Meslekte Yeni Olanlar Ne Durumdasınız ?

canan_ieu

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba ,
Ofisimi açali 3yil olmasina ragmen hala daha toparlanabilmiş değilim. Eski patronum mukellef mukellef dogururdu derdi ama malum ulkedeki karisiklik , ekonomik kriz derken birakin mukellefin mukellef dogurmasini mevcuttakiler kapaniş verecek diye ödüm patliyor. Girdik bu yola Allah sonumu hayir etsin diyorum ve keşke iyi maaşa bagimli calişsamiydim diye sormaktan kendimi alamiyorum . Sizler ne durumdasiniz ? Birde ticaret lisesinden stajer almak icin hangi prosedür izleniyor? Yanimdafull timecalisan elemanim evlilik nedeniyle ayriliyor. Maliyetlerimi dusurmek icin bende stajer almak istiyorum. Tavsiye edermisiniz? Artilari ve eksileri nelerdir?

Merhaba. toparlanmaktan kastın nedir istediğin mükellefe mi ulaşamadın yada ayda şukadar kazanırım deyip hedefimi tutturamadın yoksa gelir giderine baktığın zaman zarardamısın.
bende açalı 10 ay oldu çokşükür 5 i bilanço 27 defterim 20 tane basit usulum var. yetermi yetmez ama zararda da değilim.

Son düzenleme:
Maşallah size ne diyim. Allah bol kazanclar versin. Demmekki portfoyunuzu olusturdunuz. Bu ornek az oluyor yeni baslayanlar icin ben sizin sayiniza ulasamadim. Tabikide ucret , tahsilat ayagi var bu işin . Sukur tahsilat yapiyorum ama hala daha sayi olarakta azim ve kazanç olarakta sukur ama neden daha iyisi olmasin .

Valla ben bağımlı çalışıyorum ancak meslektaş üstadların yazdıkları çizdikleri çok korkutuyor büro açma konusunda. Hele ki homeoffice olma yasağımız sağolsun en az 700 lira sabit giderle başlatıyor bizleri.

En ufak bir kıvılcım bile bulamadım ateşleyip büro işine sokacak.. Cesareti bulamıyorum kendimde. Sizlerin yazdıkları hepten soğutuyor :)

Allah herkeze bol kazanç nasip etsin. gelişmekte olan bir kasabaya açtım büromu. Buranın yetlisi olduğum için çevrem geniş. Derken büyükşehir yasasıyla mahalle olduk. İstanbuldan göç aldık müteahit girdi derken işimiz yürümeye başladı. Bence önemli olan ümitli olmak beklemek

Şahsen ben ilk 1 yıl gelir ve gider başa baş geldi diyebilirim. 2.Yıl ise kar bırakmaya başladı fakat şirkette çalışsa idim daha fazla kazanırdım. 3.Yılın içindeyim ve şirkette alacağım maaşı bazen geçiyor bazen aynı seviyelerde oluyor. Kısaca ilk 3 yıl bir şey beklememek gerekir. Tabi bu yazdıklarım şahsım için geçerlidir.

Bu konu çok görecelidir.Kesin bir yorum yapmak mümkün değildir.Birinin durumu diğeri için baz alınmamalıdır.Kısa zamanda portföyü oluşturup artıya geçende vardır,yerinde sayanda,gerileyen de hatta kapatan da..
o yüzden herkesin durumu kendine özeldir..

Bu konu çok görecelidir.Kesin bir yorum yapmak mümkün değildir.Birinin durumu diğeri için baz alınmamalıdır.Kısa zamanda portföyü oluşturup artıya geçende vardır,yerinde sayanda,gerileyen de hatta kapatan da..
o yüzden herkesin durumu kendine özeldir..

Çok doğru söylemiş üstad.Benim meslekte 13.senem çok defter aldım bürolardan bizden gitti defter falan derken tanıştığım meslektaşlarda şunu gördüm 50 yaşında olupta 30 mükellefi 2 çalışanı olanda var 400 mükellefi olup 20 kişi çalıştıranda... Bu işlerde öncelikle bilgi çevre ve şans çok önemli

meslekte yeni değilim esasen ama çok zor zamanlardan sonra belge almaya hak kazandım; belgemi al(a)madım henüz! bunun dışında uzun süredir çalıştığım bürodan ayrılıyorum; bir zaman sonra bürodaki iş çok rutine dönüyor ve yaptığınız işin size bir artı (+) sağlamadığını düşünmeye başladığınızda orayı terk etme ihtiyacı içine giriyorsunuz. hoş çalıştığım yer ayrılmamamı istiyor ama bunun için de somut ve iyileştirici bir adım yok. piyasanın çok altında çalışan ve mutsuz bir personel, iş veren için " işim yapılsın da ne olursa olsun." düşüncesinin ötesine gidemiyor.

şu halde de iş aramaya devam etmekle birlikte ilanlardaki durum umutsuzluğa sevk ediyor insanı. uzman der lise mezunu ister.. uzun yıllar çalışan olsun der ama x-y-z.. programlarını çok iyi! bilmemizi de bizden bekler. nasıl öğreneceksek! kısacası uzunn bir aradan sonra kendi isteğimle işsizim gibi geliyor buradan bakınca.. her konuda olduğu gibi çevre ile işi götürenlerin olduğu bir meslekteyiz.

başa dönecek olursak parçalı bulutluyuz..

Bende belgeyi yeni aldım, bağımlı çalışıyorum ve biraz daha mesleği öğrenmem gerekiyor, 1.5 sene sonra filan açmayı düşünüyorum, demem o ki ofis için ne kadar bilgi gerekir ? Benim ofis açacak dairem var kira derdim olmayacak değer mi açmaya ?

slm bende mesleke çok eski olmasamda çokta yeni değilim ikibinli yılların başında nu mesleğe adım atttım faka beş yıl gibi bir süre ara verdim şimdi belgeyi almaya hak kazandım ama belgemi henüz almadım.malum yüksek harçlar....büroda çalışıyorum hemde cok az bir paraya cünkü deneyimim yeretsiz yada ben kendime güvenmiyorum
uzun lafın kısası korksamda belgemi alıp büromu açmayı düşünüyorum.liseden beri hayalimdi
ama çok korkuyorum hele bide meslekle ilgili yorumları okuyunca...yorumlar hep negatif ama çevremdeki smmm bakıyorumda malvarlıkları yerinde ama sorduğunda anca karnımız doyuyor derler wallahi anlamadım bu işten bişeyy:eek:

slm bende mesleke çok eski olmasamda çokta yeni değilim ikibinli yılların başında nu mesleğe adım atttım faka beş yıl gibi bir süre ara verdim şimdi belgeyi almaya hak kazandım ama belgemi henüz almadım.malum yüksek harçlar....büroda çalışıyorum hemde cok az bir paraya cünkü deneyimim yeretsiz yada ben kendime güvenmiyorum
uzun lafın kısası korksamda belgemi alıp büromu açmayı düşünüyorum.liseden beri hayalimdi
ama çok korkuyorum hele bide meslekle ilgili yorumları okuyunca...yorumlar hep negatif ama çevremdeki smmm bakıyorumda malvarlıkları yerinde ama sorduğunda anca karnımız doyuyor derler wallahi anlamadım bu işten bişeyy:eek:

Eskilerin durumu genel anlamda gayet iyi durumda. Onlar aylık 15.000 civarı kazancı beğenmiyorlar ama biz aylık 5.000 TL kazanmak için gece gündüz çalışıyoruz. Yeni büro açıyorsanız size 2 yıl önce büro açan meslektaşınız olarak tavsiyede bulunmak isterim. Birincisi çok çalışacaksınız, ikincisi masraflarınızı en aza indireceksiniz. Ortak ofis kullanımı vs.vs.

Herkesin durumu kendine özeldir..Kendinizi,bilginizi,çevrenizi,sermayenizi ölçün biçin ona göre karar verin. Burada değişmeyen gerçek bence şudur: Sayın hulusal'lında dediği gibi masrafları en asgaride tutmaya çalışacaksınız. Örneğin elbetteki yeni büro açmanın heyecanıyla herkes güzel bir ofisim olsun hayal ediyordur.Müşterilerimi iyi ağırlayayım vs.diyordur.Ancak maddi imkansızlığı daha ziyade göz önünde bulunduracak olursak ve tek başınızaysanız 15-20 m2 ofis size yeter de artar bile.Ofisinize gelen giden zaten olmayacak.Dışarıdaki tabelayı görüpde herkes ofise üşüşmeyecek mesela,öyle yanılgılara da düşmeyin.Bilakis çok boş vaktiniz olacağı için vaktinizin çoğunu zaten dışarda geçireceksiniz,hatta geçirmelisiniz.O nedenle şaşalı bir ofis,yüksek kira,pahalı mobilyalar vs.bu tip varyasyonlara girilmemesi yerinde olur.Bunlar için bütçeniz vardır o ayrı,ama geneli anlamında bunlar gereksiz.
Birde bunlara ilaveten en önemlisi en az 6 ay masrafları karşılayabilecek bir sermayeniz elinizde olsun.
Ben 25 yıldır bu işin içindeyim ama 2013 yılında ofisimi açtım ve açmaya karar verdiğimde 3 tane müşterim vardı ve bunlar düzenli para ödeme alamadığım ve düşük ücretli müşterilerdi.Her ay düzenli ödeme alsam dahi,aldığım tüm para,ofisin masraflarını dahi karşılamıyordu.Ama ben bu konuda biraz şanslıydım.Ukalalık olarak almayın ama bilgim ve tecrübem var,sadece müşterim yoktu.Allah'a çok şükür çevreminde katkılarıyla kısa zamanda artıya geçtim.Ama herkes böyle olacak diye birşey yok tabi.Allah bu yolda belki ekmeğimi nasip etti,bir başkasına belki nasip etmeyecek.Bunu denemeden de anlayamayız.Ben kendime 6 ay süre vermiştim.6 ay deniycem dedim,en fazla (azami) 10 bin lira zarar ederim dedim.(büro masrafları ve vergiler) Bunu göze aldım ve en kötü "en azından denedim ama başaramadım,nasip değilmiş" derim diye düşündüm.Allah'a çok şükür,şimdi ise keşke daha evvel bu hamleyi yapsaymışım diyorum.Fakat başta dediğim gibi,herkesin hayat hikayesi ve durumu kendine özeldir.
Bu arada şunu da söyleyeyim.
Biliyorsunuz bizler emek yoğun sermaye ile çalışıyoruz.Bizim sermayemiz bilgimiz.Bizler mal ticareti yapmıyoruz ki malı alalım para bağlayalım ya da borçlanalım sonra da onu satmaya çalışalım.O nedenle bizlerin faaliyete başlaması,bir ticarethaneye nazaran daha kolaydır ve daha az masraflıdır.Fakat kendinize en az 6 aylık bir süre ve o süreyi finanse edebilecek (ve gerektiğinde gözden çıkarabileceğiniz) belli bir miktar sermayeniz olsun.
Bu iş eğer nasibinizde de varsa,Allah'ın izniyle yolunuza devam edersiniz.
Kendi yolunda ilerlemek isteyenlerin,inşallah Allah yüzlerini güldürsün.
Saygılar

Son düzenleme: