Mühendis Asgari Ücreti

sule

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar,
TMMOB ile SGK arasında imzalanan protokole göre mühendis, mimar ve şehir plancılarına verilmesi gereken asgari ücretler açıklanıyormuş. ben bunu yeni öğrendim.
Bağlı bulunduğum SGK şubesini aradığımda, "EMO'ya (Elek. Müh. Odası) üye değilse bu ücreti vermek zorunda değilsiniz. ama elinde diploması var, şikayet ederse haksız çıkarsınız" dedi. (ne demek istedi pek anlamadım ama)
EMO ise "üye olsa da olmasa da bu ücreti uygulamalısınız" dedi.
2014 yılı için belirtilen ücret, zaten mühendisle anlaşılan rakamdır.2015 yılında belirtildiği gibi 3000 brüt mü yapmalıyım?

bu ücret politikasına uymazsam ceza yaptırımı var mıdır acaba? bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim. link aşağıdadır.

EMO - ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

merhaba arkadaşlar,
TMMOB ile SGK arasında imzalanan protokole göre mühendis, mimar ve şehir plancılarına verilmesi gereken asgari ücretler açıklanıyormuş. ben bunu yeni öğrendim.
Bağlı bulunduğum SGK şubesini aradığımda, "EMO'ya (Elek. Müh. Odası) üye değilse bu ücreti vermek zorunda değilsiniz. ama elinde diploması var, şikayet ederse haksız çıkarsınız" dedi. (ne demek istedi pek anlamadım ama)
EMO ise "üye olsa da olmasa da bu ücreti uygulamalısınız" dedi.
2014 yılı için belirtilen ücret, zaten mühendisle anlaşılan rakamdır.2015 yılında belirtildiği gibi 3000 brüt mü yapmalıyım?

bu ücret politikasına uymazsam ceza yaptırımı var mıdır acaba? bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim. link aşağıdadır.

EMO - ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

Böyle bir zorunluluk yok. Ancak bu bir dilek (temenni)

EMO'nun biz SM/SMMM'lerde/Avukatlarda olduğu gibi asgari ücret tarifesi açıklaya yönelik yasal bir dayanağı var ise ona uyulmak zorunlu olur.

Yani mühendisler odası benim elemanım en az 3000 tl ücret alır asgari ücretten gösterirsen sgk inanmaz diyor.Kasap reyonu olan marketlerde mecburen çalışıyor gösterilen gıda mühendislerinin bir kısmı ise arz fazlasından maalesef bu paraları alamıyorlar.

Linkteki açıklamanın en alt kısmındaki 4 başlıkta belirtilenler incelenecek olursa,
bu şekilde olması için bir protokol imzalanmış , bu protokolun işler duruma gelebilmesi için hem kurum hem emo gereken çalışmalara başlayacaktır denmekte.

Şu an mühendis, teknisyen, vasıfsız işçi... x meslek grubu y meslek grubu..
hepsi için uyulması gerekn asgari ücret , herkesçe bilinen asgari ücrettir, bu ücretin altında olmamak kaydıyla gerçek ücreti asgari ücret alarak çalışan hiç kimse için daha fazlasını ödemeye zorlayan bir düzenleme yok,
çalışma var, ancak uygulama henuz başlayamadı.
Bahsedilen miktar şu an sadece tavsiye asgari ücret tir.

EMO'nun biz SM/SMMM'lerde/Avukatlarda olduğu gibi asgari ücret tarifesi açıklaya yönelik yasal bir dayanağı var ise ona uyulmak zorunlu olur.

bu yasal dayanağı bulamadım işte. sadece linkini verdiğim sitede yazılı beyan var. bir de SGK şubesinde telefonla görüştüğüm arkadaşın söyledikleri. ceza yaptırımı nedir, nasıl uygulanır hiçbir bilgi bulamadım.

Linkteki açıklamanın en alt kısmındaki 4 başlıkta belirtilenler incelenecek olursa,
bu şekilde olması için bir protokol imzalanmış , bu protokolun işler duruma gelebilmesi için hem kurum hem emo gereken çalışmalara başlayacaktır denmekte.

Şu an mühendis, teknisyen, vasıfsız işçi... x meslek grubu y meslek grubu..
hepsi için uyulması gerekn asgari ücret , herkesçe bilinen asgari ücrettir, bu ücretin altında olmamak kaydıyla gerçek ücreti asgari ücret alarak çalışan hiç kimse için daha fazlasını ödemeye zorlayan bir düzenleme yok,
çalışma var, ancak uygulama henuz başlayamadı.
Bahsedilen miktar şu an sadece tavsiye asgari ücret tir.

aynı linkte şu ifade de var sn. keremcem.

"SGK NE YAPACAK?
TMMOB‘nin SGK ile yaptığı protokol gereği SGK, prim bedelleri üzerinden denetime başlayacak. SGK`nın meslek kodlarını dikkate alarak yapacağı denetimde brüt 3000TL`nin altında belirlenen bildirimler sorgulanacak ve asgari ücret bilgisi iletilerek gereğinin yapılması sağlanacak."

burada mühendislere 3000 TL brüt ücretin altında ücret verilirse, normal asgari ücret (1201,50 TL) in altında ücret verenlere yönelik yaptırımlar mı uygulanacak acaba? onu mu demek istiyor?

Son düzenleme:
aynı linkte şu ifade de var sn. keremcem.

"SGK NE YAPACAK?
TMMOB‘nin SGK ile yaptığı protokol gereği SGK, prim bedelleri üzerinden denetime başlayacak. SGK`nın meslek kodlarını dikkate alarak yapacağı denetimde brüt 3000TL`nin altında belirlenen bildirimler sorgulanacak ve asgari ücret bilgisi iletilerek gereğinin yapılması sağlanacak."

burada mühendislere 3000 TL brüt ücretin altında ücret verilirse, normal asgari ücret (1201,50 TL) in altında ücret verenlere yönelik yaptırımlar mı uygulanacak acaba? onu mu demek istiyor?

Hayır artık sgk nace kodu ile yapılan işlerin benzer piyasa değerlerini saptamaya çalışıyor(mahkemeler de öyle) buna göre de " arkadaş sen elektrik mühendisi çalıştırıyorsan bu belirtilen fiyatlara yakın ücret vermek zorundasın " . Bunun altında isen incelerim diyor.

Son düzenleme:
İnşaat mühendisleri içinde şantiye şefi uygulamasında aynı yöntem kullanılıyor.Acemi işçi fiatı olan asgari ğcrete mühendis çalıştırırsanız kayıt dışı ödeme her zaman var diye düşünülecektir.Vergi dairesindede bazı denetmenlerin fikri
genel müdürün maaşı asgari ücret ise orada bariz vergi kayıp kaçağı vardır öncelikle incelenmelidir.Kayıtdışı geliri olan kayıtdışı giderde yapar her kes belgesini alsa kayıt dışı gelirde olmaz o durumda iş sahipleri giderleri kaçırmak istemez kayıt dışı ödeme yapmaz.

Malum meslek kodu uygulaması da var(bu noktallara daha önce değinmiştik)bu bağlamda biraz dikkatli olmakta yarar var(şimdilik teferruata girmiyorum)Gerçekte/resmiyette bir mühendise asgari ücret ödenmesi veya her işyerinde de aynı ücret ödenmeli demek ya da aynı işyerinde kriter konmuşsa aynı ücret verilmelidir demek doğru olmaz ancak olayımız bağlamında bir mühendis çalışana(yani alanında çalışan mühendise)bürüt 3.000 tl. çok az değilse de, çok da yüksek değil/makul.Sn.Nizam beyin dediği gibi böyle bir i,htimal var,zira dava konusu olursa odalarında görüşüne başvurulmaktadır ancak hakim İllaki odanın görüşünüde esas almak zorunda değil,olaya faaliyet kolu,emsal ücretler,sözleşme serbesti,işin niteliği,iş görenin özellikleri,işyeri ücret sistemi,işcinin tecrübesi,o işyerindeki kıdemi,sorumluk ve yetki derecesi vs.daha geniş çerçeveden bakılmalıdır.

Hayır artık sgk nace kodu ile yapılan işlerin benzer piyasa değerlerini saptamaya çalışıyor(mahkemeler de öyle) buna göre de " arkadaş sen elektrik mühendisi çalıştırıyorsan bu belirtilen fiyatlara yakın ücret vermek zorundasın " . Bunun altında isen incelerim diyor.
İnceler ve gerçekten alınan ücret , bildirilenle aynı ise, sonuç ne olur sn.nguroy?
SGK , kaynakçı için de , montajcı için de , makine operatoru için de , yani meslek kodlarına göre bir taban ücret belirleme çabasında,
ancak şu an, 1500tl ücretle çalışmayı kabul eden bir mühendise sen 3000tl nin altında ücret ödeyemezsin şeklinde bir uygulama mevcut değil,
öyle değil mi?

İnceler ve gerçekten alınan ücret , bildirilenle aynı ise, sonuç ne olur sn.nguroy?
SGK , kaynakçı için de , montajcı için de , makine operatoru için de , yani meslek kodlarına göre bir taban ücret belirleme çabasında,
ancak şu an, 1500tl ücretle çalışmayı kabul eden bir mühendise sen 3000tl nin altında ücret ödeyemezsin şeklinde bir uygulama mevcut değil,
öyle değil mi?

Değil elbette. Ben aç kaldım razı oldum bu ücrete derse ne diyeceksin. Ancak inceleme yapar diyorum. yapmasını da kimse engelleyemez.

Meslek kodu ile ödenen ücretin uyumlu olması(belirgin farkın olmaması)nda yarar var,
tabiki gerek görülmesi halinde incelemeye engel yok.

yorumlarınızdan anladığım kadarıyla,

bu ücreti ödemek zorunda değilim. bana kalırsa mühendisler çok daha fazlasını hak ediyor. hiçbir meslek mensubunun asgari ücretle çalışmasını istemeyiz tabii ki ama devletin her yıl belirlemiş olduğu asgari ücret var. bu ücreti (3000 TL) ödemek zorunda değilsem incelemede 3000 TL'nin altında mühendis çalışan olduğu görüldüğünde bana herhangi bir yaptırımı olamaz. hiçbir şeyi de ispat etmek zorunda değilim. umarım doğru anlamışımdır.

yorumlarınızdan anladığım kadarıyla,

bu ücreti ödemek zorunda değilim. bana kalırsa mühendisler çok daha fazlasını hak ediyor. hiçbir meslek mensubunun asgari ücretle çalışmasını istemeyiz tabii ki ama devletin her yıl belirlemiş olduğu asgari ücret var. bu ücreti (3000 TL) ödemek zorunda değilsem incelemede 3000 TL'nin altında mühendis çalışan olduğu görüldüğünde bana herhangi bir yaptırımı olamaz. hiçbir şeyi de ispat etmek zorunda değilim. umarım doğru anlamışımdır.

Doğru anlamışınız ama bu SGK niye bu ücretler böyle diye sorgulamasına da engel değildir. Siz mantıklı ve ikna edici açıklamayı yapmak durumundasınız.
tabi birde şu olay var. Aslında SGk nın amacı sen ödediğin kadar bordro yapmıyosun hem vergi hem de prim kaçırıyorsun şüphesidir.

Birde sgk'nın ben yaptım oldu mantığı ile hareket etme olasılığı var. Resen eksik bildirimi tamamlayabilir. Hem eksik bildirimlerden ipc hem teşvik iptalleri hemde defter/belge kayıtlarının gerçeği yansıtmadığı gerekçesi ile ipc kesebilir. Aksini kabul ettiremezseniz mahkeme yolunda uğraşması da var.

Doğru anlamışınız ama bu SGK niye bu ücretler böyle diye sorgulamasına da engel değildir. Siz mantıklı ve ikna edici açıklamayı yapmak durumundasınız.
tabi birde şu olay var. Aslında SGk nın amacı sen ödediğin kadar bordro yapmıyosun hem vergi hem de prim kaçırıyorsun şüphesidir.

anladım, çok teşekkür ederim. prim ve vergi kaçırma olayı zaten (bizim şirketimizde) yok. umarım hiçbir şirkette olmaz.

az önce bağlı olduğum SGK şubesini aradım. kesinlikle bağlayıcılığı vardır, belirtilen ücretin altında çalıştırırsanız, (2015 için brüt 3000 TL) her ay için 2 asgari ücret tutarında ceza kesilecektir dedi. ayrıca aradaki prim farkını personele ödersiniz, şu anda bunun tespiti personelin şikayetiyle yapılabiliyor, ama odalar bize her ay liste gönderiyorlar, çalışmalarımız sürüyor dedi. her yıl TMMOB'la anlaşma imzalanıyor, bu ücretler belirleniyor, işverenler uymak zorundaymış.
yine başa döndüm anlayacağınız???