Muh.SGK Eylül Ayı Beyanı İle mi Başlayacak ?

Herkese merhabalar,

Bildiğiniz üzere 29 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi 4 sıra no.lu Genel Tebliğ ile Türkiye genelinde geçiş tarihi 1 Ekim 2018 olarak ötelenmişti. Benim sormak istediğim soru şudur. Geçiş tarihi olan 01.10.2018 tarihi itibariyle Eylül ayı beyanlarını mı vereceğiz yoksa beyan dönemi Ekim ayı beyanları ile mi başlayacak?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Merhaba
Bu konuda genel bir açıklamaya rastlamamakla birlikte büyük ihtimalle Eylül dönemini KAPSAMAYACAKTIR.
Zira 01 ekimden itibaren demek, ekim döneminden itibaren demektir.Bu durumda ekim dönemine ait beyannameden itibaren başlayacağı ve kasım ayındaki beyanları ilgilendireceği bence aşikardır.

Vallahi arkadaşlar Tebliğ'den hangi ay olduğu konusunu netleştirmek zor. Vergi dairesine sorduğumda da ilgili memur kesin bir ifade kullanmadı. Eylül diyende var Ekim diyende var. Bakalım yakında belli olur.

Büyük ihtimalle aşikar diyorsunuz.

Israrla ekim dönemini kapsar diyorum. :) çünkü ekim ayı 7-9 dönemi beyanlarını kapsar.7.ayda işçi çalıştıran 10.ayda beyanı nasıl verecek :) Bir defaya mahsus bu beyanda birleştirecekler diye bir açıklama okudunuz mu?

Hatta bir adım öteye gideyim, 01.01.2019'a uzar diyorum. :)

Israrla ekim dönemini kapsar diyorum. :) çünkü ekim ayı 7-9 dönemi beyanlarını kapsar.7.ayda işçi çalıştıran 10.ayda beyanı nasıl verecek :) Bir defaya mahsus bu beyanda birleştirecekler diye bir açıklama okudunuz mu?

Kesinlikle katılıyorum, ekim döneminden başlaması gerekir. Ben işçi çalıştıran mükelleflerim için 7-9 dönemini verip sonrasında aylığa geçip ekim dönemi için de birleştirme yapılacağı kanaatindeyim. Bir kez daha erteleme olmaz gibi geliyor.

Uzama ihtimali tabi,işin esprisi. Ama bu ay herkes hazırlığını yapacak ve kasım ayında verilen ekim beyanıyla herhalde bismillah diyeceğiz.

Biraz önce vergi dairesine uğramışken konu hakkında biraz bilgi alayım dedim.
Şu an genelde yapılan işlemlerin potansiyel mükellefler ile apartman vs.gibi yerlere şifreleri vermek olduğunu, konuyla ilgili başka bir hazırlık yapılmadığını, muhtasarın bile aylığa dönüştürülmesi konulu pek başvurular olmadığını ve (benim düşündüğüm gibi) onlarda 7-9 dönemi ile 9.ayın beyanının normal verileceğini ve ekim döneminden itibaren uygulamanın başlayacağını "düşündüklerini" söylediler.

Uzama ihtimali tabi,işin esprisi. Ama bu ay herkes hazırlığını yapacak ve kasım ayında verilen ekim beyanıyla herhalde bismillah diyeceğiz.

Açıklama gereken bir konu ancak ben ekim ayında verilecek muhtasarlarda eylül ayı bildirimlerinin yapılması gerektiği kanısındayım. Bence hazırlıkları buna göre yapın. Uygulamanın başlaması bu tarihten itibaren verilecek bayanlar anlamındadır, işlem dönemleri anlamında değil.

Son düzenleme:
biraz önce 444 0189 hattına danıştım mevcut düzenimiz bu ay da devam edecek
yani kasım ayında yeni birleşmiş beyanı vermemiz gerekiyor arkadaşlar

Tahsin Bey dediklerinize aynen katılıyorum 3.dönem muhtasar normal şekilde beyan edilmesi gerekiyor, ancak uzama konusunda gönlüm uzamasından yana ama öyle bir tarih seçiyoruzki :) şimdi 1.10.2019 tarihi acayip bi tarih neden? 3.dönem muhtasar dönemi, şimdi 1.1.2019 tarihine de uzasa o da enteresan çünkü bu sefer 4.dönem muhtasar dönemine denk geliyor ilerisi de olmaz geçici beyanname yıllık beyanname dönemleri var.. bunu bi şekilde araya sıkıştırmak lazım.. yani demek istediğim uzamasanı istediğimiz tarihler biraz sıkıntılı.

ama diğer dedeiğinize katılıyorum, 1/10/2019 dan itibaren demek, ekim ayı içinde verilecek beyanname dönemini kapsar.

Bu arada sanıyorum daha evvel yazdığım bilgilerden biri hatalı. Şöyle ki; işçi çalıştırmayan fakat üçer aylık beyan verenler için, bunlarında aylığa dönüştürmeleri gerektiğini yazmıştım.
Ancak bazı arkadaşlar bunların aylığa dönüşmesine gerek olmadığını, işçi çalıştırmayan firmaların muhsgk beyanını yine üçer aylık dönemler halinde verilebileceğini belirtiyor.yani bu konuda ben açıkcası tereddütlüyüm. Ama sanırım bunlar aylığa döndürülmeyecek. hani yanlış bir bilgide vermiş olmayalım.

Bu arada
gib'den sözleşmelerin yenilenmesi konusunda ne düşünüyorsunuz arkadaşlar.
Sözleşmeler yenilenecek mi,tekrar iptal edilip güncelleme mi yapılacak,turmob üzerinden yeni girişler olacak mı, sözleşmelerin içeriği (malum, müteselsil sorumluluk gereği) değişecek mi?
Bu konuda bilgileriniz var mı?

Bu arada sanıyorum daha evvel yazdığım bilgilerden biri hatalı. Şöyle ki; işçi çalıştırmayan fakat üçer aylık beyan verenler için, bunlarında aylığa dönüştürmeleri gerektiğini yazmıştım.
Ancak bazı arkadaşlar bunların aylığa dönüşmesine gerek olmadığını, işçi çalıştırmayan firmaların muhsgk beyanını yine üçer aylık dönemler halinde verilebileceğini belirtiyor.yani bu konuda ben açıkcası tereddütlüyüm. Ama sanırım bunlar aylığa döndürülmeyecek. hani yanlış bir bilgide vermiş olmayalım.

Sevgili Tahsin,

Tebliğde bu konu net bir şekilde belli. İşçisi varsa aylığa dönecek. Yoksa sadece stopajlar nedeniyle (ücret dışı) 3 aylık vermeye devam edecek.

Halen Ekim ayında verilecek muhtasarda bildirimin yapılması gerektiğinde ısrar ediyorum. Aslında SGK ve Maliye bunu net bir şekilde açıklamalı ancak Yasa ödeme dönemlerini değil beyannamenin verilme tarihini esas alır, 1 ekimde birleşik beyanname yürürlükteyse bu beyannameye eylül bilgilerini de dahil edeceksiniz demektir, tebliğ kesinti dönemini değir beyannamenin uygulanma dönemini açıklıyor. Bunun için de yine tebliğde verilen örnekler benim için yeterli karine teşkil ediyor. Bununla ilgili bir düzenleme/sirküler yayınlanırsa iyi olur o ayrı.

Yani bu açıklamaları neden yapmazlar anlamıyorum, bu kadar mı pasifler. 1 Ekim den itibaren beyannameler verilmeye başlanıyor ve biz beklemek zorundayız, çünkü tebliğ iki türlü yoruma da açık. İşi gücü olan var, beyannameleri erken yapmak zorunda olan var. Yani tebliğde netbir şekilde ifade edemediniz, bari zamanında açıklama getirin...

Bu arada
gib'den sözleşmelerin yenilenmesi konusunda ne düşünüyorsunuz arkadaşlar.
Sözleşmeler yenilenecek mi,tekrar iptal edilip güncelleme mi yapılacak,turmob üzerinden yeni girişler olacak mı, sözleşmelerin içeriği (malum, müteselsil sorumluluk gereği) değişecek mi?
Bu konuda bilgileriniz var mı?

bence iptal değilde güncelleme yapılır
*** Mükellefleri adına Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi vermek isteyen muhasebeciler prim ve hizmet bilgileri ile ilgili yeni sorumlulukları nedeniyle, mükellefleriyle yaptıkları 18.02.2017 tarihinden önce yapılmış olan hizmet sözleşmelerini yenilemek zorundadır. Yenilenen sözleşmenin internet vergi dairesi aracılığıyla sisteme girilmesi gerekmektedir.***
gib. kılavuzunda yenilemek ibaresi var çünkü

bence iptal değilde güncelleme yapılır
*** Mükellefleri adına Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi vermek isteyen muhasebeciler prim ve hizmet bilgileri ile ilgili yeni sorumlulukları nedeniyle, mükellefleriyle yaptıkları 18.02.2017 tarihinden önce yapılmış olan hizmet sözleşmelerini yenilemek zorundadır. Yenilenen sözleşmenin internet vergi dairesi aracılığıyla sisteme girilmesi gerekmektedir.***
gib. kılavuzunda yenilemek ibaresi var çünkü

Yalnız bu durumda sözleşmelerin içeriğini de yenilemek gerekiyor.Çünkü yeni sormluluklar devreye giriyor.Güncelleme yapmak, kabaca bilinen anlamıyla tarihlerde veya ücrette yenilemeye gitmektir. Fakat burada neredeyse sözleşme tamamen yenilecek.Eski sözleşmenin içerik itibariyle çokta bir hükmü kalmayacak, tabi bana göre.
Bu konuda Oda tarafından açıklayıcı bir bilgi verilmesi gerekir diye düşünüyorum.