Muhasebeciliğin en büyük yalanı "kendini geliştirmek" sözüdür.

Ynt: Muhasebeciliğin en büyük yalanı "kendini geliştirmek" sözüdür.

Kendimi geliştire geliştire vucut geliştirmeciye döndüm:)

tanıdık yoksa defter yok mesele o:) (istisnalar mutlaka var) yoksa kendini cok super geliştirmesende olur.

ne meslektaşlar tanıyorum ne gündemle ilgisi var ne başka bir konuyla yazlık almaktan sıkıldı adamlar:)

ne pırlantalar tanıyorum mevzuat bankası gibi... halen cv gönderiyorlar sağa sola..

bu işte bir arkadaşımızında dediği gibi standardizasyon yok:) yani para = bilgi bilgi = para denklemi her zaman tutmuyor matematik devredışı sosyal bir bilimiz vesselam:)

stonhand yorumunda demişsin ki 1.000-TL'ye 2 tane 10 YIL TECRÜBELİ adam alırsın.

Yeğenim geçen gün bim gibi marketlerden birine işe başladı çocuk lise mezunu 800-TL başlangıç ve hayatında ilk defa çalışacak.Demek istediğim bu işi bırakmanın zamanı geldi galiba.

stanhond kardeşim nasılsın nasıl gidiyor büroculuk, uzun zamandır forumlara pek uğramıyorum ama anladığım kadarıyla sende benim gibi mükelelflerden aynı cevapları alıyorsun. Gerçekten mükellef bulmak biraz zor bir iş hepsinin bi bahenesi var aadamın elinde ceza kağıtları var diyorum gel işini düzgün yapalım yeme bu cezayı yok adam illade muhasebecimi değiştirmem diyor. Düzen böyle oluncada sen istersen muhasebenin kitabını yaz boş, millet parsellemiş müşterileri koymuş 5 tane adam dağıtmış 20 şer defter ee bunu siz yazacaksınız işini yapacaksınız. Adamlara diyorum ki gelin işinizi A-dan z ben yapayım bir sıkıntı olursa karşınızda bi muhatap bulun diyorum yok illlade devam eski yerine . Ondan sonrada yok şu ceza geldi yok bu geldi. Neyse çok şükür şu an iki ltd. bir eczane ikide işletme defterim var daha 3 ay oldu bundan sonrası hayırlısı yılsonu bu kadar daha bulabilirsem beni kimse tutamaz daha. Şunu söyleyim tarifenin altına inerek mükellef almanın mantığıda yok veren zaten veriyor adamla pazarlık yapmayın işi alın deyinki eski muhasebecinin aldığı parayı alırım ama hakkını veriririm deneyin görün deyin zaten adam sizin hakkınız fazlasıyla verir.

muhasebeciliğin en büyük yalanı 'sen bir ruhsatını al,büronu aç benim defterler sende'dir.dahada büyük yalan duymadım şimdiye kadar.

nerde sahtekar var bizi buluyor ne şirketi kurcaksınız diyorum cevap: inşaat emlak gıda hayvancılık otomotiv şunuda eklesekmi vs. diye sayıyor.. böyle sayıyorsa hiçbir iş yapamayan adamdır dikkatli olun... bir şirketin yanında 10 tane iş kolu ekliyse uzak durun genelde yamuktur

Bilgin hocam Allaha şükür çalışıyorum dünde ruhsatı aldık. Dün İsmmmo başkanı konuşuyor yok efendim tek başınıza bir hiçsiniz yok efendim birleşin kurumsallaşın ya arkadaş bunu demesi kolay hadi becerebiliyorsan oda olarak git bir proje yap, gelin buna katılın de bizde katılallım ama demesi kolay birleşin kurumsallaşın adamın ağzından bu iki laf eksik olmuyor ama ortada proje varmı tabiki yok havanda su dövüyor.
Müşteri bulmak zor değil bildiğiniz ölüm ya ben bir tanesiyle karşılaştım adamın smmm si korsan büro herif vergi yatırıcam diye paraları toplayıp kaçıyor adamlar defterlerini büronun kapısını kırarak alıyor şimdi normal bir insan ne yapar o adamdan defteri alır değilmi yok arkadaş bizim millet nasıl bir milletse ben anlamıyorum adam gitmiş o adamı bulmuş ve defteri gene o dolandırıcıya vermiş yani bizim millette akıllanma yetisi yok arkadaş adamların tek bildiği şey muhasebeci değiştirilmez bitti gitti.
Hadi onuda geçtim şuan bizim en büyük handikapımız bu YMM ler. Kendi ağabeyimin ortak olduğu şirket var defterini alamıyorum arkadaş. Büyük ortak diyorki biz tam tastiğe tabiyiz e tamam eyvallah ama defterimizide YMM tutuyor ya YMM nasıl defter tutar yapamaz desemde adam aralarındaki anlaşmayı gösterdi tam bir rezalet. Efendim ayda 5 gün elemanımız size danışmanlık hizmeti vererek kayıtlarınızıda girecek diyor yani bu adamlar göz göre göre hem defter tutuyor hemde tuttuğu defteri denetleyip tastikliyor ve müşteride bundan tabiki memnun kalıyor. Hadi gelde al o defteri çok zor bir piyasadayız vallahi çok zor ama yılmıyoruz ne yapalım çünkü yapacak başka bir işim yok.

stanhond çok geç almışsınız belgeyi benimle aynı dönem kazandın ama ben belgeyi alalı 4 ay oldu belgeyi almadan geçici ruhsatlamı açtın büroyu. Bizimki biraz sabırla olacak galiba bir iki yıl bekleyeczeğiz kendimizi kanıtlamak için galiba adamlar yeni muhasebecilere pek güvenemiyor galiba bilemiyorum ki ne düşüncedeler hayırlısı yavaş yavaş olacak ben inanıyorum buna acelemde yok zaten ne yapalım actık artık bekleyeceğiz beklerkende gerekli alt yapıyı oluşturup adamları yoklayacağız arada nasıl olsa düşerler zamanla

ya hakkaten zor 30 yaşına geldik daha işi oturtmaya mükellef bulmaya uğraşıoruz.. pişman değilim ama bazen gelir uzmanı vs. nie olmadım diorum 22-23 yaşından itibaren 2500-3000 maaş alır tıkırdardım... hastayım üşütmüşüm dinlenmem gerek ama mecbur geldim büroya.. devlet memuru olsaydım bi rapor 1 hafta offf.. hastalık direncimi kırdı sanırım.. bu saatten sonra yılmak yok sonuna kadar devam

Kurumsallaşma olayı zaten 2-3 sene önce odanın sitesinde ön çalışma yayınlanmıştı ve bence olması gereken bir yapı.Sn.ugur6666 hastaymış (bu arada geçmiş olsun) ve büroya gitmek zorunda.Burada kurumsal bir yapı olsaydı onun yerine bakacak birden fazla meslek mensubu olacak ve açığı kapatacaklardı.Sn.stonhand dediği hazır örnek çalışma Antalya'da yapılacak olan muhasebe ve denetim sempozyumunda "ilk kurumsallaşma örneği" açıklanacak.

Tek başına bütün işlere koşturmak mantık sınırlarını zorlayan bir olgu.Büyük denetim ve alt grup şirketlerinin neden başarılı oldukları bu kurumsallaşma olgusunu hayata geçirebildikleri içindir.Bir büroya bakışla bir müşavirlik şirketine bakış açısı farklı olduğu aşikardır.Herkes her şeyi bilmek zorunda değildir.

sayın luzatez demişki ,

Muhasebeciliğin en büyük yalanı "kendini geliştirmek" sözüdür.
Kendini geliştirirsen iyi ücret alırsın lafı gençleri avutma aracıdır.İyi ücret falan alamazsınız .Eski kuşağın kendi çıkarını koruma amaçlı önünüze engeller koyarak yaptığı varyasyonlarıdır.İlkokul mezununun smmm olduğu ortamda başka söze gerek de yoktur,

sayın luzates bu sözünüze katılmam mümkü değil çünkü kendini geliştirmek demek mesleğin konusunda daha iyi bir eğitim almak, daha iyi bir bilgi ve beceri seviyesine ulaşmak demektir, ve tabiki sonucundada mesleğinde kendini geliştiren iyi bir ücret alır , dolayısı ile sizin bu düşünceniz tamamen doğru olmayan bir düşüncedir,

benim size tavsiyem siz kendinizi mesleğiniz konusunda gelştirin faydalarını göreceksiniz,,

mrc ' Alıntı:
muhasebeciliğin en büyük yalanı 'sen bir ruhsatını al,büronu aç benim defterler sende'dir.dahada büyük yalan duymadım şimdiye kadar.
+1 :D

kişinin kendini geliştirmesi neye bağlıdır?? ya ihtiyaçtandır, o işi kotarması için öğrenmek zorundadır; ya da meraktandır, farklı olmak çabasındandır.. mesleğimizin şu zamana kadarki gelişimine bakacak olursak bu işi uzun yıllardan beri sürdürmekte olanların ne böyle bir zorunluluk içinde olduklarını görüyoruz ne de böyle bir heves taşıdıklarını...
böyle bir şeye ihtiyaç duymayan, ufku gelişmemiş bir topluluğun faturasını ödemekteyiz.işi sadece kıytırık bi defter tutma işi olarak gören insan ne yapsın eğitimmiş,denetimmiş,standartmış..

Konuyu açan arkadaş çok haksız sayılmaz. Elbette kendini geliştirmek çok önemli. Ancak meslektaşlarımızın yakındığı konu aslında çok açık ve net. Meslek yasamız olmasına rağmen, yaptırımlarıda olmasına rağmen. Bir danışmanlık ve denetçilik mesleğinin basit bir muhasebeci kelimesiyle eşdeğer görülmesi ve kariyrinin aşağıya çekilmesi rahatsız ediyor.
Kendi aramızda oluşan rekabet ortamı şöyle dursun. Ticaret Liseleri bizimle eşdeğer tutuluyor. Her Ticaret Lisesinden mezun olan genç ben muhasebeciyim diyor. Heryıl Ticaret Liseleri ne kadar mezun veriyorsa okadar muhasebeci enflasyonu oluyor. Yani MB nin verdiği yetkilerde olmasa kimsenin adam yerine koyacağı yok gibi bizleri toplumda bu bilinci oluşturamamışız malesef. Zaten olaş işverenin veya toplumun bakış açısına göre değişiyor. Bizler beyanname göndermeye yetkili olan aracılar olmaktan öteye çok çok öteye gitmeliyiz.

Saygılarımla

champell59 ' Alıntı:
stonhand ' Alıntı:
Ufak bir şirkette çalışıp asgari ücret alıp muhasebe gurusu olsan ne olmasan ne. Kendini geliştirmeye eyvallahda bunun birde kendini doğru yerde geliştirme ayağı var. Yanlış yerde istediğin kadar geliş istersen her işi düşen sana soru sorsun para kazanmadıktan sonra o bilgilerin hepsi çöptür.
Bence mühim olan bilgiyi paraya çevirmektir ki oda bizim meslekte en zor olan şey. Hiç bir meslekte bilgi muhasebedeki kadar ucuz değil adam bir matbaada çırak olarak giriyor 4 yılda 3 bin TL maaşa ulaşıyor bize bakıyorsunuz vatandaş 10 yıllık meslek mensubu hala 1000 TL heleki 1500 TL yi görünce on takla atıyor.

çünkü biliyor ki ben bu maaşı kabul etmessem ve gidersem benim yerime mutlaka adam bulurlar. ben aç kalırım. çünkü piyasada muhasebeci veya muhasebeciyim diye geçinenler çok. matbaacı çırağı ise patronundan yeteri kadar finansal desteği görüyor. patronu onun kara kaşına kara gözüne mi iyi maaş veriyor... hayır... çünkü o da biliyor ki çıkarsa yerine adam yetiştirme filan büyük zaman kaybı olacak. patronun rahatı bozulacak. işin başına o geçmek zorunda kalacak. durum özetle böyle.
bence artık bu mali müşavir enflasyonuna bir son vermeleri gerekiyor.
hatta, senede 500-750 arası mezun veren ve üniversitelerin saygın bölümlerinden olan smmm lik bölümü getirmeli. belki o zaman en azından alttan gelenler rahat eder.

Bu yoruma aynen katılıyorum ve başka bir konuya yazdığım yorumu ekledim.

SMMM olmanın Özel şartlardaki;
a)""Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler"" maddenin bu kadar geniş olması bütün bu yorumların ortaya çıkmasında birinci sebeptir. SMMM olan hiç bir adayın mezuniyetini sorgulamak istemiyorum. Ama bundan sonra veya ileriki zamanlarda bu şart böyle geniş kapsamlı devam ederse açık konuşayım üniversite mezunu olup açıkta kalan herkes SMMM olmaya kalkacak ve olabilirse konuyu açan arkadaş gibi Ruhsatını kiraya vermeye kalkacaktır. Etik veye değil tartışmam.
Bu yazıyı okuyan ve SMMM olmayı düşünen herkese sesleniyorum. Bu mesleği severek ve ahlak kuralları içerisinde yapmayacaksanız SMMM olmayın.

Çözüm mü; sadece SMMM Yetiştirecek akademik kurum. Bunu odalarmı yapar, üniversitelere birimlermi açılır farketmez.
Ders içeriği olarakta Muhasabe, Denetim, Hukuk, İngilizce, Spk Mevzuatı ve meslekle iligli olabilecek diğer dersleri koyacaksın; sınavını kazanan ve gidip adamakıllı eğitimini alıp mezun olan insanlara SMMM ünvanını vereceksin isteyen mesleği icra etsin isteyen diplamayı şirketine assın.

Böyle olmazsa SMMM'lerin saygınlığı her zaman tartışılacaktır.

metesserdar ' Alıntı:
hiç bir serbest meslekte bu kadar az standardizasyon yoktur, buna eminim, ruhsat sınavlarına girerken, ortaokul mezunu sm lerin uyduruk sınavlarla smmm olması çok canımı acıtmıştı, ben iyi bir üniverstiden mezun oldum ve yüksek lişsansımı bu sene bitiriyorum, spk bağ dent lisansına hak kazandım, ama lafım ona " kendini çok iyi yetiştirmiş ilkokul mezunu sm kadar" iş potansiyeli yakalayamam buna eminim...ben arkadaşın başlığına aynmen katılıyorum, kendini geliştirmek, ne için, muhasebede faturay nereye işleyeceğini öğrenmek içinmi, nazım hesaplarıda işin içine katmak içinmi, kdv beyannamesini yıldızlı yapmak içinmi!!!!!!!! bunlar boş laflar bence, önce bu mesleğin bi standardı olmalıi hiç adalet lisesi yada adalet meslek yüksek okulu mezunu avukat gördünüzmü??? hiç mahkeme katiplerine -ki çoğu avukatlığı iyi kotarır- bi sınavla avukatlık ünvanı verildiğini duydunuzmu, hiç teknisyenlerin, hekim odalarına kayot olduğunu işittinizmi?, hangi serbest meslek odasının başkanı aynı zamanda bir siyasi partinin genel başkanlık görevini aynı anda yapmıştır, Türk Tabipler Birliği Başkanının Saadet Partisi Genel Başkanı olabilme ihtimali varmı sizce, ama bizde dsp genel başk aynı zamnda türmob gen başkanıydı....

+1

lisans düzeyi SMMM sınavına girmiş bir kişi SMMM olup 3-5 mükellef buluyor ve
SM den özel sınava girmiş kişi de SMMM olup 100-200 mükellef ile çalışıyorsa "kendini geliştirmek " yalanı hakikaten ayyuka çıkıyor.(Tüm eğitimSisteminde olduğu gibi)

yeni bir mali müşavir olarak hepimizin çektiği sıkıntılar belli. çoğumuz büromuzu asgari şartlarda sürdüyoruz. Mülellef sayımız ve gelirimiz şu an için başabaş noktasındayız. Yeni açan arkadaşlar en az 2 sene böyle olacak diye düşünüyorum tabi süre daha uzun veya dahada kısa olabilir. Ancak biz burda asgari şartlarda bağımsız çalışarak ve aldığımız ücretlerle nasıl kendimizi geliştirebiliriz bi düşünmek lazım. Kim istemem her kursa katılmayı denetim belgesi almayı yüksek lisans yapmayı yabancı dil kursuna gitmeyi kısacası ben bunların hepsini yapmak istiyorum vede büyük bir kitaplığa yeni çıkan kanun kitaplarını alıp okumayı, bu tür yayın şirketlerine üye olmayı fakata bunlara bi ton para lazım. Gelde şimdi kendini geliştir büro giderlerini karşılayabilirsek ilk 5 yıl ne mutlu bize geliştirme işi palavra demiyorum ama para

bilginsucu ' Alıntı:
yeni bir mali müşavir olarak hepimizin çektiği sıkıntılar belli. çoğumuz büromuzu asgari şartlarda sürdüyoruz. Mülellef sayımız ve gelirimiz şu an için başabaş noktasındayız. Yeni açan arkadaşlar en az 2 sene böyle olacak diye düşünüyorum tabi süre daha uzun veya dahada kısa olabilir. Ancak biz burda asgari şartlarda bağımsız çalışarak ve aldığımız ücretlerle nasıl kendimizi geliştirebiliriz bi düşünmek lazım. Kim istemem her kursa katılmayı denetim belgesi almayı yüksek lisans yapmayı yabancı dil kursuna gitmeyi kısacası ben bunların hepsini yapmak istiyorum vede büyük bir kitaplığa yeni çıkan kanun kitaplarını alıp okumayı, bu tür yayın şirketlerine üye olmayı fakata bunlara bi ton para lazım. Gelde şimdi kendini geliştir büro giderlerini karşılayabilirsek ilk 5 yıl ne mutlu bize geliştirme işi palavra demiyorum ama para

evet tamamen katılıyorum.. spk bağımsız denetim sınavına gireyim diyorum 140 tl mış yarın bizim birlik sınav yaparsa en aşağı 2000 tl mız gider diye.. ama 140 tl yı bile vermek zor gelio yeni büro.. Ales e, ingilizceye vs.gireyim dedim sonra ne yapcan büro açtın para kazanmanın yolunu ara diyorum.. kendimi geliştirmek için spor yapıyorum çok ucuz :))

Bu konuda yazan herkesin hakkı var. Herkes farklı durumlar için kendini geliştiriyor. Buna ben inanıyorum. Ruhsatlarını sınavla almış olanlar zaten temeli sağlam kurmuş meslektaşlardır.

Bir konu varki hakikaten bir Türkiye gerçeğidir. Bilgiye kim ihtiyaç duyuyor. Kendinizi geliştirsenizde sizden beklenen düşük ücrete günü kurtaracak cari hesap tutmaksa ben bunun içinmi okuyorum bu kadar dersiniz.Yasalara uygun davrananın aptal damgası yediği bir zihniyet piyasaya hakim. Büyük şirketler böyle yapmaz dersenizde yanılırsınız. En çok onlar yapar. Yasalarımız malesef kağıt ortamında kalıyor. Denetim yok denecek kadar az. Bu durum bu mesleği bu hale getirdi.
Eğer yeni TTK da aynı çizgide devam ederse sadece formaliteye dönüşürse böyle gelmiş böyle gider mantığı hep yaşar.

Selamlar
Konuyu baştan aşağıya okudum..Hepiniz haklısınız.Görünen o ki tek haksız Lucatez forumdaş.
o da ortaya bir taşattı ve kaçtı görünüyor.."Söz meclisten dışarı" delinin biri kuyuya bir taş atmış 40 akıllı onu çıkarmaya çalışıyor misali olmuş...

Bende bir iki cümle ekliyim,şu taşı çıkarmaya yardımcı olayım :)

1- Muhasebe ve gelişmek kelimeleri birbirinden ayrı düşünülemez.bu meslek sabit bir bilgi birikimiyle yapılamaz.Gelişmek ve geliştirmek bu mesleğin özüdür.Gelişmek demek günceli yakalamak demektir.Kendinizi güncelleyemezseniz gelişmemiş sayılırsınız.
2- Bilgi gerektiren hçbir meslek kısa vade de insana para kazandırmaz.
3- Mesleğin zor veya az para getirici olması kendi belirlediğiniz veya koyduğunuz hedefle doğru orantılıdır.Bu durum,"belgeyi alır bir şirkete kapağı atarım çalışır giderim" şeklinde düşünenlere veya "kendi ofisimi açar ister batarım ister çıkarım" diye düşünenlere göre değişir. Kazanç unsurunu koyacağınız hedef ve ona göre çalışmanız belirler.
...Bu şekilde uzar gider.
Bu meslek,mükellef gözünde (daha doğrusu parayı veren) önemli olmadıkça biz boğuşup durmaya devam edeceğiz ve ömrümüz böyle bitecek maalesef.Genelleme ve örneklemeyle bitireyim.
Mükellef gözünde muhasebe departmanı,pazarlama,satış veya üretim departmanından önemli olduğu vakit bu meslek hakettiği yeri alacaktır.
Saygılar.