Muhasebeciliğin en büyük yalanı "kendini geliştirmek" sözüdür.

Kendini geliştirirsen iyi ücret alırsın lafı gençleri avutma aracıdır.İyi ücret falan alamazsınız .Eski kuşağın kendi çıkarını koruma amaçlı önünüze engeller koyarak yaptığı varyasyonlarıdır.İlkokul mezununun smmm olduğu ortamda başka söze gerek de yoktur

Ynt: Muhasebeciliğin en büyük yalanı "kendini geliştirmek" sözüdür.

Luzatez ' Alıntı:
Kendini geliştirirsen iyi ücret alırsın lafı gençleri avutma aracıdır.İyi ücret falan alamazsınız .Eski kuşağın kendi çıkarını koruma amaçlı önünüze engeller koyarak yaptığı varyasyonlarıdır.İlkokul mezununun smmm olduğu ortamda başka söze gerek de yoktur

+1

Luzatez ' Alıntı:

Yani ne demek . ? Hiç birşey bilmemize gerek yok. Mevzuata da gerek yok, ???
Alalaım ruhsatı oturalım oturduğumuz yerde.? Böyle mi olsun bu sözün alternatifi?

İlkokul mezunu bir smmm senden iyiyse ne olacak ?

Sadece muhasebede değil,her meslekte kendini geliştirmek önemlidir.Ve bu söz boş söz değildir.

Ne yapmamızı önerirsiniz mevzuatları yayınları takip etmeyelim akşama yatalım mı ?

O zaman ölçü nedir? Bir meslek mensubu böyle bir yazıyı nasıl yazar?
Ne öneriyorsunuz alternatif olarak? Çalışmadan kazanmak mı? üçkağıtçılık mı yapsınlar? Yoksa belirli çevrelerin adamı mı olsunlar? Farklı menfaat gruplarına girip , soyeteye mi dahil olsunlar.
Doğrusu anlayamadım. Mazur görün . Tam olarak ne öneriliyor?

Arkadaş meslek mensubu mu ? Bilmiyorumda

kendini geliştirmek bencede önemlidir.. ama arkadaş başka bişeyden bahsetmiş sanırım bir şirkette eleman olarak yada büroda çalışıyor onu bezdirmiş bu durum anladığım kadarıyla.. çalışıyor bişeyler yapmak için uğraşıyor karşılığını alamıyor gibi geldi..

Luzatez ' Alıntı:
Kendini geliştirirsen iyi ücret alırsın lafı gençleri avutma aracıdır.İyi ücret falan alamazsınız

kendini geliştirmek tek başına iyi ücret almak için yeterli olmayabilir. gelişimin takdir görmesi veya artı değer oluşturması gerekebilir. Veya işverenin bakış açısı , ekonomik durumu buna müsade etmeyebilir. Bunun gibi daha birçok faktör sayılabilir.

Ama kendini geliştirmek sözü yalan değil aksine bu mesleğin özüdür. Muhasebe mesleğinde gelişim kavramı sadece bilgi birikimini de ifade etmez. Gelişim muhasebe mesleğinde süreklidir.

turkasia ' Alıntı:
Luzatez ' Alıntı:
Kendini geliştirirsen iyi ücret alırsın lafı gençleri avutma aracıdır.İyi ücret falan alamazsınız

kendini geliştirmek tek başına iyi ücret almak için yeterli olmayabilir. gelişimin takdir görmesi veya artı değer oluşturması gerekebilir. Veya işverenin bakış açısı , ekonomik durumu buna müsade etmeyebilir. Bunun gibi daha birçok faktör sayılabilir.

Ama kendini geliştirmek sözü yalan değil aksine bu mesleğin özüdür. Muhasebe mesleğinde gelişim kavramı sadece bilgi birikimini de ifade etmez. Gelişim muhasebe mesleğinde süreklidir.

+1

Ufak bir şirkette çalışıp asgari ücret alıp muhasebe gurusu olsan ne olmasan ne. Kendini geliştirmeye eyvallahda bunun birde kendini doğru yerde geliştirme ayağı var. Yanlış yerde istediğin kadar geliş istersen her işi düşen sana soru sorsun para kazanmadıktan sonra o bilgilerin hepsi çöptür.
Bence mühim olan bilgiyi paraya çevirmektir ki oda bizim meslekte en zor olan şey. Hiç bir meslekte bilgi muhasebedeki kadar ucuz değil adam bir matbaada çırak olarak giriyor 4 yılda 3 bin TL maaşa ulaşıyor bize bakıyorsunuz vatandaş 10 yıllık meslek mensubu hala 1000 TL heleki 1500 TL yi görünce on takla atıyor.

stonhand ' Alıntı:
Ufak bir şirkette çalışıp asgari ücret alıp muhasebe gurusu olsan ne olmasan ne. Kendini geliştirmeye eyvallahda bunun birde kendini doğru yerde geliştirme ayağı var. Yanlış yerde istediğin kadar geliş istersen her işi düşen sana soru sorsun para kazanmadıktan sonra o bilgilerin hepsi çöptür.
Bence mühim olan bilgiyi paraya çevirmektir ki oda bizim meslekte en zor olan şey. Hiç bir meslekte bilgi muhasebedeki kadar ucuz değil adam bir matbaada çırak olarak giriyor 4 yılda 3 bin TL maaşa ulaşıyor bize bakıyorsunuz vatandaş 10 yıllık meslek mensubu hala 1000 TL heleki 1500 TL yi görünce on takla atıyor.

çünkü biliyor ki ben bu maaşı kabul etmessem ve gidersem benim yerime mutlaka adam bulurlar. ben aç kalırım. çünkü piyasada muhasebeci veya muhasebeciyim diye geçinenler çok. matbaacı çırağı ise patronundan yeteri kadar finansal desteği görüyor. patronu onun kara kaşına kara gözüne mi iyi maaş veriyor... hayır... çünkü o da biliyor ki çıkarsa yerine adam yetiştirme filan büyük zaman kaybı olacak. patronun rahatı bozulacak. işin başına o geçmek zorunda kalacak. durum özetle böyle.
bence artık bu mali müşavir enflasyonuna bir son vermeleri gerekiyor.
hatta, senede 500-750 arası mezun veren ve üniversitelerin saygın bölümlerinden olan smmm lik bölümü getirmeli. belki o zaman en azından alttan gelenler rahat eder.

böyle bir ortamda muhasebeci olmanıza gerek yok öyleyse. başka mesleklere yönelebilirsiniz.

kemalforum ' Alıntı:
böyle bir ortamda muhasebeci olmanıza gerek yok öyleyse. başka mesleklere yönelebilirsiniz.

Bir işi 10 yıl üzeri yapıp sonrasında yaş 30 larıda geçmişken sıfırdan yapılabilecek bir meslek varsa buyrun yapalım. Ben 18 yaşımdan beridir bu işi yapıyorum nereye gitsem işçiler benden fazla maaş aldı. Şuan SMMM yim hala benden fazla alıyorlar çünkü muhasebeci çok kalifiye işçi yada usta yok.
Benim en son çalıştığım şirket bir matbaa ustası için 1 yıl boyunca çeşitli aralıklarla gazete ilanı verdi 1 yılda işe başvuran adam sayısı 5 mi neydi baktılar olmuyor içerdeki adamları memnun edelim dediler şirkette çalışan matbaacılara akıllara zarar olanaklar sağladılar. Neden çünkü işi bilen adam yok ancak denemesi bedava verin bir muhasebeci aranıyor ilanı izdihamdan şirketin kapısı bile kırılır.
Luzatez arkadaşın haklı olduğu bir konu var bu meslek eskilerin sayesinde bir yerlere gelmiş olabilir ancak eskilerin sayesindede bu kadar alçakta kalmıştır aralarında rekabet edecekler defter sayısı 200-300 olsun diye fiyatları çöp edende onlardır. Şuan piyasada 50 TL ye şahıs 100-150 TL ye bilanço defterini havada karada dokuz takla atarak tutacak binlerce SMMM bulunurken bu piyasada varolmak gerçekten çok ama çok zor.

sonuç olarak söylediğiniz şey oturup kendi halimize ağlamak mı?
bu mesleği yaklaşık 5 yıldır yapıyorum. artık kendi bürom var.
masraflarımı ancak karşılıyorum. 2000-2500 tl lik iş teklifleri almama rağmen
büro işinde kararlıyım.
tabi sizin beklentileriniz nelerdir onu bilemem. muhasebe bir süreçtir. muhasebecilik de...
yukarıda söylediklerinize karşılık şunu söylemeliyim "kendinizi geliştirin".

Kendini geliştirmekle para kazanmanın ne alakası var adam demişki bu işte kendini istediğin kadar geliştir sağlam bir kurumsala pat diye girebilirmisin cevap tabiki hayır yada muhasebe gurusu ol arkadaş bilmediğin hiçbirşey kalmasın bu senin defter almanı sağlayabilirmi tabiki hayır ama illa bunları anlamamazlığa getirip yok illa kendini geliştir demenin ne alemi var gelişirsin ancak sonuçta o bilginle para kazanamazsın .
Büroculukmu yapacaksın defterin varsa çok rahat yaparsın 20 tane bilançoyu adam gibi bir fiyattan tut 1 tane kayıt girmene gerek bile kalmaz 1000 TL maaşla 2 tane en az 10 yıllık deneyimli adam alırsın işi onlara yıkar sen keyfine bakar piyasada defter kovalarsın. Defterin yoksa yok ben giderimi karşılıyorum bu iş bir süreç işi yok şöyle böyle demekle ancak kendinizi kandırırsınız çünkü bu iş bir süreç işi değil tamamen şans yada çevre işi.
Çevreniz varsa defter gelir , belli bir zümreye yakınsanız defter gelir yada çok ballıysanız şansınız çoks yaver giderse defter gelir ancak hiçbir şekilde bu adam bu işte süper, bu işte uzman diye defter mefter gelmez arkadaş en az 40 tane yerle görüştüm bir taneside benim muhasebecim çok iyi defteri veremem demedi hepsi benim müşavir arkadaşım , benim müşavir akrabam, yok müşavirim şuyumun buyu dedi ama 1 taneside benim müşavirim çok iyi ondan dolayı veremem demedi.

stonhand ' Alıntı:
Kendini geliştirmekle para kazanmanın ne alakası var adam demişki bu işte kendini istediğin kadar geliştir sağlam bir kurumsala pat diye girebilirmisin cevap tabiki hayır yada muhasebe gurusu ol arkadaş bilmediğin hiçbirşey kalmasın bu senin defter almanı sağlayabilirmi tabiki hayır ama illa bunları anlamamazlığa getirip yok illa kendini geliştir demenin ne alemi var gelişirsin ancak sonuçta o bilginle para kazanamazsın .
Büroculukmu yapacaksın defterin varsa çok rahat yaparsın 20 tane bilançoyu adam gibi bir fiyattan tut 1 tane kayıt girmene gerek bile kalmaz 1000 TL maaşla 2 tane en az 10 yıllık deneyimli adam alırsın işi onlara yıkar sen keyfine bakar piyasada defter kovalarsın. Defterin yoksa yok ben giderimi karşılıyorum bu iş bir süreç işi yok şöyle böyle demekle ancak kendinizi kandırırsınız çünkü bu iş bir süreç işi değil tamamen şans yada çevre işi.
Çevreniz varsa defter gelir , belli bir zümreye yakınsanız defter gelir yada çok ballıysanız şansınız çoks yaver giderse defter gelir ancak hiçbir şekilde bu adam bu işte süper, bu işte uzman diye defter mefter gelmez arkadaş en az 40 tane yerle görüştüm bir taneside benim muhasebecim çok iyi defteri veremem demedi hepsi benim müşavir arkadaşım , benim müşavir akrabam, yok müşavirim şuyumun buyu dedi ama 1 taneside benim müşavirim çok iyi ondan dolayı veremem demedi.

+1

hiç bir serbest meslekte bu kadar az standardizasyon yoktur, buna eminim, ruhsat sınavlarına girerken, ortaokul mezunu sm lerin uyduruk sınavlarla smmm olması çok canımı acıtmıştı, ben iyi bir üniverstiden mezun oldum ve yüksek lişsansımı bu sene bitiriyorum, spk bağ dent lisansına hak kazandım, ama lafım ona " kendini çok iyi yetiştirmiş ilkokul mezunu sm kadar" iş potansiyeli yakalayamam buna eminim...ben arkadaşın başlığına aynmen katılıyorum, kendini geliştirmek, ne için, muhasebede faturay nereye işleyeceğini öğrenmek içinmi, nazım hesaplarıda işin içine katmak içinmi, kdv beyannamesini yıldızlı yapmak içinmi!!!!!!!! bunlar boş laflar bence, önce bu mesleğin bi standardı olmalıi hiç adalet lisesi yada adalet meslek yüksek okulu mezunu avukat gördünüzmü??? hiç mahkeme katiplerine -ki çoğu avukatlığı iyi kotarır- bi sınavla avukatlık ünvanı verildiğini duydunuzmu, hiç teknisyenlerin, hekim odalarına kayot olduğunu işittinizmi?, hangi serbest meslek odasının başkanı aynı zamanda bir siyasi partinin genel başkanlık görevini aynı anda yapmıştır, Türk Tabipler Birliği Başkanının Saadet Partisi Genel Başkanı olabilme ihtimali varmı sizce, ama bizde dsp genel başk aynı zamnda türmob gen başkanıydı....

Arkadaşlar biraz haksızlık ediyorsunuz. İşverenler,Müşterilerimiz O kadar da kör cahil değil

İnanın benim hiç bir müşterim akrabam veya arkadaşım değil.

İlk büromu açtığımda 2 tane işletme defterim vardı.Belli prensiplerim var ne olursa olsun müşterime yalan söylemem,yanlış olan bir işlemi yapmam.Hali hazırda bir meslektaşımın müşterisine fiyat vermem sadece ücret için defterini vermek isteyenin defterini almam. v.s.

Zamanla konuşmam,müşteriyi dinlemem,onların ne istediklerini anlama kabiliyetim gelişti.
Kendini geliştirmekden kasıt sadece işle ilgili değil.
Daha önceden çok konuşup hiç dinlemeyen biriydim örneğin ..

İşi çok iyi bilmesede tavrı-tarzı ile iyi yerlere gelenler var.Diksiyon kurslarına giden arkadaşlarım var.

Çok fazla karamsar olmayın bence ilerisi daha iyi olacak.Gerçekten çalışıp uğraşıp kendimize bir şey katarsak karşılığını göreceğimize inanıyorum.

Kolay gelsin

Hocam bugünden örnek vereyim bildiğim tanıdığım bir ağbim geldi ltd firmasıda var ben ihracat yapıcam ne yapmam lazım sistemi nasıl oturturuz dedi. Defteri ver dedim ne istiyorsan oturtalım, ihracatsa ihracat,gümrükçümde var , bende kalıplaşmış dosyalar var, içerdeki elemanınıda eğitiriz ne istersen yaparız dedim ve adamın verdiği cevap benim muhasebeci çocukluk arkadaşım yok benim muhasebeyiye 1 yıllık peşin verdim dedi.

Ya şimdi adam SMMM sinden hizmet alamıyor artık adam SM mi SMMM mi onuda bilmiyorum vatandaş ihracat ne bilmiyor müşterisine bu hizmeti sunamıyor ve müşteri bu halde bile ölüyü diriyi halletmiş gelmiş benden bilgiyi bedavaya kapmanın derdine düşmüş çakal akıllı ya birde 1 yıllık peşin verdim, 1 yıl geçsin defteri sana belki verebilirim diyor. Tiptende saf yada keriz görünüyoruz ya, ilkin bir tövbe estağfurullah çektim sonra adamı direkt postaladım , git kendi müşavirine sor ben sana hizmet falan veremem dedim ilkin ıhkk mık etti ama sonrada arkasına baka bakada gitti.
Kardeşim gene diyorum bu memlekette kendini geliştir yok kendini aş istersen muhasebe gurusu ol, varsa şansın müşteri akar, adamın ayağı kapında takılır kafasına kuş pisler tabelanı görür gene seni bulur ama kısmetin yoksada istersen tek düzeni ben yaptım de, şu bu hesapları ben icat ettim de anca dediğinle kalırsın. Ben şimdiye kadar en az 40 kişiyle bunu yaşadım kimse muhasebecisinin uzman olup olmadığına bakmıyor .