Meslek Mevzuatıyla Alakalı Değişiklik Önerileri

Mesleki Sorunlarla Alakalı Aşağıdaki Maddelere;

• Tamamen Katılıyorum

Kullanılan: 0 0.0%
  • Katılıyorum

• Fikrim Yok

• Benimsemiyorum

• Katılmıyorum

• Kısmet katılıyorum.

• İlgilenmiyorum (227 oy)

• Kullanılan toplam oy
    0

turkasia

Tanınmış Üye
Arkadaşlar Bağımlı Çalışanlar Komisyonu üyesi olarak Komisyon toplantısında gündeme getireceğim aşağıdaki hususlarla ilgili düşüncenizi belirtmenizi rica ediyorum.

1) Bağımlı Çalışan Meslek Mensupları için asgari bir ücret düzeyi saptansın
2) Ortaklık Yapısı Olarak Belli bir düzeyin üzerinde benzeşen (Örneğin %50) grup firmaların (örneğin maximum 3 şirketin) defterleri bağımlı meslek mensubunca tutulabilsin.
3) YMM sınavına giriş için süre beş yıla indirilsin, ancak ruhsat aşamasında 10 yıl kıdem aransın.
4) Belli kıstasların üzerindeki firmalara Bağımlı Meslek Mensubu çalıştırma şartı getirilsin.
5) YMM ile sözleşmeli firmaların Meslek Mensubu (serbest veya bağımlı) ile çalışmaksızın kendi bünyesinde defter tutmalarının önüne geçilsin.
6) Bağımlı ifadesi Sözleşmeli, kadrolu veya bağlı olarak değiştirilsin. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünvanı yerine Mali Müşavir ünvanı kullanılabilsin.

Ynt: Meslek Mevzuatıyla Alakalı Değişiklik Önerileri

1/+
2/+
3/- Zaten sınavı verebilmek için sınavdan önceki 5 yılda başlanılması lazım çalışmaya.!
4/+
5/+ Kesinlikle katılıyorum.Ymm' ler çok yetersiz kalıyorlar bu konuda.!
6/- Karışıklığa neden olur, sürekli güncel tutulamaz böyle bir bilgi.İşyerinden çıktığı zaman büro açtığı zaman ünvanımı değişecek meslek mensubunun.Ama onun yerine Smmm den serbest muhasebeci kelimelerinin çıkarılarak sadece Mali Müşavir ünvanının kullanılmasını önerebilirim.

Destek olduğum konularda size başarılar dilerim komisyonda...

Sn Zindan Teşekkür ederim

Yalnız 3. madde çok önemli bence. Çünkü meslekle direkt bağlantısı olmayan kamu denetim elemanları son düzenlemelerle, mesleki yeterlilik sınavını verdikten sonra deneyim şartı olmaksızın sınava girebiliyorlar. Ruhsat alma aşamasında kıdem aranıyor. Bana göre burada haksız bir durum sözkonusu. Zira SMMM mesleği YMM lik mesleğiyle direkt ilişkili fakat kamuoyunda YMM lik mesleği denetim elemanları için emeklilik mesleği gibi görülüyor. Son düzenlemelerle sınava tabi tutuldular bu olumlu bir gelişme idi fakat yeterli değil. Bu yüzden 3. madde benim için önem arzediyor

"Aslına bakarsanız bağımlı smmm lik gibi bir ucube tamamen ortadan kaldırılmalı.6 .madde özlük hakları bakımından sakıncalar içerebilir."

Firmaların gelişme düzeyine göre nitelikli personel ihtiyacı olacaktır. Bağımlı çalışanların toplam meslek mensubuna oranı türmob istatiğine göre şu anda % 46 dır. Bu istatistik bağımlı meslek mensubu ihtiyacının varlığını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Firma büyüdükçe yönetimin ve diğer ilgililerin veri ihtiyacı da artacaktır. Serbest meslek mensupları bu talebi karşılamakta zorlanacaktır. Ayrıca sigortalı çalışma diğer serbest meslek faaliyetlerinde de sözkonusudur. Doktorluk, avukatlık, mühendislik. Bu faaliyetlerle ilgili meslek odaları da sigortalı çalışan üyeleri nin haklarının korunması açısından bizden çok çok öndedir. Ayrıca faaliyetin bir firmaya bağlı yapılması yukardaki meslekler de olduğu gibi şahsın meslek mensubu olma vasfını etkilememektedir.
Bağımlı meslek mensuplarının sorunları ile ilgili bir öneri ortaya konsa temel cevap aynıdır. Mesleğin temeli bağımsızlık unsurudur. Bağımlı çalışma kavramına yer yoktur. Bana göre bu görüş objektif değildir. Meslek yasası bağımlı çalışma unsurunu yeterince ele alıp irdelememişse içermiyorsa bu meslek yasasının eksikliğidir. Üyelerinin yarıya yakını bağımlı olan bir meslek kuruluşunun bağımlı meslek mensuplarına bakış açısı bu olmamalıdır.

Saygılarımla

Genel kurulda bağımlı smmm lerin sorunlarını dile getirdiniz mi?

hayır komisyonda gündeme getirmedim henüz. ilk toplantıda gündeme getireceğim ve komisyon kararında belirttiğim hususların yer almasını sağlamaya çalışacağım.

İlgilenmiyorum seçeneği acımasız bir farkla açık ara önde. (236 görüntülenme - 9 oy = 227 oy) :)

Durum,bundan güzel daha nasıl açıklanabilir ki..