Muhtasar beyanname kıdem tazminatı eklenirmi.?

Ynt: Muhtasar beyanname kıdem tazminatı eklenirmi.?

Kıdem tazminatı kişi sayısına eklenmez.

Ancak kıdem tazminatı verilen kişi 011 kodda ise, aldığı ücret kıdem ile birlikte göz önüne alınınca asgari ücretten fazla olduğu için 012 koduna geçmeli, kişi sayısınıda Asgari ücretli sayısından diğer ücretli sayısına geçirmelisiniz.!

Muhtasar beyanında kıdem tazminatının nesini ödüyorsunuz.Brüt ödemeler kısmına bir şey belirtmezsiniz,sadece damga vergisine ilave yaparsınız.Yok,kastettiğiniz ihbar tazminatı ise 012 kodu ile brüt + gelir vergisi,en altta damga vergisine de ilave yaparsınız.Saygılar.

Kıdem Tazminatı da İhbar Tazminatında olduğu gibi işçinin "Ödemelerin Gayrisafi Tutarı" kısmına eklenmelidir.! Kıdem tazminatının Gelir Vergisi olmadığı için yazılmaz diye düşünülmemeli, Kıdem de işçinin aldığı ücret sayılan ödemelerden olduğu için bu satıra eklenmelidir.

sn.zindan
diyelimki kıdem tazminatı gayrisafi brüt tutarı 10.000.-TL yazıldı.
gelir vergisi kısmına 0,00.-TL mi yazılcak..

012 koduyla mı

stajyer35 ' Alıntı:
sn.zindan
diyelimki kıdem tazminatı gayrisafi brüt tutarı 10.000.-TL yazıldı.
gelir vergisi kısmına 0,00.-TL mi yazılcak..

012 koduyla mı

Evet aynen.012 kodu evet.

Sayın ZİNDAN kıdem tazminatı ödemelerinden Gelir Vergisi kesintisi yapılmadığı için Ödemlerin Gayri Safi Tutarına dahil edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Gelir Vergisi Kanunu 98. maddede sanki bu noktaya ışık tutuyor;
Muhtasar Beyannamenin Verilme Zamanı

Kanun Ad GELİR VERGİSİ KANUNU
Madde No 98
Kapsam
2772 sayılı Kanunun 12'nci maddesiyle değişen madde) 94'üncü madde gereğince vergi tevkifatı yapmaya mecbur olanlar bir ay içinde yaptıkları ödemeler veya tahakkuk ettirdikleri karlar ve iratlar ile bunlardan tevkif ettikleri vergileri (5615 Sayılı Kanunun 10 uncu maddesiyle değişen ibare. Yürürlük:04.04.2007) ertesi ayın yirmiüçüncü günü akşamına kadar(4), ödeme veya tahakkukun yapıldığı yerin bağlı olduğu vergi dairesine bildirmeye mecburdurlar.
saygılar;
bil_gin

Diyelim ki kıdem tazminatında brüte yazdınız,gelir vergisine de sıfır yazdınız.Direk inceleme sebebi.Hemen çağırırlar valla.Kıdem tazminatlarını hiç yazmayacaksınız.Durduk yere niye başınıza iş alıyosunuz :)

peki şöyle olursada yine inceleme sebebi olur mu?

1.250.-TL brüt ücretle çalışan 5 personel var. Atıyorum 5 personelin gelir vergisi toplamı da 876,04.-TL olsun
aynı dönemde de 2.000.-TL brüt kıdem tazminatı ödenen bir işçi ödemesi var. İhbar tazminatı değil

012-koda 8.250.-TL (1.250 X5+2.000) yazıp gelir vergisi tutarınada 876,04.-TL yazılsa.. Kıdem tazminatı ödemesi görüldüğü gibi ücret ödemelerinin brüt tutarına eklendi.

Bu durumda inceleme olur mu?

Memur bu durumda incelemeye hükmetmez.Hükmetmek aklına gelmez.8.250 nin gelir vergisi tutarını hesaplayarak 876,04 olmayacağını,daha fazla olması gerektiğini vs.bilmez.Eğer herhangi bir nedenle brüt ücret ve gelir vergisi konusunda inceleme yapılırda ve muhtasarlar da tek tek incelenirse eksik vergileme yapıldığı görülebilir,o zaman izahat istenebilir.Bunu tespit edip farkı yakalamakta çok zordur.

Zaten bdp, brüt tutarı girip karşısına 0,00.-TL gelir vergisi yazmanıza müsade etmez.

Şöyle bir uyarı çıkar.. " Asgari geçim indirimden doğan mahsup dilecek gelir vergisi 011 ve 012 tür kodlu ödemelerin Gelir Vergisi Kesinti tutarı toplamından büyük olamaz" şeklinde bir uyarı verir..

Bu sebeble 0,00.-TL yazmanıza müsaade etmez. Direk 012 kodlu ödemeye ekleme gerekir. Tabiki 012 kod yoksa 011 tür kodlu ödemeye ilave edilmeli.

-Kıdem tazminatındaki damga vergiside bir nevi kesintidir, pek ala yazılabilir.Ayrıca kıdem tazminatı işçinin aldığı ücretlerdendir ve bu nedenle kesinlikle yazılmalıdır.Sadece gelir vergisi kesintisi yapılanı yazmak hata olur.
-Yıllardır bu şekilde uyguluyoruz, bunun için bir tek inceleme geçirmedik, geçireni de duymadım.Ki incelemeye girdiğini varsayın, izahat istediklerinde neyi açıklayamayacaksınız ki, kıdem tazminatı işte.
-Bdp' nin böyle bir uyarı vermesi hata olduğu içindir.Yanlış giriyorsunuz çünkü, asgari geçim indirimi gelir vergisinden fazla olamaz tabiki, sorun girilmeyen kıdem tazminatı gelir vergisinden değildir.Ayrıca bdp' ye sıfır yazın onu bile kabul eder.!

Kıdem tazminatı işçinin aldığı ücretlerdendir evet ama muhtasar beyannamede bildirimi yapılan ödemeler, üzerinden vergi kesintisi yapılmış ödemeler değil mi? Örneğin herhangi bir ücret ya da serbest meslek ödemesi olmayan bir vergi mükellefi muhtasar beyanname vermek zorunda mıdır? bdp de ne yazdığı bir noktaya kadar ilgilendiriyor bizi sonuçta.
saygılar;
bil_gin

geçen dönem bir işçimize sadece kıdem tazminatı ödendi. Bunun brüt tutarını 012 koda ayrı girip, kesilen gelir vergisi sütununa 0,00.-TL girdim dediğim şekilde mesaj çıkıyor. o yüzden bende diğer ücretliler hanesine ekleyerek yazmıştım.. Program 011 yada 012 koda gelir vergisi sütununa 0,00.-TL yi kabul etmiyor..

Kıdem tazminatından damga vergisi kesilmeseydi, işçiye brüt tutarı direkt ödenseydi, size hak verirdim sayın bil_gin.
Bence K.Tazminatının muhtasara eklenmesinde bir sakınca yoktur, eklenmemesinin sonuçlarının daha negatif olacağını düşünüyorum.
Kolay gelsin.

sayın zindana katılıyorum kıdem tazminatı gayri safi tutara ilave edilir.

Sayın manasse, ortada indirilecek bir asgari geçim indirimi varsa, bu işçi ücretinden hesaplanan g.v. tutarından fazla olamaz.011 deki gv rakamı agi tutarından muhakkak düşük olduğu için o hatayı vermiştir.Bunun kıdem yada ihbar tazminatı ile alakası yoktur.

Bdp programında denedim kabul ediyor.!

ZİNDAN ' Alıntı:
Kıdem tazminatından damga vergisi kesilmeseydi, işçiye brüt tutarı direkt ödenseydi, size hak verirdim sayın bil_gin.
Bence K.Tazminatının muhtasara eklenmesinde bir sakınca yoktur, eklenmemesinin sonuçlarının daha negatif olacağını düşünüyorum.
Kolay gelsin.
üstad sakınca gördüğüm için yazmıyorum bunları sadece kendimce daha geniş bakmaya çalışıyorum. Gelir Vergisi 98. maddeyi okuduğumda tevkif ettikleri vergileri bölümü bana sadece Gelir Vergisini çağrıştırıyor. Bu sebeple kıdem tazminatı ödemelerinin dahil edilmemesi görüşündeyim. Dediğiniz gibi dahil edersiniz inceleme alsalar bile bundan daha güzel inceleme mi olur cevabı belli sonucu belli :)
saygılar;
bil_gin

Ben biraz sağlamcıyım sanırım :)
Kanunlarla net bir şekilde açıklanmayan bu gibi ayrıntılar alışılagelmiş uygulamalara ve yorum farkına dayanıyor aslında.Herkes kendine maksimum fayda, minumum zarar doğrultusunda uygulayabilir.

Kolay gelsin.