Muhtasar Beyannamede Ödemeler Listesi

accountmanager

Katkı Sunan Üye
Temmuz/07 Muhtasar beyannamesinde beyannamenin arkada tarafında bulunan ödemeler kısmına yazılan 2 ödemenin türünü de 041 kira ödemeleri olarak seçmişim. Bir tanesinin 022 olması gerekiyordu. E-beyanname ile gönderdim. Düzeltme yapmam gerekiyor mu, gerekiyorsa nasıl yapıcam? Bir de bundan dolayı herhangi bir ceza alırmıyım ?

Ynt: Muhtasar beyannamede ödemeler listesi

beyan edilen bilgilerin doğruluğundan sorumlusunuz dolayısıyla düzeltme beyannamesi vermeniz gerekir. Beyannamenin doğrusunu tekrar paketleyip göndericeksizniz, onay kutusunu değil de "özel onay" kutusunu seçip 371 e göre ve DZT seçip dilekçenizi yazıp, özel onayla göndermeniz gerekecek

accountmanager ' Alıntı:
Temmuz/07 Muhtasar beyannamesinde beyannamenin arkada tarafında bulunan ödemeler kısmına yazılan 2 ödemenin türünü de 041 kira ödemeleri olarak seçmişim. Bir tanesinin 022 olması gerekiyordu. E-beyanname ile gönderdim. Düzeltme yapmam gerekiyor mu, gerekiyorsa nasıl yapıcam? Bir de bundan dolayı herhangi bir ceza alırmıyım ?

Sonuçta beyannamede herhangi bir vergi kaybına neden olunmamıştır. sadece arka sayfadaki 022 kod sevhen,041 yazılmıştır. bu nedenle tekrar düzeltme muhtasar beyanı veripde ikinci kez damga vergisi ödemeye gerek yoktur.
durumu izah edici bir dilekçe yazarak, vergi dairesindeki dosyasına verirsiniz.sorun yaşamazsınız.

Peki herhangi bir cezası varmı ? Biz o vergiyi ödedik, tekrar tahakkuk çıkaracakmıyız ?

beyanname vermenize gerek olmadığına göre,yeni tahakkukda çıkmayacak. sadece yaptığınız yanlış kod için vergi dairesini bilgilendirmiş olacaksınız.

Ynt: Muhtasar Beyannamede Ödemeler Listesi

022 kod serbest meslek ödemelerini gösterir.
Bu makbuzu size düzenleyen serbest mes.mensubu eğer ki mahsup talebinde bulunursa sorun çıkar.
Bilindiği üzere bu mahsup işlemlerinde vergi daireleri karşılıklı teyit yazıları yollamaktadır.
Sizin vergi dairenize gelen teyit yazısına beyanname ödemeler kısmında 022 gözükemeyeceği için cevap verilemeyecek, serb.meslek mensubu fazla mahsup yaptıgı için zarara uğrayabilecektir.
Bundan dolayı beyannameyi e-beyanname yoluyla düzeltme verilmelidir.

Bencede düzeltme beyanına gerek yok Beyanların arkasını hiç yazmayanlar bile Mahsubunu Alıyor. Birde zaten beyannameyi kaşeleyen * muhasebeci beyanın arkasınada adı yazıyor bunun hala 022 olduğunu göremeyen memur artık bilemiyorum iş yapmamak için gelmiştir herhalde o koltuğa

Dediğiniz gibi vergi dairesine dilekçe gönderdim. Dilekçeyi almışlar ama mutlaka düzeltme beyannamesi de vermeniz gerek demişler. Bilginize...

Arkadaslar bu dert bende de var. Ama ben 2006 yılının tamamında bu listeyi doldurmadım. Bu yüzden karsı taraf vergi mahsup işlemini yapamıyor. tahakkuk memuru internetten vermişşin düzeltilmez ayrıca cezası var filan diyor .
İnternetten verilen beyanname gerçekten düzeltilemiyor mu ki? Yoksa memurun işine mi gelmiyor düzeltmeyi yapmak ?