zirve

MuhSgk da "İstirahat Süresinde Çalışmamıştır" Sorusuna Evet Denmemesi Durumu

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Ara 2013
Mesajlar
1,006
Konum
istanbul
Günaydın
Temmuz 2020 den sonra Muh Sgk ile birlikte raporlu olan personellerin "İstirahat Süresinde Çalışmamıştır" seçeneği otomatik onaylanmamış ve biz bu seçeneği işaretlememişiz bu sebeple muhtasarda bu kısmın altında "Evet" yerine boş olarak duruyor
Daha önceden sadece Sgk verilirken otomatik olarak "İstirahat Süresinde Çalışmamıştır" diye geliyordu ancak yeni sistemde atlamışız çünkü öncelerinde otomatik geliyordu ancak Temmuz 2020 den itibaren LUCA nın otomatik getirmemesinden sanki her raporlu çalışmış göründü (Çünkü Evet dışında seçenek yoktur ve Evet seçilmemişse demek ki istirahat süresinde çalışmış sayılır sanırım)
  • "İstirahat süresinde çalışmamıştır" sorusu cevabına Evet denmemesi durumunda İPC uygulanır mı?
  • Bu durumda muhtasar beyannamesinde "İstirahat Süresinde Çalışmamıştır" sorusuna cevapsız olmasını nasıl düzeltebiliriz? Muh Sgk düzeltilmesi mi gerekir yoksa dilekçe ile durum Sgk ya yazı ile sehven hatalı olduğu yazı ile bildirilmesi yeterli olur mu? Bu durumu nasıl düzeltmeliyiz?
Kolay gelsin
 

K.Ozan

Katkı Sunan Üye
Üyelik
20 Tem 2017
Mesajlar
74
Konum
istanbul
Bu seçeneğin olma sebebi çoğu kişi tarafından karıştırılıyor.

Eğer ki ay içerisinde raporu olan personeli 30 gün üzerinden tam gösterdiyseniz (işveren raporu kesmek istemiyorsa) "İstirahatli sürelerinde çalışmamıştır" a evet dersiniz. Bunun açıklaması da; personelin raporu olduğunu biliyorum, istirahatli olduğu sürelerde işyerine gelmemesine rağmen maaşını tam ödüyorum.

Eğer raporu kestiyseniz ve 01 istirahat koduyla bildirdiyseniz bu seçeneği işaretlemenize gerek yok. Zaten raporu kestiğiniz için personelin istirahatli sürelerinde çalışmadığını bildirgede göstermiş oluyorsunuz.

Raporu kestiyseniz ve Evet demediyseniz İPC uygulanmaz zaten doğrusu bu, rapor kesilmemişse ve evet demediyseniz sıkıntı.
 

K.Ozan

Katkı Sunan Üye
Üyelik
20 Tem 2017
Mesajlar
74
Konum
istanbul
Ayrıca raporlu personelin birden fazla eksik gün sebebiyle 12-Birden fazla seçildiyse ileride sıkıntı yaşamamak için bu kutucuğu işaretlemeniz gerekmekte.
 

Benzer konular

Üst