fonradar

Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Hakkında

Kırşehir, Amasya, Bartın ve Çankırı illerindeki mükellefler/işverenler için Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi pilot uygulanmasına 1/1/2020 tarihinden itibaren Bursa, Eskişehir ve Konya illeri merkez ve ilçelerinde bulunan mükellefler/işverenler dahil edilmiştir. Tüm Türkiye’ deki uygulamaya ise 01/3/2020 tarihinden itibaren başlanacaktır.

Beyannamesini verdiklerimizi var veremediklerimiz var, şimdi ne olacak?
Beyanı düzenleyebilenlerin işlemlerin geçerli sayılacak mı, yoksa iptal işlemleri mi yapılacak ?
SGK sistemi bildirge verilmesi için an itibari ile açık değil, açılacak mı ?
İşin ehli insanlar işin başına derhal geçmeli, deneme yanılma ile olacak işler değil bunlar, yeter artık yaptığınız yapacağınız işin.... :mad:tuz koktu tuz.

Tahminim şöyle.
1- Beyanı verıp tahakkuk alabilenlerin işlemi geçerli sayılacaktır.İptal ediyoruz yeniden giriş yapın demezler.
2- Muhsgk beyanı üzerinden bildirimde bulunanlar bu aydan itibaren eski sistemden (e-bildirge ve aylık muhtasar ayrı ayrı olarak) verebileceklerini sanıyorum.İlk tahakkuku böyle verdin,bundan sonrada böyle devam etmek zorundasın diye bir şart sunacaklarını sanmıyorum.Ama bu sistemi kullanarak vermeye devam etmek isteyenlere de hayır veremezsin dememeliler.bu konuda daha açık ve net bir açıklama bekliyorum şahsen.
2- Üç aylıktan aylığa dönüş olanlar artık aylık olmuştur.Muhtasar yönünden aylık beyan vereceklerdir.Bununda geri dönüşü olmaz.
3- İdare tarafından otomatik aylık muhtasara dönem çalışmaları devam edecek midir,yoksa bu konuda ertelenmiş midir? Bu konuda da açıklama bekliyorum.
4- E-bildirge ekranı tekrar aktif edilecektir.Sgk açısından eski sistem şimdilik devam edecektir.

Şahsi düşüncem mart ayına da bu iş yetişmeyecektir.en az temmuza kadar ertelenmelidir, hatta tamamen kaldırılmalıdır.Muhtasar ve sgk gibi iki farklı kurumun istediği beyanlar tek çatı altında birleşmemelidir.Sistem ve altyapı buna hazırlıklı değildir.Aynı kurum içinde birden fazla beyanı birleştirmek daha mantıklı ve basittir.Örneğin BA ve BS formunu birleştirerek,bunuda kdv ile birleştirmek,en azından hem mesleğimiz ve idare açısından anlamlı bir ilerleme olacaktır.İşin başındakiler,artık kendi düşünce ve istekleri doğrultusunda değil,meslek mensuplarının isteklerini de dikkate alarak hareket etmelidir.Beklenen budur.

Benim talebim;
1- BA ve BS formları birleştirilsin tek bir B formu haline dönüşsün.
2- B formu ile Kdv birleştirilsin. (İkisi hem birbiriyle ilişkili hemde tek kurum bünyesindedir)
3- Son geçici vergi dönemi kaldırılsın.

Bunlar yapılırsa 10 puan benden.

Son düzenleme:
3 aylık muh olanları nisanda yaparken , hayır bu mükellef zaten otomatik aylığa çevrilmiştir uyarısı alırsak bu ertelemeden sonra,, ceza yermiyiz diye korkuyorum ...? burası Türkiye ...

09.02.2020 Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Hakkında Önemli Duyuru;

09 Şubat 2020 tarihinde yayımlanan 7 Sıra No.lu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliğine göre Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin Kırşehir, Amasya, Bartın, Çankırı, Bursa, Eskişehir ve Konya illeri merkez ve ilçelerinde bulunan mükellefler/işverenler tarafından, çalışanların ücret ödemeleri üzerinden tevkif edilen vergiler ile sigortalıların prime esas kazanç ve hizmet bilgilerini içerecek şekilde düzenlenerek bağlı olunan vergi dairesine verilmesi gerekmektedir.

Kırşehir, Amasya, Bartın, Çankırı, Bursa, Eskişehir ve Konya dışında kalan illerde Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile sadece vergi kesintilerine ilişkin bilgiler beyan edilecek, sigortalılara ait aylık prim ve hizmet bilgileri ise Sosyal Güvenlik Kurumuna Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ile bildirilecektir.

Bugüne kadar Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannameleri ile beyan edilen bilgiler ve alınan tahakkuklar geçerli olup, bu mükelleflerimizin onayladıkları tahakkukları için ayrıca bir işlem yapmalarına gerek bulunmamaktadır (Gelir İdaresi Başkanlığına tekrar Muhtasar Beyanname ve Sosyal Güvenlik Kurumuna Aylık Prim ve Hizmet Belgesi gönderilmesine gerek bulunmamaktadır.). Sigortalıların prime esas kazanç ve hizmet bilgilerine ilişkin Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile sisteme gönderilen ancak bugüne kadar onay verilmeyen tahakkuklar için Sosyal Güvenlik Kurumuna Aylık Prim ve Hizmet Belgesi verilmesi gerekmektedir.

Yalnız benim kafama takılan sorulardan biride şu:
vergi dairesi işçi çalıştıranları otomatik aylığa çeviriyor ya,bu işlem devam edecek mi?Acaba aylık olduk mu diye,son ana kadar kontrol etmeye devam mı edilecek.Bu konuda daire nasıl bir uygulama yapacak o konuda bir netlik göremedim.Daire bu dönüştürme işlemlerini (pilot iller dışında) durdurdu mu?Öğrenebilen varsa,paylaşsın lütfen.

üstadım,
kafamız karmakarışık oldu,yeri gelmişken bir şey danışayım, beyannamem onay bekleme aşamasında, gib açıklamasında, hala onay vermeyenler eski şekilde sgk prim belgesi verecek dedi anladığım kadarıyle,
ancak ozaman onay bekleyen beyannamemi iptal etmem gerekecek öncelikle, peki muhtasar beyanname ne olacak , şu anda eski beyanname yok, arşivde onumu kullanacağız,takıldım kaldım,sizdc nasıl olacak,yardımcı olabilirmisiniz?

Tahminim şöyle.
1- Beyanı verıp tahakkuk alabilenlerin işlemi geçerli sayılacaktır.İptal ediyoruz yeniden giriş yapın demezler.
2- Muhsgk beyanı üzerinden bildirimde bulunanlar bu aydan itibaren eski sistemden (e-bildirge ve aylık muhtasar ayrı ayrı olarak) verebileceklerini sanıyorum.İlk tahakkuku böyle verdin,bundan sonrada böyle devam etmek zorundasın diye bir şart sunacaklarını sanmıyorum.Ama bu sistemi kullanarak vermeye devam etmek isteyenlere de hayır veremezsin dememeliler.bu konuda daha açık ve net bir açıklama bekliyorum şahsen.
2- Üç aylıktan aylığa dönüş olanlar artık aylık olmuştur.Muhtasar yönünden aylık beyan vereceklerdir.Bununda geri dönüşü olmaz.
3- İdare tarafından otomatik aylık muhtasara dönem çalışmaları devam edecek midir,yoksa bu konuda ertelenmiş midir? Bu konuda da açıklama bekliyorum.
4- E-bildirge ekranı tekrar aktif edilecektir.Sgk açısından eski sistem şimdilik devam edecektir.

Şahsi düşüncem mart ayına da bu iş yetişmeyecektir.en az temmuza kadar ertelenmelidir, hatta tamamen kaldırılmalıdır.Muhtasar ve sgk gibi iki farklı kurumun istediği beyanlar tek çatı altında birleşmemelidir.Sistem ve altyapı buna hazırlıklı değildir.Aynı kurum içinde birden fazla beyanı birleştirmek daha mantıklı ve basittir.Örneğin BA ve BS formunu birleştirerek,bunuda kdv ile birleştirmek,en azından hem mesleğimiz ve idare açısından anlamlı bir ilerleme olacaktır.İşin başındakiler,artık kendi düşünce ve istekleri doğrultusunda değil,meslek mensuplarının isteklerini de dikkate alarak hareket etmelidir.Beklenen budur.

Benim talebim;
1- BA ve BS formları birleştirilsin tek bir B formu haline dönüşsün.
2- B formu ile Kdv birleştirilsin. (İkisi hem birbiriyle ilişkili hemde tek kurum bünyesindedir)
3- Son geçici vergi dönemi kaldırılsın.

Bunlar yapılırsa 10 puan benden.

BA-BS formları tümden kaldırılsın
Muhtasar, KDV ile birleştirilsin
sigorta primleri eskisi gibi devam etsin.
4.dönem geçici vergi kaldırılsın.

bunlar bir kanun çıkartıyor sonra uzatıyor sonra sgk sistemine giriyorsun e bildirge kapalı.
akıl tutulması yaşanıyor

E-arşiv uygulaması iyice yerleşene kadar b formlarının kaldırılacağına ihtimal vermiyorum ama ileride kaldırılacağını düşünüyorum.Örneğin vergi mükellefi olmayanlarında sınırını 5'e düşüreceklerdir,ilerleyen zamanlarda B'de kalkacaktır.Ama yakın vadede pek ihtimal görmüyorum.Bu arada e-arşiv portalına İPTAL seçeneğinin eklendiğine dair mesajlar geliyor.Girenler kontrol etsinler.

nereden öğrendiniz ?

Luca,ana ekrana bununla ilgili uyarı ekledi.

Sayın Üyemiz,
SGK tarafından yapılan değişiklik nedeni ile e-Bildirge işlemleri e-Bildirge V2 Sisteminden verilecektir. Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesinin Pilot iller dışında ertelenmesinden dolayı diğer iller e-Bildirge gönderme işlemelerini e-Bildirge V2 sisteminden vermeleri gerekmektedir. Luca Muhasebe Yazılımından e-Bildirge V2 sistemine gönderimle ilgili çalışmalar başlamış olup otomatik gönderim tamamlandığında sistemde kullanımınıza sunulacaktır.
Proje Yönetimi...

Vergi kesintisi normalde olmayan mükellef için aylık muhtasar beyannamesi açılmıştı. Muhtasar hizmet beyannamesi uzadığına göre yarın vergi dairesi arada beyanname vermedin dermi acaba. Komik ama sormam gerekiyor. Dilekçe yazmama gerek varmı.?

İnternet vergi dairesinden vergi tür değişiklik başvuruları yapılabiliyormuşuz. Bilginize....

MuHtasar için MUHSGK dolduracağız. Mükellefimin çalışanı, kirası ve serbest meslek makbuzundan dolayı muhtasar ödemesi olacak.
MUHSGK 1003A VE 1003B den hangisi doldurulacak acaba? Farkı nedir?
Bir de mükelleflerin ayrı ayrı kullanıcı kodu ve şifresi almasından bahsediliyor. Ben mali müşavir olarak önceden beri mükelleflerim adına vergi beyannamelerini yapıp kendi vergi dairesi kullanıcı kodu ve şifrem ile gönderiyorum. Bu şekilde devam edeceğim değil mi? Yanlışlık yapmayalım üstatlar.