fonradar

Müdür Seçimi

arkadaşlar mrb gebzede merkezi olan şirketin müdürü hemde istanbuldakı şb müdürü olarak atana bilirmi

Ynt: müdür seçimi

hayır.farklı bir kişi olmalıdır.

sn nisan123, ttk dan gelen bir olumsuzlukmudur her iki tarafa da müdür atanamaması? müdür temsilci demektir. neden temsil edemesin. kanuni bir dayanağı var mıdır yazınızın?

saygılarımla

TTK da her iki tarafada müdür atanamaz diye bir ibare tespit edemedim. ancak daha önce yaşadım ve ticaret sicilden olumsuz cevap aldım.

müdür atanmasında herhangi bir sakınca yoktur sevgili nisan ın başına gelen olay sadece ticaret sicil memurunun keyfi hareketi oldugu düşüncesindeyim

saygılarımla
taner öztürk

peki taner bey daha önce uygulamada böyle bir işlem yaptınız mı?

tabiki yaptım emin olabilirsiniz tabi bu benim söyledigimi ito için geçerlidir

sn nisan23,
NİSAN123 ' Alıntı:
TTK da her iki tarafada müdür atanamaz diye bir ibare tespit edemedim. ancak daha önce yaşadım ve ticaret sicilden olumsuz cevap aldım.

sn nisan23,
ticaret sicil memurluğuna sordunuz mu olumsuz yanıtınızın dayanağını. memurlar genelde kraldan çok kralcıdırlar. bu nedenle her zaman vergi dairesi olsun, sigorta olsun, sicil olsun mutlaka dayanağını isteyin.

aksi taktirde yazı ile dayanağını isteyin. ne gerekçe ile kabul etmemişler yazsınlar.

saygılarımla

Merkezdeki müdür, başka bir ildeki şubeyede müdür olarak atanabilir.

Ancak müdür seçimi ile ilgili genel kurala uymayan bir istisna vardır.

Gümrük müşavirliği şirketlerinde başka bir ile şube açılabilmesi için ortaklarından birinin (Belgeli, ruhsatlı vss.olmalı) şube açılacak ilde odasına kayıtlı olmalı ve oradan ikametgahlı olmalı.Yani bu durumda gümrük müşavirleri için şirket merkezindeki müdür şubeye müdür olamıyor.Aynı şekilde de şube müdürü merkeze müdür olamıyor.

atanacak kişi imzaya yetkili tek kişi ise aynı anda 2 yerde olamayacağı için olabilir. müdüre yardımcı alt imza yetkilileri var ise bence değil 2 daha fazla yer içinde tek müdür olabilir.

nane ' Alıntı:
atanacak kişi imzaya yetkili tek kişi ise aynı anda 2 yerde olamayacağı için olabilir.

evet kesinlikle doğru. yönetim kurulundaki sadece yön.kurulu başkanı imza yetkisine sahipti.

arkadaşlar konu dağıldı gibi. biz kanuni dayanaklara göre işlem yapan meslek mensuplarıyız. yazılarınız yukarıda sorulan soruya dayanaksız olarak cevaplamaya başladı. cevapları yazarken daha dikkatli olunması gerektiğine inanıyorum.
öncelikle konuyu dağıtmadan soruya cevap verebilirmiyiz.

soru neydi;
"arkadaşlar mrb gebzede merkezi olan şirketin müdürü hemde istanbuldakı şb müdürü olarak atana bilirmi "

kanunen bir engel var mı? hayır. yani evet atanabilir.

bundan sonra yorumlar yapabilirsiniz. olursa şu şekilde sıkıntı yaşarsınız vb gibi.

ancak temsil yetkisine sahip bir kişinin neden 2 yerde birden olması gerektiğini anlamadım. bu kişi müdür dür. yani temsilcidir. gerektiğinde gider işlemi yapar geri döner. bu kişi işçi değil ki heran iş yerinde olsun. gerektiğinde vekaletname verir.

yani kısaca hiç bir şekilde 2 yerde birden müdür olmasında sakınca yoktur. kanunen de, fiilen de.

saygılarımla

Evet hiç bir engel yoktur.Bizler nedense işleri zorlaştırmayı seviyoruz.Ayrıca şirket müdürü denirken herhalde limited kast ediliyor. Daha sonra da Yönetim Kurulu başkanı denmiş. Bu durumda A:Ş devreye giriyor hangisi bu?.