Muhtasar beyannamede kira ödemeleri.?

Herkese iyi pazartesi ler...Gerçi bir pazartesi ne kadar iyi olur onu bilmiyorum ama,

Herneyse...
Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.
Muhtasar beyannamede kira ödemeleri bankadan yapılmadığı sürece beyan etmiyormuyuz?
Geçenlerde vergi dairesinde memura bunu sordum. Beyan edebilirsin ama her tespitimde bir milyar ceza keserim dedi.(espiritüel memur) Bu konuda siz arkadaşlarımında bir görüşüne başvurayım dedim. Çünkü bana mantıklı gelmiyor. Sonuçta tek düzen hesap planı tahakkuk esasına dayanıyor.

3 aylık muhtasarları vermeden önce bu konuyu netliğe kavuşturayım istedim.
dostlukla...

Ynt: muhtasar beyannamede kira ödemeleri

Doğru söylemiş. Kendi elinizle kendinizi ihbar etmiş oluyorsunuz, bankadan ödenme zorunlulunu yerine getirmediğiniz nedeniyle size ceza kesiyor.

Ynt: Muhtasar beyannamede kira ödemeleri.?

Bankadan ödeme zorunluluğunu biliyorum. Benim sorduğum başka.
Diyelim ben mart ayının kirasını ne bankadan ne de nakit olarak ödemedim. Bunu muhtasar beyannamede beyan ediyor muyum etmiyor muyum?

Tahakkuk etirerek beyan edebilirsiniz. Ancak maalesef vd memuru bunun ödenip ödenmediğini araştırma zahmetine bile girmeden beyan ettiniz diye ceza uygulamasına gidecektir. Sonrasında sadece tahakkuk ettiği ödeme yapılmadığını ispat ve uğraşısı size kalacaktır.

Ocak ayında ödediğimiz 2010/ ocak,şubat ve mart aylarına ait kira bedelini üç aylık muhtasar mükellefiyeti olan bir mükellefin nisanda beyan etmesi sizce sorun oluşturur mu?

Sayın muhasip58 zaten 3 aylık dönemler halinde verdiğiniz için nisanda beyan edeceksiniz.Herhangi bir sorun yok,doğrusu da bu zaten.
Ayrıca ödenmemiş kiraların muhtasar beyanında beyan edilmesine gerek yoktur,fakat bu durum ileride karışıklığa sebep olabilir.Çünkü mükellef sizden habersiz geçmiş dönem kiralarını ödeyebilir ve siz ödediği tarihe ait beyannamede beyan etmemiş olabilirsiniz.Bu karışıklığı önlemek için bence ödense de ödenmese de beyan vermekte fayda var.Stopaj beyanı vermek ayrı bir şey kiranın bankadan ödenip ödenmemesi ayrı bir şey.Ben ödenip ödenmeme durumuna bakmaksızın stopaj beyanına dahil ediyorum.Saygılar.

Teşekkürler Sn.twolf,

İyi Çalışmalar...

Merhaba,
İşyeri sahibi yurtdışında, kuzenine vekalet vermiş.Kuzenide o vekaletname ile işyerini kiralıyor. Muhtasar beyananmeyi verirken işyeri sahibinin mi T.C. si yazılır yoksa vekaletle iş yapanın mı?
Teşekkürler

işyeri mülkü kimin ise onun yazılır.. Yıl sonunda vekaletle iş yapan değil, mülk sahibi yıllık beyanname verir.

pavlikan ' Alıntı:
Bankadan ödeme zorunluluğunu biliyorum. Benim sorduğum başka.
Diyelim ben mart ayının kirasını ne bankadan ne de nakit olarak ödemedim. Bunu muhtasar beyannamede beyan ediyor muyum etmiyor muyum?

Kira ödemeleri tahsil esesına tabidir yani ödemediğiniz kira için, muhtasar beyannamesinde gösterip stopaj ödemek zorunda değilsiniz fakat uygulamada bir çok meslektaşımız kira ödemelerinin ödenip ödenmediğine bakılmaksızın tahakkuk yoluyla ilgili ayda stopajını ödeme yoluna gitmektedir.

Kira ödemlerini bankadan yapıyorsanız sorun yaşmazsınız bence en fazla dava açıp kazanırsınız.