Muhtasar Sgk Tüm Türkiye Genelinde

1003B beyannamesi sadece Sgk bildirimi ve İşçi kesintilerine ait beyanname. Diğer kesintileri 1003A ile göndermeniz gerekmekte.
1003b beyanname kendi şifre si ile beynname gönderen firmalar için beyanı başka biri yolluyor ise 1003a olması gerek 1003b de vergi dairersinden 0095 kodu açtırıp ek şifre almak gerekiyor

2. 1003A ve 1003B Kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinin Kullanımı:

– 1003A Kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi:

1003A kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi vergi kesintileri ile sigorta primlerinin birlikte bildirilmesine mahsus genel kullanıma açık beyannamedir. Hem tüm vergi kesintileri hem de çalıştırılan sigortalıların prim ve hizmet bilgileri bu beyanname ile beyan edilecektir. Vergi kesintisi yapma yükümlülüğü bulunmayan, sadece çalıştırdıkları sigortalıların prim ve hizmet bildirimlerini yapmak amacıyla 0003 gelir stopajı mükellefiyeti açtıranlar da 1003A kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesini kullanacaklardır.

– 1003B Kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi:

1003B kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi 340 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre beyannamelerini kendileri gönderebilen mükelleflerin çalıştırdıkları sigortalılara ilişkin hem vergi kesintileri hem de sigorta primlerini, kurum politikaları gereği, ücret ödemeleri dışında kalan diğer vergi kesintilerinden ayrı olarak beyan etmek istemeleri halinde kullanabilecekleri beyanname olup, bunun için vergi dairesinden 0095 vergi türünden mükellefiyet açtırmaları ve “MuhSGK Özel Yetki” kullanıcısı tanımlı şifre almaları gerekmektedir. Bu şifreyi alan mükelleflerin, 1003A kodlu beyannamede çalıştırdıkları sigortalılara ilişkin prim ve hizmet bilgileri ile ücretlere ilişkin vergi kesintilerini beyan etmelerine Sistem tarafından izin verilmeyecektir.

Beyanname Kontrolleri Sırasında Alınan Mesajlar
blck.gif
SGK Mesajı : EKSİK ADRES BİLGİLERİNİZİ tamamladıktan sonra belgenizi onaylayabilirsiniz (UAVT adresi https://uyg.sgk.gov.tr/isyeriadresguncelleme/Welcome.do)

yukarda yazıldığı gibi bir hata çıkıyor. bazı tahakkuklarda nasıl düzeltebilirim bunu?

Bu konu hakkında Gib duyuru yayınladı;

9. Kanun No - Belge Türü vb. Nedenlerle Birden Fazla Satırda Yer Alması Gereken Sigortalılar İçin Gelir Vergisi ve Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Alanlarının Doldurulması:
Sigortalının bilgilerinin, SGK bildirimleri bölümünde birden fazla satırda yer almasının gerektiği durumlarda AGİ tek bir satıra yazılmalıdır. Gelir vergisi kesintisi ayrıştırılabiliyorsa ayrı ayrı, ayrıştırılamıyorsa tek bir satıra yazılarak beyanda bulunulmalıdır.

İlgili duyuru.
çok teşekkür ederim

Yanlış sordum o zaman, şöyle düzelteyim

Herhangi bir avukatlık vs ödemesi yoksa sadece bordro üzerinden yapılan kesinti varsa ay içerisinde 1003 B yeterli oluyor değil mi?

Eğer firma 11 kişi altındaysa ve normalde kesintileri 3 aylık olarak gönderiyorsanız 1003B yeterli olacaktır. Ayrıca 1003B de işçi kesintilerini de girdiyseniz ve farklı kesinti yoksa zaten 1003A beyannamesi oluşturacak veriniz yok. Ama net bilgi için 189 a danışın derim.

Eğer firma 11 kişi altındaysa ve normalde kesintileri 3 aylık olarak gönderiyorsanız 1003B yeterli olacaktır. Ayrıca 1003B de işçi kesintilerini de girdiyseniz ve farklı kesinti yoksa zaten 1003A beyannamesi oluşturacak veriniz yok. Ama net bilgi için 189 a danışın derim.

çalışan sayısı 28

bordro kesintileri haricinde herhangi bir ödememiz stopaj avukatlık smmm gibi yok.

sadece muhtasar bilgileri ve sgk bilgileri mevcut.

189 u arayacağım tavsiyeniz üzerine

teşekkürler

Muhsgk bildirgemizi verdik. Sadece personel bildirgeleri de ki basit hatalar için sistem üzerinden SGK daki gibi hata düzeltme olmaması personel sayısı fazla olunca yorucu oluyor. Çünkü bildirgeyi onaylamadan iptal ederek, xlm tekrar yükle, BDP de dosyaya çevir sisteme yükle süreci biraz zahmetli.

merhaba,

şöyle bir sorun ile karşılaşan ve çözümünü bulabilen oldu mu?

31 çeken bir ayda işçinin ayın dokuzunda emeklilik sebebiyle çıkışı yapılıyor, onunda emekli olarak tekrar işe alınıyor.

Dolayısıyla 5510 9 gün, SGDP 22 gün toplam 31 gün olduğu için sistem hata veriyor. SGDP veya 5510 1 gün ücretsiz izin girince de gün sayısından dolayı hata vermeye devam ediyor.

SGK dosya memuru BDP yardım için aramamı, BDP yardım 170'i aramamı,170 dosya memurunu aramamı söylüyor.

Sizce ne yapılabilir.

Onay Bekleyen Muhtasar Bilgisine SGK V2 sitesinden bakılınca indirimler sıfır olarak gözüküyor, defter beyanda ise indirimler gözüküyor. Sanırım SGK tarafında teknik hata var.

merhaba,

şöyle bir sorun ile karşılaşan ve çözümünü bulabilen oldu mu?

31 çeken bir ayda işçinin ayın dokuzunda emeklilik sebebiyle çıkışı yapılıyor, onunda emekli olarak tekrar işe alınıyor.

Dolayısıyla 5510 9 gün, SGDP 22 gün toplam 31 gün olduğu için sistem hata veriyor. SGDP veya 5510 1 gün ücretsiz izin girince de gün sayısından dolayı hata vermeye devam ediyor.

SGK dosya memuru BDP yardım için aramamı, BDP yardım 170'i aramamı,170 dosya memurunu aramamı söylüyor.

Sizce ne yapılabilir.

5510 9 gün, SDGP 21 gün yapıp eksik gün nedeni diğer yapın.

benim site yönetimi olarak 1 bahçıvan sigortalı çalışanım var bunu sgk kolay işverenlikten göndersem olurmu bundan sonra yoksa muhsgk yapmak zorundamıyım. bilgisi olan varmı bu konuda

benim site yönetimi olarak 1 bahçıvan sigortalı çalışanım var bunu sgk kolay işverenlikten göndersem olurmu bundan sonra yoksa muhsgk yapmak zorundamıyım. bilgisi olan varmı bu konuda

Kolay işverenlikten yararlanılabilir. Fakat şöyle bir durum varmış. Ben muh-sgk verebilmek için vergi kaydı açtırdım ve muh-sgk olarak beyanımı verdim.
Sonrasında kolay işverenliğe geçemiyormuşum.
Seminerde söylenmişti. Saçma değilmi sizce.?

Kolay işverenlikten yararlanılabilir. Fakat şöyle bir durum varmış. Ben muh-sgk verebilmek için vergi kaydı açtırdım ve muh-sgk olarak beyanımı verdim.
Sonrasında kolay işverenliğe geçemiyormuşum.
Seminerde söylenmişti. Saçma değilmi sizce.?
ben de muhsgk için önce vergi kaydı açtırdım ondan sonra da kolay işverenliği açtım ve temmuz bildirgemi ordan verdim. oldu yani.

s.a üstatlar bir sorum olacak.Bir şirketimizde engelli personeli alındı ağustos ayında.Bu personeli muhtasar beyannamede çalıştırılan işçi sayısı kısmında beyan edecekmiyim?Eğer edeceksem hangi bölümde beyan edeceğim?bilgi, verebilirmisiniz.

s.a üstatlar bir sorum olacak.Bir şirketimizde engelli personeli alındı ağustos ayında.Bu personeli muhtasar beyannamede çalıştırılan işçi sayısı kısmında beyan edecekmiyim?Eğer edeceksem hangi bölümde beyan edeceğim?bilgi, verebilirmisiniz.

Bir farklılık yok, normal işçileri nerede bildiriyorsanız engelli personeli de aynı yerde bildireceksiniz. Sadece işkur işgücü çizelgesinde farklı yere sahip.

ben de muhsgk için önce vergi kaydı açtırdım ondan sonra da kolay işverenliği açtım ve temmuz bildirgemi ordan verdim. oldu yani.
Peki maliye ayağı ne olacak.? Yarın beyanname verilmedi diye vergi dairesi ceza kesmesin.
Birde benim durumum 7.ayı muhtasar prim hizmet beyannamesi olarak verdim. Sonraki aylarda vergi dairesine kolay işverenlik uygulamasından faydalanmak istediğimi belirtip değişiklik yapabilirmiyim.?

Muhtasarı 3 aylık olan firma ağustos ayında Ssk dosyası açarak işçi çalıştırmaya başladı. Bende muhtasarının 2020/ağustos ayından itibaren aylığa çevrilmesi ile ilgili olarak dilekçe verdim cumartesi günü.
Memur aradı beni ve ağustosta aylığa çevirirsem temmuz ayın boşluğa düşer ve ceza yersiniz dedi.
Ben anlamadım bu işi? Nasıl olacak?

Muhtasarı 3 aylık olan firma ağustos ayında Ssk dosyası açarak işçi çalıştırmaya başladı. Bende muhtasarının 2020/ağustos ayından itibaren aylığa çevrilmesi ile ilgili olarak dilekçe verdim cumartesi günü.
Memur aradı beni ve ağustosta aylığa çevirirsem temmuz ayın boşluğa düşer ve ceza yersiniz dedi.
Ben anlamadım bu işi? Nasıl olacak?

Ağustos ayında mecburen aylığa çevirmek zorundasınız zaten, yeni açılan dosya 10 kişi altıysa vergi kesintisi girmeden onaylayın 3 aylık zamanında vergileri de bildirirsiniz.

Tamam öyle yapacağız ancak, memurun dediği biz aylığa temmuz ayından çevirebiliriz diyor, bu durumda da temmuz aylık beyannamesi verilmediği için ceza yersiniz diyor.