Muhtasar Adres No ?

Sayın demiral; tartışmaya yeni bir cephe açmak istemiyorum, o yüzden üslup konusunda şahısları dikkate almadan(yani sizi, bu başlıkta tartıştığınız arkadaşımızı ve Tahsin Beyi) genel olarak Sayın Tahsin Bey'le aynı fikirde olduğumu belirteyim. Zaten Tahsin Bey'in eski mesajlarından alıntıladığınız bölümde de Tahsin Bey yine aynı çizgide. Konuyu uzatmadan kendi adına noktalamış benim anladığım. Asıl konuya-yani bu başlığın konusuna-dönecek olursak Sayın kenan515'in 12 nolu mesajında verdiği cevap, doğru bir cevap. Bence Sayın kenan515, adres numarasını NVİ 'den nasıl alabileceğini anlatıyordu. Heralde siz konuyu farklı algıladınız ve yanlış yönlendirmeye sebep oluyor diye tepki verdiniz.

arkadaşlar bu konuyla ilgili çok karışıklık var. şimdi net bir soru soruyorum ve cevabını bekliyorum.Kafam çok karıştı yardımcı olun lütfen.
soru1:Muhtasar beyannamede tevkifata tabi ödemelere ait bildirim bölümünde adres kısmına kiraya veren mülk sahibinin adresini mi, yoksa kiracının adresini mi yazıyoruz?
soru2:Muhtasar beyannamede tevkifata tabi ödemelere ait bildirim bölümünde adres no kısmına kiraya veren mülk sahibinin adresini mi, yoksa kiracının adresini mi yazıyoruz?
teşekkürler.

Selamlar
Arkadaşlar gerçekten tartışmak ve konuyu uzatmak niyetinde değilim.Buna ne benim vaktim var,ne de okumak için sizin vaktiniz...
Sevgili demiral özellikle bana ithafen yazdığınız son yorumunuza da verilecek (hatta sayfalarca) cevabımda var.Ama yine yazmıycam.Çünkü bunun sonu gelmez.Bir yerden sonra karşılıklı atışmaya dönüşür ki,ben bunu yapacak biri değilim,en azından burada...
O yüzden,ben sadece bir forumdaşınız olarak uyarımı yapayım.Nasıl olsa kimse dikkate almayacak ve kendi üslubuna devam edecektir.
Saygılar

Selamlar sayın derelitütüncü..
1- İkinci sorunuz malaesef biraz hatalı olmuş.Sorunuza baktığımızda,her ikisi de yazılmaz.Yazılan numara sadece kiralamaya konu (kiralanan yer) adrestir.yani stopaj kesintisinin yapıldığı işyeri adresidir.
2- birinci sorunuzda ise adres kısmına mülk sahibinin adresini yazıyorsunuz.Bu adres,kiraya konu yerin adresi olabileceği gibi,mülk sahibinin kendi adresi de olabilir.Buradaki adrese pek bakılmaz.Ama bana göre kiralanan yerin adresi olması daha doğru olur.
Saygılar

Adres: İşyeri sahibinin ikametgah adresidir.
Adres No: İşyerinin adres numarasıdır.

Adres istenen bölüme gayri menkul sahibinin adresi yazılmalı. Ancak o kadar çok değişik örnekler gördüm ki. Bunlardan biri benim yazdıklarım, mükellef birden fazla kiralama yaptı ise ilçe isimlerini yazıyorum.
Diğer örneklerden biri; kira kontratı tarihini yazanları da gördüm. (Zamanında artış yapılması amaçlı)

Sayın Tahsin Kurt,
ikinci sorum hatalı doğrusunuz. Ama bende kiracının adresi derken "kiralanan yer" adresi demek istemiştim. Ama yine de hatalı bir ifade kullandım. Çok teşekkürler. Sayglıar Üstad.

Tüm cevap verenlere teşekkür ederim.