Mükellef bilgileri bildirimde adi ortaklık

mükellef bilgileri bildirimi yaparken adi ortaklıkta adi ortaklık adına mı yapılacak yoksa her ortak için ayrı ayrımı??

Ynt: mükellef bilgileri bildirimde adi ortaklık

413 Nolu VUK Genel Tebliğinin 3.1 bölümünde mükellef bildiriminde bulunacaklar kurumlar vergisi mükellefleri ve ticari kazanç elde edenler olarak sayılmıştır.

Adi ortaklık ne kurumlar vergisi mükellefidir ne de ticari kazanç. Diğer taraftan adi ortaklıktan ortakların elde ettikleri kar payları gerçek kişi iseler ticari kazanç, şirket iseler kurum kazancı olarak beyan edilir. Bu nedenle her bir ortak için ayrı ayrı bildirim yapmanız gerekli.

merhaba, gib e sorduğumuzda eğer ortakların sadece adi ortaklıktan mükellefiyeti varsa adi ortaklık adına verilecek, başka faaliyetleri de varsa tek tek verilecek dedi.

GİB'de nereye sordunuz bilmiyorum ama GİB'in verdiği cevap açıkça bizzat GİB'in yayınladığı tebliğe aykırı. O zaman bunu 413 Nolu VUK Genel Tebliğine yazsalardı. Bence siz sözlere değil, genel tebliğe güvenin, söz uçar yazı kalır zira.

Ynt: Mükellef bilgileri bildirimde adi ortaklık

Tebliğde neyi doğru dürüst açıkladılar ki! B formlarından yola çıkarsak adi ortaklık adına olması gerekir.
-/-
1. birden fazla işyerinin birleştirilerek (mülk sahipleri farklı) tek yer olması durumu
2. miras veya ortak alım (hisseli) olan işyerlerinde adres nasıl bildirilecek
3. adres işyeri adresi mi yoksa mülk sahibinin ikamet adresi mi
4. birden fazla şb olduğunda nasıl bildirilecek? ( ilk şb bildirdik 2. onaylamaya kalktığımızda daha önce onaylanmış diyecek [beyanlarda olduğu gibi] özel onay onaylamaya kalkarsanızda düzeltme olarak kabul ederek birinciyi silip ikinciyi kaydedecek.)
5. Elektrik/doğalgaz aboneliği başkası adına ise ne yapılacak.
6. Gelir/hasılat rakamı merkez ve şubede aynı rakammı yoksa ayrıştırılarak mr x TL, şb y TL olarak mı yazılacak (işkoluna göre ayrıştırma istediğine göre)
7. bildirim sonrası adres değişirse (örn: haziran ayında) tekrar bildirim yapılacakmı?
8. nisan veya mayıs ayında adres başka bir vd sınırlarına nakledilir ise hangi vd bildirim yapılacak
9. Adi ortaklıklarda kim adına bildirilecek
10. kira ödemesi yok (bedelsiz kiralama) ise (mülk sahibi emsal bedel olarak mükkellefiyetini yerine getiriyorsa) yazılacak mı
11. Çalışan sayısı merkez+şube(ler)+depo+atelye+fabrika olarakmı yoksa ayrı mı
12. fabrika, depo gibi yerlerde ayrı ayrı bildirelcek mi nasıl
...

413 nolu tebliğe göre ve ayrıca sık sorulan sorular kısmındaki yazıya göre adi ortaklıktaki ortakların eğer başka bir ticari faaliyetleri yok ise adi ortaklık üzerinden verilecektir, eğer başka bir ticari faaliyeti var ise onun için ayrıca verilecektir deniyor.

34 ? Adi ortaklık olan işletmemiz için 413 nolu tebliğ uyarınca mükellef bilgileri bildirimini ortaklık numarasından mı yoksa ortaklar için ayrı ayrı mı düzenleyeceğiz?
Adi Ortaklık, Kollektif Şirket ve Adi Komandit Şirket için mükellef bilgileri bildirimi, ortaklık vergi kimlik numarası üzerinden düzenlenerek kaydedilip onaylanmalıdır. Ancak ortakların kendilerine ait başkaca işletmeleri varsa kendi TCKN/YKN veya VKN ile mükellef bilgileri bildirimi düzenleyeceklerdir.

Ben olsam adi ortaklık için bildirim yapmam, sonra ceza kesilmesini bekleyip, kesilen cezayı yargıya götürüp çatır çatır kazanırım davayı.

Bu bildirimleri neresinden tutsan elinde kalıyor zaten.

Bence ticari kazancı elde eden ortaklar değildir adi ortaklıktır. Adi ortaklığın ortakları adi ortaklığa ait mali karın paylarına düşen kısmını beyan ederler.

ben hala adi iş ortaklıklarımı sisteme girmedim konu tam bir muamma... giren arkadaşlar var mı?
ortaklığa dahil olan ana şirketin mük.bilgi bildiriminde bulundum ortaklık bekleme de ...

Adi Ortaklık adına verileceğini düşünüyorum, aksi halde "Hukuki Mahiyeti" kısmına Adi Ortaklık diye eklemezlerdi.