? Doğru burada hem fikiriz zira karşılığı Öz kaynakların altında Aslında KASA ve ORTAK Cari hesabının altında da bozulmaz ( Zaten bunu bir Radyo Programına katılacağım orada açıklayacaktım ilk sen ve form duysun hatta buna birde başlık açıp özel yazacağım)

Nasıl mı ? Örnekle anlatayım

Örnek 9-

(Y) Limited Şirketinin, 31/12/2015 tarihli bilançosunda ortaklardan alacakve ortaklara borç tutarları bilanço hesapları itibarıyla aşağıdaki gibidir.

- 231. Ortaklardan Alacaklar hesabı ............................ 400.000 TL
-431. Ortaklara Borçlar hesabı .................................(160.000)

TLBeyan tarihi itibarıyla ise ortaklardan alacak ve ortaklara borç tutarları şu şekildedir.

- 131. Ortaklardan Alacaklar hesabı............................. 100.000 TL
- 231. Ortaklardan Alacaklar hesabı ............................ 360.000 TL
- 331. Ortaklara Borçlar hesabı .................................(200.000) TL

Bu çerçevede, beyan tarihi itibarıyla ortaklardan (net) alacak tutarı;[(100.000 + 360.000) - (200.000) =] 260.000 TL olsa da31/12/2015 tarihi itibarıyla ortaklardan (net) alacak tutarı;(400.000 - 160.000 =) 240.000 TL'dir.
Buna göre;
136 Beyan tutarı : .................(400.000 - 160.000 = ) 240.000 TL

Hesaplanan vergi: ........................(240.000 x %3 = ) 7.200 TL olacaktır.

Anılan mükellef, söz konusu tutarı beyan etmesi hâlinde beyan edilen tutar üzerinden hesaplanan vergiyi beyanname verme süresinde ödeyecektir.Öte yandan, (Y) Limited Şirketinin 31/12/2015 tarihli bilançosundaki "231.Ortaklardan Alacaklar" hesabında görülen tutarın 100.000 TL'lik kısmı dönemsellik ilkesi uyarınca "131. Ortaklardan Alacaklar" hesabına aktarılmıştır.Mükellef, bu beyanıyla ilgili muhasebe kayıtlarını yaparken düzeltmeden kaynaklanan işlemler nedeniyle “689. Diğer Olağandışı Gider ve Zararlar hesabı yerine bilançonun aktifinde bir geçici hesap oluşturma tercihinde bulunmuştur.

- Bilançoda görülmekle birlikte işletmede bulunmayan ortaklardan alacaklarındüşülmesi:
_____________________________ / ________________________________

236/296 (v.b) GEÇİCİ HESAP 240.000 TL

(6736 sayılı Kanun 6/3 md. uyarınca düzeltme hesabı)
131 ORTAKLARDAN ALACAKLAR 100.000 TL
231 ORTAKLARDAN ALACAKLAR 140.000 TL

- Verginin hesaplanması:

689 DİĞER OLAĞANDIŞI GİD. VE ZAR. 7.200 TL
(6736 sayılı Kanun 6/3 md.) (Kanunen Kabul Edilmeyen Gider)

360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR 7.200 TL

- Bilançoda görülmekle birlikte işletmede bulunmayan ortaklardan alacaklardankaynaklanan giderlerin nazım hesaplara (kanunen kabul edilmeyen gider olarak) kaydı:
950 KANUNEN KABUL EDİLMEYEN 7.200 TL GİDERLER
951 KANUNEN KABUL EDİLMEYEN 7.200 TL GİDERLER ALACAKLI HESABI
Öte yandan, mükelleflerce kâr dağıtımı yapılması hâlinde, ticari bilanço açısındandağıtılabilir ticari kar tutarı, 6736 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrası kapsamında 137beyan edilen ve "689. Diğer Olağandışı Gider ve Zararlar" hesabı altında muhasebeleştirilentutarlar dikkate alınmaksızın tespit olunacaktır.

Şimdi ben 689 yazmaz 296 hesaba yazarsam bilançom ve gelir tablosu bozulur mu bozulmaz

296 hesabı sonra ne olacak onuda daha sonra Salı günü yazacağım

Son düzenleme:
Ferhat'ım selamlar
Açıkcası senden böyle bir karşı atak bekliyordum ve bu konuda beni yanıltmadığın için çok teşekkür ediyorum :)
Özellikle işletmede yer almayan demirbaş ve emtea'nın bu kanundan yararlanarak kayıtlara alınması hususunda bilançonun aktif ve pasifine kaydedilecek hesaplar sonucunda bilanço dengesinin bozulmayacağı konusunda hemfikiriz.
Burada diğer kalemlerin ve vergilerin 689 hesabıyla ilişkilendirilmesi sonucunda oluşabilecek bilanço dengesizliğinin giderilmesi anlamında bahsettiğin "pasifte bir geçici hesap" açılması konusunu gözden kaçırmış olabilirim.Bu konuda gözümü açtığın için ayrıca teşekkürü borç bilirim. :) Senle konuştuktan sonra Van smmm odasının yayınlamış olduğu güzel bir çalışmaya rastladım.Yazı biraz uzun paylaşamayacağım ama eminim merak edenler arama motorundan bulabilir.
pasfi hesabın akibeti konusunu da daha sonra bol bol tartışırız :)

Şu anda fazla vaktim yok,yoruma devam edemiyorum ama ilerleyen günlerde bu konuyu çok irdeliycez hep birlikte.
Tekrar teşekkür ediyor,saygılar sunuyorum.
Görüşmek üzere

Sevgili Day-Dream;409560]üstad hangi radyo dinleyelim[/QUOTE]

Şimdilik Moral FM :(

Sevgili Tahsin

Aslında ben buna cevap yazacağım. Hemde ders verir nitelikte Aslında bu konulara herkes hele hele formlarda başında bir sürü ünvan olan prof,doç,v.b bir çok ünvanlı meslek mensubu cevap yazıyor ya bir çok meslektaşımızda onlara inanıyor ben onlara çok üzülüyorum. Aslında evet bazı durumlarda bilançolar bozuluyor ama bazılarında bozulmuyor. Şimdi yazacaklarıma dikkat et. Stok affında ve ve Emtia affında bozulmaz doğru mu ? Doğru burada hem fikiriz zira karşılığı Öz kaynakların altında Aslında KASA ve ORTAK Cari hesabının altında da bozulmaz ( Zaten bunu bir Radyo Programına katılacağım orada açıklayacaktım ilk sen ve form duysun hatta buna birde başlık açıp özel yazacağım)

Nasıl mı ? Örnekle anlatayım

Örnek 9-

(Y) Limited Şirketinin, 31/12/2015 tarihli bilançosunda ortaklardan alacakve ortaklara borç tutarları bilanço hesapları itibarıyla aşağıdaki gibidir.

- 231. Ortaklardan Alacaklar hesabı ............................ 400.000 TL
-431. Ortaklara Borçlar hesabı .................................(160.000)

TLBeyan tarihi itibarıyla ise ortaklardan alacak ve ortaklara borç tutarları şu şekildedir.

- 131. Ortaklardan Alacaklar hesabı............................. 100.000 TL
- 231. Ortaklardan Alacaklar hesabı ............................ 360.000 TL
- 331. Ortaklara Borçlar hesabı .................................(200.000) TL

Bu çerçevede, beyan tarihi itibarıyla ortaklardan (net) alacak tutarı;[(100.000 + 360.000) - (200.000) =] 260.000 TL olsa da31/12/2015 tarihi itibarıyla ortaklardan (net) alacak tutarı;(400.000 - 160.000 =) 240.000 TL'dir.
Buna göre;
136 Beyan tutarı : .................(400.000 - 160.000 = ) 240.000 TL

Hesaplanan vergi: ........................(240.000 x %3 = ) 7.200 TL olacaktır.

Anılan mükellef, söz konusu tutarı beyan etmesi hâlinde beyan edilen tutar üzerinden hesaplanan vergiyi beyanname verme süresinde ödeyecektir.Öte yandan, (Y) Limited Şirketinin 31/12/2015 tarihli bilançosundaki "231.Ortaklardan Alacaklar" hesabında görülen tutarın 100.000 TL'lik kısmı dönemsellik ilkesi uyarınca "131. Ortaklardan Alacaklar" hesabına aktarılmıştır.Mükellef, bu beyanıyla ilgili muhasebe kayıtlarını yaparken düzeltmeden kaynaklanan işlemler nedeniyle “689. Diğer Olağandışı Gider ve Zararlar hesabı yerine bilançonun aktifinde bir geçici hesap oluşturma tercihinde bulunmuştur.

- Bilançoda görülmekle birlikte işletmede bulunmayan ortaklardan alacaklarındüşülmesi:

236/296 (v.b) GEÇİCİ HESAP 240.000 TL

(6736 sayılı Kanun 6/3 md. uyarınca düzeltme hesabı)
131 ORTAKLARDAN ALACAKLAR 100.000 TL
231 ORTAKLARDAN ALACAKLAR 140.000 TL

- Verginin hesaplanması:

689 DİĞER OLAĞANDIŞI GİD. VE ZAR. 7.200 TL
(6736 sayılı Kanun 6/3 md.) (Kanunen Kabul Edilmeyen Gider)

360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR 7.200 TL

- Bilançoda görülmekle birlikte işletmede bulunmayan ortaklardan alacaklardankaynaklanan giderlerin nazım hesaplara (kanunen kabul edilmeyen gider olarak) kaydı:
950 KANUNEN KABUL EDİLMEYEN 7.200 TL GİDERLER
951 KANUNEN KABUL EDİLMEYEN 7.200 TL GİDERLER ALACAKLI HESABI
Öte yandan, mükelleflerce kâr dağıtımı yapılması hâlinde, ticari bilanço açısındandağıtılabilir ticari kar tutarı, 6736 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrası kapsamında 137beyan edilen ve "689. Diğer Olağandışı Gider ve Zararlar" hesabı altında muhasebeleştirilentutarlar dikkate alınmaksızın tespit olunacaktır.

Şimdi ben 689 yazmaz 296 hesaba yazarsam bilançom ve gelir tablosu bozulur mu bozulmaz

296 hesabı sonra ne olacak onuda daha sonra Salı günü yazacağım

"Şimdi ben 689 yazmaz 296 hesaba yazarsam bilançom ve gelir tablosu bozulur mu bozulmaz" kısmına ilişkin açıklamalarınızı bekliyoruz