Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Hakkında

MuHtasar için MUHSGK dolduracağız. Mükellefimin çalışanı, kirası ve serbest meslek makbuzundan dolayı muhtasar ödemesi olacak.
MUHSGK 1003A VE 1003B den hangisi doldurulacak acaba? Farkı nedir?
Bir de mükelleflerin ayrı ayrı kullanıcı kodu ve şifresi almasından bahsediliyor. Ben mali müşavir olarak önceden beri mükelleflerim adına vergi beyannamelerini yapıp kendi vergi dairesi kullanıcı kodu ve şifrem ile gönderiyorum. Bu şekilde devam edeceğim değil mi? Yanlışlık yapmayalım üstatlar.

Sevgili mes_ar,
1003B beyanı sadece ücretler için verilecek ve mükellefler bunun için ayrı şifre alacaklar.(ücretlerini gizlemek isteyen ve tek beyannamede göstermek istemeyenler için konulmuş) Bu beyanname mükellefin kendi şifresi ile verilecek,meslek mensubu şifresiyle değil.Ama bunun için de "1003B kodlu beyannameyi verebilmek için" sebebiyle yeni bir şifre talebinde bulunulacak.Bu şifreyle girildiğinde sadece 1003B beyanı görüntülenebilecek.1003A ile hiçbir bağı olmayacak.

1003A ise normal ve klasik muhatasar beyanı yerine gelen beyanname.yani herşeyi tek beyanda bildirmek isteyen 1003A beyanını kullanacak.Bunun için ayrıca şifre alınmasına gerek yok.Meslek mensubu her zaman ki gibi kendi şifresiyle giriş yaparak ilgili mükelleflerin beyanını verebilecek.

Bilgim bu yönde.Saygılar

Mükellef tarafından burada,ücretle ilgili bildirimi 1003B'den diğer vergi kesintilerini 1003A'dan beyan edilsin diye bir talep gelebilir.1003B için ayrı şifre alınacak,beyanname o şifre ile verilecek.1003A beyanı ise, kendi şifrenizle verilmeye devam edebilir.

Merhaba, İSMMM0 danışmanına sorulan soru ve cevabı aşağıdaki gibidir;

Tarih : 13.02.2020
Soru :
Merhabalar, SGK lı çalışanı bulunan ve muhtasarı 3 aylık verilen bir kaç firmamıza ait muhtasar beyannamesini sistemden kontrol ettiğimde hala 3aylık kısmının aylığa dönüşmediğini görüntülemekteyim. Kimisi SGK lı çalışan var diye aylık vermem gerektiğini söyler. Kimisi de sistemde 3 aylık ise 3 aylık vereceğimi söyler. Doğrusu nedir? Yardımlarınızı rica ederim.

Cevap :
DOĞRUSU; 10 ve daha az çalışanı olanlar için SGK bildirgesi aylık olarak verilecektir.(OCAK-ŞUBAT 2020 için) Muhtasar ise 3 aylık olarak MUHSGK 1003A formatı ile Nisan 26 sına kadar beyannamenin sadece Vergi bölümü doldurularak verilir.Çalışan sayınız 10 ve daha az olması devam etmesi halinde Mart ayından itibaren MUHSGK 1003A formatın da SGK kısımı doldurularak aylık verilebilir.Muhtasar için ise 3 aylık beyanname MUHSGK 1003A formatı ile SADECE vergi bölümü doldurularak verilebilir. Mükellefin İSTEMESİ halinde ÇALIŞAN SAYISI 1 KİŞİ İLE 10 KİŞİ Arasında olması halinde Birleştirilmiş Beyanname MUHSGK 1003A formatı ile Vergi ve SGK bilgileri doldurularak aylık olarak verilebilir.

Benim anladığıma göre, 10 dan az işçisi olanlar, ocak ve şubat sgk larını ebildirgev2 den yapacaklar muhtasar yapmayacaklar, nisanda 3 aylık muhtasar verirken vergi olarak 3 ayın bilgilerini yazacağız, sgk kısmına ise yalnızca mart bilgilerini yazarak beyannameyi göndereceğiz. Yanlışlık var mı acaba?
Bir de vergi dairesi kullanıcı adı ve şifresi olmayan mükelleflerimin muhtasarlarının sistem tarafından aylığa dönüp dönmediğini nasıl öğrenebilirim?

Şimdi V2'den nasıl verileceğini bana sormayın,daha o kısımla ilgilenmedim :)

Ama uygulama genel olarak şöyle.yazacaklarımda hata olursa lütfen düzeltin.

1- Özellikle muhtasarı 3 aylık olup ekim,kasım ve aralık aylarında işçi çalıştıran firmaların aylığa dönüştürme işlemleri vergi dairesi tarafından otomatik yapılacaktı.Şayet ilk defa ocak ayında işçi çalıştıranlar ise bu dönüşüm için dilekçe vermeleri gerekiyordu.Vergi dairesi bazı firmaların dönüşümlerini yaptı,bazıları ise beklemedeydi.Ancak son yapılan uzatma sonucu (aldığım duyumlarım) otomatik dönüşüm yapılan firmaların tekrar 3 aylığa geri çevrildiği yönündeydi.Ama dilekçe ile aylığa dönenlerin dönüşüm yapması haliyle mümkün değil,dönüşüm istemiyorlarsa tekrar dilekçe vermeleri gerekir.Dönemin değişip değişmediğini yazımın sonundaki anlattığım yerden kontrol edebilirsiniz.
2- Muhtasar beyanının aylık olması aynı muhsgk beyanında hem ssk bilgisi hemde diğer vergi kesintilerini aylık ve birlikte beyan edeceklerdir anlamına gelmez. Bunun içinde işçi sayısına bakılıyor.Ancak ve şayet siz,dilekçe ile dönüşüm talebinde bulunmuşsanız muhtasar beyanınız zaten herşeyiyle aylığa dönüşeceğinden hepsini aylık ve birlikte beyan edeceksiniz.vergi dairesi otomatik dönüştürmüş ve işçi sayınızda 10 kişinin altında ise aşağıdaki yolu takip edeceksiniz.
3- Eğer 10 kişiden az çalışan varsa,beyanname yine aylık verilecek ANCAK verilecek beyanda sadece sgk bildirimi yapılacak,diğer vergi kesintileri boş bırakılacak.Yani sgk açısından aylık ama diğer vergi kesintileri açısından 3 aylık mantığı aynen devam edecek.Örneğin beyanı aylık vereceksiniz ama ocak ve şubat beyanlarında sadece sgk bildirimini yapacaksınız.Mart ayına ait beyan nisanda verilirken,bu beyanda hem normal mart ayına ait sgk bildirimini yapacaksınız,hemde 3 aylık olarak diğer vergi kesintilerini beyan edeceksiniz.Mart ayına ait beyaı verirken beyanname dönemini 3 AYLIK olarak seçeceksiniz.
4- Şayet çalışanınız 10 kişinin üzerinde ise o zaman hem sgk hemde diğer vergi kesintilerini aylık bildirmeye devam edeceksiniz.

Bildiğim kadarıyla 1003A kodlu beyannamenin aylık 1003A veya 3 aylık 1003A diye iki farklı beyanname formatı yoktur.Aylıkta olsa 3 aylıkta olsa aynı beyanname kullanılacaktır.Bu bağlamda oda'nın cevabında geçen
"Muhtasar için ise 3 aylık beyanname MUHSGK 1003A formatı ile SADECE vergi bölümü doldurularak verilebilir." cümlesi biraz hatalı olup kafa karıştırıyor.
Burada asıl dikkat edilecek olan, 1003A kodlu beyanname verilirken,
Beyanname dönemi olarak Ocak ve şubat ayları için AYLIK, mart ayının beyanı verilirken ise "diğer vergi kesintileride bu beyana ekleneceğinden" 3 AYLIK olarak seçmek gerekiyor.

BEYANIN AYLIĞA DÖNÜP DÖNMEDİĞİ NASIL ANLAŞILACAK.
Bakılacak yer,interaktif vergi dairesi,ancak ilk bakışta bu dönemin yazılı olduğu bir yer yok.bunun içinde şöyle yapıyoruz.
Mükellef şifresi ile giriş yaptıktan sonra, "mükellefiyet işlemleri" menüsünden dilekçe verecekmiş gibi "muhtasar dönem değişilikiği dilekçe girişi" alanına giriyoruz.Bu ekranda zaten son güncel hali yazıyor.Ona bakarak değişikliği talep ediyoruz.3 aylık yazıyorsa ve işçi de çalışıyorsa demek ki aylığa dönüştürmek lazım.Dilekçe yazarak dönüştürürseniz,herşeyiyle aylık, vergi dairesi dönüştürürse sadece sgk açısından aylık olacaktır.

Şu anda bildiklerim bu şekilde.Yanlışlık varsa lütfen arkadaşlar uyarsın ve düzeltsinler.
Saygılar

Son düzenleme:
sn. Tahsin Kurt teşekkürler,
Bakılacak yer,interaktif vergi dairesi,ancak ilk bakışta bu dönemin yazılı olduğu bir yer yok.bunun içinde şöyle yapıyoruz.
Mükellef şifresi ile giriş yaptıktan sonra, "mükellefiyet işlemleri" menüsünden dilekçe verecekmiş gibi "muhtasar dönem değişilikiği dilekçe girişi" alanına giriyoruz.Bu ekranda zaten son güncel hali yazıyor.Ona bakarak değişikliği talep ediyoruz.3 aylık yazıyorsa ve işçi de çalışıyorsa demek ki aylığa dönüştürmek lazım.Dilekçe yazarak dönüştürürseniz,herşeyiyle aylık, vergi dairesi dönüştürürse sadece sgk açısından aylık olacaktır.
Burası tamam, fakat benim mükelleflerim genelde vakıflar ve bunların kendilerine ait vergi dairesi kodu ve şifresi bulunmamakta. Ben beyannamelerini yapıp kendi vergi dairesi şifremle gönderiyorum. Bu durumda bunların sistem tarafından aylığa çevrilip çevrilmediğini öğrenmem mümkün mü?
Bir de zaten aylık vermekte olan ve çalışanı da olmayan mükelleflerim için 1003 A yı doldurup vereceğim, doğru mudur?
Bu arada İstanbul dayım.
İyi çalışmalar.

sn. Tahsin Kurt teşekkürler,
Burası tamam, fakat benim mükelleflerim genelde vakıflar ve bunların kendilerine ait vergi dairesi kodu ve şifresi bulunmamakta. Ben beyannamelerini yapıp kendi vergi dairesi şifremle gönderiyorum. Bu durumda bunların sistem tarafından aylığa çevrilip çevrilmediğini öğrenmem mümkün mü?
Bir de zaten aylık vermekte olan ve çalışanı da olmayan mükelleflerim için 1003 A yı doldurup vereceğim, doğru mudur?
Bu arada İstanbul dayım.
İyi çalışmalar.

Öğenmenin en iyi yolu direkt daireye sormak.
1003A beyanı doğrudur.

Merhaba, anlayamadığım bir konu hakkında görüşlerinizi rica edebilir miyim;
1003B ile beyan edilen sgk prim bilgilerine rağmen vergi ile ilgili kısmı 1003A dan girilmesi mi gerekiyor, yoksa tek bir beyanname ile beyan edilebilir mi?
Biz ayrı ayrı bildirdik, ancak 189 danışma hattındaki arkadaş 1003A boş verilecek diyor, olması gereken nedir acaba...

Son düzenleme:
Merhaba, anlayamadığım bir konu hakkında görüşlerinizi rica edebilir miyim;
1003B ile beyan edilen sgk prim bilgilerine rağmen vergi ile ilgili kısmı 1003A dan girilmesi mi gerekiyor, yoksa tek bir beyanname ile beyan edilebilir mi?
Biz ayrı ayrı bildirdik, ancak 189 danışma hattındaki arkadaş 1003A boş verilecek diyor, olması gereken nedir acaba...

Merhaba
1003B beyanı şu an için takibimde olan bir beyan değil.Ancak bildiklerimi de aktarmak isterim.
Normal şartlarda hem sgk prim ve kesintileri,hemde diğer vergi kesintilerinin beyanı edileceği beyan türü 1003A beyanıdır.ANCAK; firmalar İSTERLERSE,SADECE Sgk prim ve kesintilerini 1003B beyanıyla beyan edebilirler.Bunun içinde daireye başvurarak 1003B beyanını verebilmek için firmaya özel ayrıca bir şifre alırlar.Meslek mensubu kendi sözleşme yetki ve şifresiyle Mükellefi adına 1003B beyanı veremez. 1003B için alınacak şifre ile ancak daha önce verilen 1003B beyan türleri görüntülenebilir, 1003A beyanları görüntülenemez.
Sorunuza gelirsek,"ayrı ayrı bildirdik" derken 1003B için ayrı şifremi aldınız. Ayrı şifre almışsanız, 1003B beyanını bu şifre ile ve sadece Sgk prim ve kesintileri beyan edilecek, 1003A ile sgk hariç diğer vergi kesintileri beyan edilecek.1003A beyanını meslek mensubu kendi şifresiyle verebilir,1003B beyanını ise ancak alınan diğer şifre ile verebilir.Bu bağlamda eğer bu şekilde ayrı beyanname vermişseniz BENCE DOĞRU YAPTINIZ.
ŞAYET siz 1003B beyanını 2 defa vermişseniz (sgk için ayrı,vergi kesintileri için ayrı) (ancak bu şekilde de vermeniz mümkün değil.Çünkü 1003B beyanıyla diğer vergi kesintileri bildirilemez) o halde 1003A beyan türünüz haliyle sistemde verilmemiş görünür.Çünkü aslolan aslında 1003A kodlu beyannamenin verilmesidir. Siz hepsini 1003B ile beyan etmişseniz 189 danışmanın verdiği bilgi doğrudur.1003A beyanını boş onaylamalısınız.Aksi halde süresinde beyan vermeme sebebiyle ceza ile karşılaşırsınız.

Özetle "ayrı ayrı bildirdik" cümlenizi biraz açmanızı rica edeceğim.

Saygılar

Son düzenleme:
1003B beyanı zorunluluk değil. 1003A verilmeye devam edilebilir. 1003B özellikle ücret bilgilerinin gizliliğinin sağlanması açısından açılmış bir beyannamedir. Dileyen mükellefler bu beyanname için şifre alarak sadece ücretleri ve sgk larını bu beyanname ile yapabilirler. Diğer kira,smmm vs.vergi kesintilerini ise 1003A beyannamesi ile vermeye devam edeceklerdir. 1003A beyannamesi ile ilgili işlem olmayan dönemler için boş beyanname vermek yerine interaktif vergi dairesinde yer alan matbu dilekçeyi verebilirler.

merhaba,
sözleşmeleri e-beyanname sözleşmelerini güncelleme yapayım dedim, hizmet sözleşmesi numarasının yanına 5510 yazdım ama güncelleyemedim çünkü vergi dairesine ait şube seçimi yapın diye mesaj çıktı.. o satıra tıklıyorum sadece çizgi var hiçbir şey yok müdahale de edemiyorum. buraya ne yapılacak

Merhaba
Firma bilgilerinden "bilgileri getir" kısmına tıklayarak tekrar sorgulayın,firmayı seçin,alt kısma müdahale edemiyorsanız o haliyle bırakın.5510'uda ekleyip sözleşmeyi kaydedin.

Arkadaşlar muhsgk da çalışan için istirahat sürelerinde çalışmamıştır. E/H şeklinde bölüm var. İlla seçmemiz gerekiyor. Çalışan o ay hiç rapor almamışsa hangisini seçeceğiz?

Arkadaşlar muhsgk da çalışan için istirahat sürelerinde çalışmamıştır. E/H şeklinde bölüm var. İlla seçmemiz gerekiyor. Çalışan o ay hiç rapor almamışsa hangisini seçeceğiz?

Ben soruyu tam anlayamadım özür. Pilot bölgelerden birine beyan mı veriyorsunuz. Aslında bu bölümün normal e-bildirge girişinden hiç farkı yok.Orada da neyi işaretliyorsanız burada da aynısı olacak.
Şİmdi sorunuzun şu kısmını anlayamadım. Rapor almamışsa zaten istirahatten bahsetmek mümkün değil ki.Bu durumda hangi işaretlemeden bahsettiğinizi anlayamadım.