Meslek Kodunun Değişmesi Hk.

merhabalar
öncelikle konunun doğru yeri burasıdır diye tahmin ettiğimden ötürü bu alana yazma gereği duydum.
bir personel bir meslek kodu ile işe başladığını varsayalım farklı örnek olsundiye kimyager ile büro elemanı olsun.
mezuniyet kimyager fakat başladığı iş büro elemanı 16 ay geçtikten sonra kimyager olan arkadaş dediki ben meslek kodumun kimyager olarak düzeltimesini arz ediyorum.
işverende kimyager olarak değiştirdi.
çalışmış olduğu 16 ay süresininde kimyager olarak değişip değişmediği, itiraz edilince değiştirebilme imkanı olup olmadığı hakkında bilgi alacaktım.
cevap veren üstadlara şimdiden teşekkürler...

Önemli olan hangi meslek eğitimini aldığı değildir.Önemli olan işyerinde yapacağı iştir.Bu kişi işyerinde ne iş yapacaksa meslek kodu olarak o girilmelidir.

Aylık prim ve hizmet bildirgelerinden ilgili aylarda hangi meslek kodu seçili olduğu belirlenebilir.

Meslek kodlarının girişi sırasında, sigortalının bitirmiş olduğu okuldaki mesleği veya uzmanlık alanı değil, işyerinde fiilen yapmış olduğu işe ilişkin meslek kodunun girilmesi icap etmektedir.
Örneğin, teknik bir okulun elektrik bölümünden mezun olan bir sigortalının özel sektöre ait bir işyerinde kasiyer olarak çalışması halinde, meslek kodunun “5230.04 - Kasiyer“ olarak girilmesi gerekmektedir.
E-Bildirgede Meslek Kodunun Girilmemesi

Kanun metinlerinde de buna benzer bir örnek vardı.

Bildiğim kadarıyla SGK meslek kodları ile maaşları kıyaslayarak ücretleri düşük gösterip göstermediğinizi tespit etmeye çalışıyor. Bu durumda büro elemanı maaşı verdiğiniz birini kimyager diye tanıtırsanız, bu maaşla kimyager çalışmaz el altından ikinci bordro mu yapıyorsunuz diye sorabilir sanki.

Son düzenleme: