Muhtelif Kişilere Kesilen Faturalarda BS Formu Durumu Hk.

Merhabalar, bilanço usulüne göre defter tutan tekel ve kuruyemiş işletmesi için 30.000,00 TL + KDV olarak muhtelif kişilere stok çıkışı yaptım. Buna istinaden BS Formu için nasıl bir bildirim yapmam gerekecek? Faturayı henüz kesmedim.

Ynt: Muhtelif kişilere kesilen faturalarda BS Formu durumu hk.

Faturayı kesmediniz.Yazarkasa fişi mi düzenleyeceksiniz? Her bir kişi için 5000 liranın üzerinde düzenlenecek faturalar bildiğiniz gibi beyana tabi.Muhtelif kişilere kesmektense firma sahibi adına kesin.Kendi BS'sine kendisini beyan etsin :)

Stok çıkışında malı kendinize fatura etmenizin ne gibi bir mantığı var? Sorumda eksik birşey yok.

Sorunuzda eksik birşey tabiki yok..Muhtelif kişilere kesmektense isimleride kafadan yazmaktansa firma sahibi adına kesin diyorum bende.Yani satılan ama faturası kesilmeyen mallarınız için bu şekilde yapabilirsiniz.Sonuçta firmayı kapatırken elinizde kalan stokları firma sahibi adına kesmeyecekmiydiniz.Kapanış yapmadan da bu şekilde satılan mallarınızı stoktan düşebilirsiniz.Faturayı kendinize kestiğinizde tekrar stoklara almayacaksınız tabiki.Firma sahibi üzerinde eriyecek.Yok,kesecek yerim var oralara keserim diyorsanız buyrun kesin tabiki...

Ben anlatamadım kusura bakmayın..Kapanış olmadığını biliyorum.Kapanış esnasında nasıl ki kendi kendine fatura kesebiliyor burada da kesebilir anlamında söylemiştim..Sonuçta keseceğiniz tutar yüksek,nihai tüketiciye bile bu kadar fatura kesmeniz mantıklı değil..B sınırına girmemek için 1000 lira üzerinden 30 adet fatura düzenlemeniz gerekecektir.Bu açıdan söylemiştim.
Saygılar.

Mükellefin ticari kişiliğinin devam etmesini göz önünde bulundurarak kendisine kesmeyi düşünmüyorum. Bilenler ve yapanlar vardır mutlaka bu Kuruyemiş-Tekel işletmelerinde stok çıkışlarını yapıp sorunla karşılaşmayan. Teşekkür ederim ilgin için twolf.

Ben, "Sayın MUHTELİF KİŞİLER" şeklinde çıkış yaparsam bunu B formunda bildirmem gerekecek mi? Buradaki muhtelif kişilerden kastım içeriye girip çıkan müşteriler. Fiş kesilmemiş, stok birikmiş kdv devri artmış. Çıkışı yaptım da BS Formu için yükümlülüğü ne olacak bu durumda onu merak ediyorum.

6111 sayılı kanunun stoklarla ilgili düzenlemesi zaten var.maddeye atıfta bulunularak kesilmesi gerekiyor.Bu durumda BS formunda bildirilmesine gerek yok diye düşünüyorum.

Sayın Evren bu işi yazarkasa fişi düzenleterek sonuçlandıramaz mısınız.Her gün 2000 liralık tekel fişi düzenlettirseniz 10 günde 20.000 yapar..Tekel stoğunu böylece daha sağlıklı eritmiş olmaz mısınız?

Maalesef öyle ÖKC fişlerini kestireyim de erisin gitsin şeklinde bir şans yok çünkü adam işletmeyi devrediyor. Devralan stok istemiyor. Sonradan gelen bir mükellef zaten.. Karışık orası biraz..

Ben şimdi Mart ayı KDV beyannamesinde bu 30 bin lirayı beyan ettim, kdv'sini hesapladım gönderdim gitti. Sadece geriye faturayı veya faturaları kesmek kaldı. Faturayı da B formunda sıkıntı olmayacak şekilde düzenletmek istiyorum. Biliyorum B formunda bunu bildiren var bildirmeyen var. Çoğunluk ne yapar, sizler ne yapıyorsunuz onu da bilmek istiyorum.

Kuruyemiş-Tekel mükelleflerim için incelemeye girdim daha önce, sadece tekelin tütünün stoğu olmaz diyerek çıktım mı çıkmadım mı ona baktılar ve defterlerden birşey çıkmadı ama o zamanlar B formları yoktu.

Bu 30 bin lirayı devlet sen niye çıktın demez ama B formu için incelemede ne derler pek fikrim yok.

Olmazsa 5.000,00 TL altında olması kaydıyla birden fazla fatura kesilecek ve herhangi birilerinin adı soyadı yazılacak. Eğer muhtelif kişilerde sorun olmazsa 30.000,00 TL olarak tek bir faturada kestireceğim ve B formunda bildiremeyeceğim.

Siz olsanız ne yaparsınız?

takdir usulu çıkışları
kendi isteği ile çıkış yapılan stokları
tekel ve sair özel matrah toplu satışları
denetim de fark için kestirilen faturaları

formlarda bildirmene gerek yok

lakin bunları açıkça bir mükellefe veya bir kişiye kesersen bildirmek zorundasın

Evet bende bildirmeyi düşünmüyorum peki fatura üzerinde herhangi belirleyici bir ifade yazmak istesek ne yazabiliriz buna uygun olarak?

....... dönemi tekel satışları
........ dönemi x mal satışları
demen yeterlir

Merhabalar

6111 madde 11/1 göre Kayıtlarda mevcut ama işletmede olmayan mal ve malzemelerin Muhtelif alıcılar diye satış faturasını kestiğiniz de Bs formunda 4444 444 444 olarak bildirilecek.. Bilgilerinize
Kolay gelsin.

Mehmet Tosun ' Alıntı:
Merhabalar

6111 madde 11/1 göre Kayıtlarda mevcut ama işletmede olmayan mal ve malzemelerin Muhtelif alıcılar diye satış faturasını kestiğiniz de Bs formunda 4444 444 444 olarak bildirilecek.. Bilgilerinize
Kolay gelsin.

ama sadece 6111 sayılı işlemler için

Şimdi Muhtelif müşteriler adına düzenlediğimiz 5000 üzeri faturaları bs de bildirecekmiyiz bildirmeyecekmiyiz?

Tekel Bayiinin eşi dostu akrabası yok mu? 5.000 TL.nin altında fatura kesersin olayı kapatırsın. "Sayın MUHTELİF KİŞİLER"den iyidir.!!!!!

Birşey dikkatimi çekti..Belki bazılarınız farketmiştir.Ne zaman herhangi bir konuda bu forumda bir tartışma yapılsa,başka bir sitede (isim vermiyorum) o konuyla ilgili makale yayınlanıyor.Enteresan.Bu forumu gözetliyorlar mı :) yoksa aramızdaki arkadaşlar başka sitelerde makale falanmı yazıyorlar...
Makale'nin kaynak gösterilmeden paylaşımı yasak olduğu için yayınlamıyorum..