Mükemmel Ortaklık

hamdilevent

Katkı Sunan Üye
mükemmel ortaklık nedir?nasıl olmalıdır?

evet son zamanlarda birçok meslektaşımızda oluşan fikir artık ortak bulsam iyi olur yönünde.çünkü malumunuz ekonomik kriz,kaybedilen müşteriler,artan maliyetler...

ama ne yazık ki ortaklık kültürü çok gelişmiş bir yapımız yok.özellikle biz meslek mensupları ortaklığımızı nasıl inşa etmeliyiz?sadece gider ortaklığı mı?geliri de ortaklığımıza dahil etmeli miyiz?ederken neye göre dahil etmeliyiz?

kirayı,personel ödemelerini,kırtasiye masraflarını vb.nasıl paylaşmalıyız?kullanım durumuna göre mi?en basiti iki meslek mesubu büronun içinde masalarını nasıl yerleştirecek?ikisine de ayrı ayrı oda olacak mı?personel hangi sahada olacak?

evet çok tartışılabilecek bir mevzu.en ince ayrıntıları bile çok önemli bazen kocaman ortaklıkların ufacık sebeplerden dağıldığını görüyoruz.... ::)

Ynt: Mükemmel Ortaklık

Güzel ve değişik çok güncel bir konu açmışınız kutlarım.

sağolun katılımlar çok olursa mükemmele o kadar çok yaklaşırız.artık bu konu neredeyse öncelikli konumuz haline gelmiş durumda çünkü birçoğumuz müşteri sıkıntısı yaşamakta ve bütçelerimiz açık vermekte ve bu durumdada artık ortak hareket etmek güzel ortaklıklar kurmak durumundayız.tabi ortak çalışmanın başarıya ulaşmasında gelecekte oluşabilecek sorunları önceden belirlemek ileriki vadede sorunları çözmemizde çok büyük önem arzediyor..

arkadasımla smmm bürosu açmayı düşünüyoruz , sırf sabit masrafları bölüşmek için . bunun için ortalama bilimsel bütçe yapıp gider havuzu kurmayı düşünüyoruz. bütün giderlerimizi oradan karsılayacağız. personeli ortak kullanacağız. bi sıkıntı olurmu olmaz mı kağıt üzerinde sakıncası yok gibi gözüküor ama gider ortaklığının yinede denemeden bilinmior.

tüm meslektaşlarıma iyi çalısmalar diliyorum.

10-20 meslek mensubunun ortak olak dizayn edeceği modern ofisler de kurulabilir. Büyük bir ofis gibi

size güzel birnükte anlatayım. bir ilim irfan sahibi zata sorarlar. derlerki islam ne demektir. oda iki masa ister iki masanında tam ortasına birer kase yoğurt koydurur. ve her kasenin bir önüne bir arkasına birer kaşık koydurtur. sonra soruyu soran zata derki bana kendi tayfandan iki zat bul der. iki kişi bulur. ve o iki kişiyi karşılıklı olarak masalardan birine oturtutr. sonra diğer masayada kendi talebelerinden iki kişiyi karşılıklı oturtur. ardından derki. önünüzdeki kaşıkların tam uc noktasından tutarak bu yoğurdu hiç dökmeden yiyeceksiniz der. soruyu soran zatın talebeleri yoğurdu tam kaşıkların ucundan tutarak masaya hiç yoğurdu dökmeden yemeye çalışırlar ma ne mümkün. kaşığa gele yoğurdun ağırlığı ile kaşığı tutmak mümkün olmuyor. masa olduğu gibi yoğurtla bulanır. sonra kendi talebelerine döner sizin içinde aynı kural geçerli siz yeyin der. bu iki zat yoğurdu alır kaşığın tam uç noktasından tutarak biri birinin azına diğeride diğerinin azına yoğurdu götürür. yani kaşığı tam uç noktasından tutarak kendi azınamı götürmek daha kolaydır yoksa karşıya uzatmak mı? illaki karşıya uzatmak daha kolay iştir. ve o zat derki işte islam budur. bende bu nükteyle yola çıkark derimki iyi bir ortak;
kendi cebine giren herbir parayı kendi parası olarak bilmeyen ortaktır. olayı ahenkli hale getiren olaysa. karşınızdakide o anda aynı şeyi düşünüyor olması ve oda kendi cebine giren parayı sahiplenmeyeck yapıda olandır.

Çok güzel ifade etmişsiniz sn real01 ama bu devirde böyle insanlar kaldı mı acaba?

MeslekiPaylasim ' Alıntı:
arkadasımla smmm bürosu açmayı düşünüyoruz , sırf sabit masrafları bölüşmek için . bunun için ortalama bilimsel bütçe yapıp gider havuzu kurmayı düşünüyoruz. bütün giderlerimizi oradan karsılayacağız. personeli ortak kullanacağız. bi sıkıntı olurmu olmaz mı kağıt üzerinde sakıncası yok gibi gözüküor ama gider ortaklığının yinede denemeden bilinmior.

tüm meslektaşlarıma iyi çalısmalar diliyorum.
Ortağı iyi seçmek lazım. Ancak sadece giderleri paylaşmak için ortaklık çok mantıklı gelmiyor. Zaten sabit giderler ne kadar ki? En büyük artısı kira giderin de olur. Eğer birliktelikten sinerji yaratmayacaksanız.

ebru hanım çok teşekkür ederim. bu sizin bahsettiğiniz durum için islam alimleri yine güzel bir cümle kurmuşlardır.
!!!! eğer bir insan körse, bunda güneşin ne kusuru var.!!!!
islamda güneş gibi apaçık ortada olan var olan ve tıpkı güneş misali her zerreyi aydınlatan bir yaşam biçimidir. ben olayı maddesel boyutundan çok manevi boyutuna eğildiğim için o misali verme gereği duydum. saygılarımla...

türk insanının yapısında ortaklık yok maalesef

benim olsun garanti olsun mantığı, garanticilik

ama şu ekonomik ortamda heleki yeni başlayanlar için ortaklık cazip

ama iyi seçim yapmalı ortak konusunda

evet bugüne kadar çevremde gözlemlediğim bazı ortaklıklardaki sorunlar:
-nakitin kullanımında özellikle limit belirlenmemiş ise sıkıntı yaratabiliyor örneğin bir ortak gelen nakiti fazla kullanma durumu olabiliyor ve sonrasında şirket nakde sıkıştığında ortaktan istenebiliyor ve o ortakta nakde sıkışık olduğunu söylüyor işte bu durumda kredibilitesi olan ortaklık banka kredisi kullanmak durumunda kalabiliyor şimdi bu noktada bu alınan kredinin faizini o nakdi kullanmış ortağa yüklenmeli midir?yüklemediğniz zaman diğer ortaklar arasında hoşnutsuzluğa sebep olabilmekte..
-personelin istihdamı konusunda alınacak personelin kararı nasıl verilecek?bu personel ortak yakınları olabilir mi?ki genelde olur ve yüksek maaş durumları da sözkonusu olabilmekte.bir de personel bazen ben şunun adamıyım şu nederse ben onu yaparım benim için tek patron odur düşüncesi içerisinde olabilmekte ve bu da ortaklık içerisinde sıkıntılar yaratabilmekte..
-örneğin 40 müşteriniz üzerinde önemli etkisi olan ve hatta bu müşterileri de size getirmiş olan müşteriniz ile ortağınız büyük bir tartışma yaşadı ve ortağınızda gönder gitsin ya böyle adamların işi yapılmaz tarzı şeyler söylediğinde diğer ortaklar olarak düşünceniz ne olacaktır?vb. ::)

Bizim işimiz sermaye üzerine değil emek üzerine,bilgi üzerine kurulan bi iş olduğu için herşeyi paylaşma taraftarı değilim açıkçası ortak bi büroda, diyelim ki 2 ortak biri kendini sürekli geliştiriyor, okuyor hergün yenilikleri mükellefler buluyor,işini iyi yaptığı için tavsiye üzerine mükelleflerini çoğaltıyor, diğeride düzgün iş bile yapmıyor şimdi kazançlar paylaşılmalı mı yani? bence ortaklık sadece giderler üzerine olmalı, herkes kendi belgesini kullanıp kendi işinden sorumlu olmalı, tabiki sadece giderler değil, bilgi ve tecrübelerde paylaşılmalı, birbirlerinin mükelleflerine de tabiki kendi mükellefiymiş gibi davranmalı.

olaya sadece gider/2 şeklinde bakmak çok yanlıs . petibör kardeşimin dediği gibi bilgi ve tecrübelerin de paylaşımı da olmalı . muhasebe pastasının küçük dilimlerinin kaldığı su zamanda biz gibi yeni büro açacak olan kisiler içinde bu artı diye düşünüyorum.

petibör ' Alıntı:
tabiki sadece giderler değil, bilgi ve tecrübelerde paylaşılmalı, birbirlerinin mükelleflerine de tabiki kendi mükellefiymiş gibi davranmalı.

Sadece bu kısmına katılmıyorum yazınızın. Mükellefleri sahiplenmek ortaklık içerisinde ciddi sorunlara yol açabilir. Yani A mükellefi bir soru sorduğunda aynı bürodaki kendi Mali müşavirinden değil de diğerinden daha net bilgi alıyorsa kendi mali müşaviri farklı tutumlar sergileyebilir.

Bana kalsa bir amiyane bir tabir olacak ama iki cambaz bir ipte oynamaz. bunun yanında yasalarda yeri var mıdır bilmiyorum ama amaç sadece sabit giderleri paylaşmaksa aynı mesleği yapan iki kişinin ortak olmasındansa paralel ve birbirini tamamlayan iki meslek mensubunun ortak olması daha mantıklıdır. Böylece ortakların bir birlerine birşey katması da muhtemeldir. Ancak her durumda zordur ortak olmak, ortak gibi davranabilmek.

biz ortak olamayız bu gidişle en iyisi 500 e büyük bir büro yerine 250 ye2 küçük büro tutalım.. komşu bürolar olalım.. ortaklıkta herkes kendi menfaatini düşünürse o iş olmaz.. ama herkes ortağınının menfaatini düşünürse sorun kalmaz anlayış meselesi.. ortaklığı karıştıran iş insanların fitne fesat düşünceleridir.. herkes kendiyle uğraşsa şeker gibi ortaklık olur..

arkadaşlar mevcut tartışmamızdan daha çok verim alabilmek için önce sorunları tanımlayalım ve sonrasında çözümleri belirleyelim derim çevrenizde bir çok ortaklık görüyorsunuz ve hatta bu ortaklıklarda çalışan veyahut ortak durumundasınız gördüğünüz sorunlar neler? ::)

örneğin zengin ortak ile fakir ortağın ortaklığı durumunda yaşanan olumsuzluklar nelerdir?genç ortak ile yaşlı ortağın konuya bakış açılarındaki farklılıklar ne tür sorunlara yol açıyor?ne kadar hizmet sektöründe faaliyet gösteriyor olsak da kısa vadedeki giderlerin karşılanması için belli bir sermaye gerekmekte işte bu noktada sermaye koyma yükümlülüğünü yerine getiremeyen veyahut tam yerine getiremeyen ortak ile diğer ortaklar arasında ne gibi sorunlar yaşanmakta?resmi daireler ile ilişkileri hangi ortak yürütüyor?satış yani ortaklığa müşteri kazandıran ortak ile işin yürütülmesinde sorumluluk üstlenen ortak arasındaki ilişki nasıldır?her ikisi de benim yaptığım iş daha önemli o hiçbirşey yapmıyor düşüncesine kapılabiliyor mu? ::)

gider bütçelerini kim hazırlıyor ve hangi ortak bu noktada daha etkili olabiliyor?gerçekleşen gider bütçelerindeki sapmalarda bu sapma miktarında bir ortağın diğer ortaklara göre daha fazla harcama yapmış olması nasıl bir sıkıntı yaratıyor? ::)

Bu ortaklık bizi hedeflerimize götürecekmi, başarımıza katkı sağlayacakmı,işimizde ve hayatımızdaki etkileri ne ölçüde olacak,ödememiz gereken bedeller olabilirmi, ikinizinde ortak hedefleri varmı ki bu çok önemli ortak hedefleriniz yoksa ayrışmalar olabilir.ortaklık ilişkisinde gayet açık ve netmisiniz.alabileceğiniz sorumlulukları açık,net ve detaylı bir şekilde paylaşıma açıkmısınız
yukarıda yazdıklarıma evet diyorsanız devam edelim
ortaklık sözleşmenizi yazılı hale getirin
Tek başınıza alacağınız kararları ortak olarak alabileceğiniz kararları belirlemelisiniz
Tahsilatların ne oranda kullanılacağı,( ortağın kasada oluşan parayı kafasına göre harcamaması)
her ay belli bir limitin konulması,
Tahsilat sıkıntısı yaşandığında neler yapılacağı kredi olanakları vb.
iş bölümünün ne şekilde yapılacağı
fikir ayrılıklarının ortak noktada buluşturulması
ortaklıktan ayrılma şartları ve diğer ortağa haber verme süresi, ,
ortağın ölümü halinde neler yapılacağı
vb.problemler masaya yatırılmalı mutabık kalır iseniz bundan sonra başınıza gelecek problemlere daha kolay cevap verebilirsiniz diye düşünüyorum

büro ortaklığı tamam da mükelleflerde ortaklık olmaz diye düşünüyorum, böyle bir ortaklık bozulduğunda mükellefler nasıl paylaşılınabilir ki?