Müştereken Yetkili Müdürler Hk.

Merhabalar.Yeni Ticaret Kanunu yürürlüğe girmeden önce kurulan bir limited şirkette müştereken yetkili müdürler arasından ekim ayına kadar "Müdürler Kurulu Başkanı" seçilmesi gereklimidir.

TTK 624.maddesinde şirketin birden fazla müdürünün bulunması halinde bunlardan birinin müdürler kurulu başkanı olarak seçilmesi gerektiği belirtilmiştir.
Bununla ilgili son tarih olarakta 01.10.2012 açıklanmıştır.

Sayın Metyo bu gün bu konuyla alakalı Antalya Ticaret Odası ile görüştüm daha önceki şirketleri kapsamadığını yeni kurulanlar için geçerli olduğunu söylediler.

Sayın Çağdaşkara
6103 sayılı kanun
MADDE 25 – (1) Türk Ticaret Kanununun yürürlüğe girdiği tarihte görevde bulunan anonim şirket yönetim kurulları ile limited şirket müdürleri, görevden alınmaları veya yönetim kurulu üyeliğinin başka bir sebeple boşalması hâli hariç, sürelerinin sonuna kadar görevlerine devam ederler. Ancak, tüzel kişinin temsilcisi olarak üye seçilmiş bulunan gerçek kişinin, Türk Ticaret Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde istifa etmesi, onun yerine tüzel kişinin ya da başkasının seçilmesi gerekir. Tüm ortakların hep birlikte müdür sıfatıyla şirket işlerini idare ve şirketi temsil ettiği limited şirketlerde de aynı üç aylık süre içinde Türk Ticaret Kanununun 623 üncü maddesi hükmünün gereği yerine getirilir.

Şeklindedir.Lütfen odaya bunuda sorarmısınız.Bizde öğrenmiş oluruz.Zira ben okuduğum kadarıyla bu olayın sadece yeni kurulan şirketler için geçerli olduğuna dair bir madeye rastlayamadım.

Selamlar
Ben "müdür" ile "temsilci" kelimelerinin farklı anlamlar ifade ettiğini anlıyorum.
"Müdür" sıfatıyla seçilenlerin süreleri doluncaya kadar görevlerine devam edecekleri sonucunu çıkarıyorum."temsilci" sıfatıyla seçilenlerin ise bu madde kapsamında yeniden değerlendirilmesi gerektiğini anlıyorum.
Yani müdür ve temsilci kelimelerini sanki birbirine karıştırıyoruz gibime geliyor.Acaba doğru mu düşünüyorum...

Sayın twolf dediğiniz doğru.Müdürler zaten devam edecekler orda sıkıntı yok.
Sıkıntımız birden fazla müdür var.Bu müdürlerin yeni kanuna göre biraraya gelerek müdürler kurulu başkanı seçmeleri.
Arkadaşın bağlı bulunduğu oda müdürler kurulu başkanı seçme olayının yeni kanunla kurulan şirketler için geçerli olduğunu, eskiden beri süregelen limited şirketlerin birden fazla müdürü varsa bile müdürler kurulu başkanı seçmelerine gerek olmadığını belirtmiş.
Ben ise yeni kanunun bu konuda ayrıma gittiğine dair maddeye rastlamadığımı, dolayısıyla 1 Ekime kadar bu durumda olan tüm limited şirketlerin müdürler kurulu başkanı seçmeleri gerektiğini düşündüğümü ifade etmeye çalıştım.
Aksinide doğrusu dayanakları ile öğrenmek isterim.Belki de ben yanlış biliyorumdur.
İyi çalışmalar...

arkadaşlar bugünlerde hep ttk hakkında yanlış bilgiler dolaşıyor,6103/25.maddeye göre ltd.lerde şirkette birden fazla müdür varsa 01/10/2012 tarihine kadar genel kurul 6102/624.maddeye göre bu müdürlerden birini genel kurul başkan seçecek diyorlar ve yazıyorlar,şimdi soruyorum böylemidir durum geneli için hayır değil,şirket sözleşmesinde ortaklar kurulundan bahsediyorsa ve mesela şirkette 3 ortak varsa ve ikisi müdürse ve buda ana sözleşmede yazıyorsa ne olacak bunlarıda kapsayacakmı hayır çünkü 6103/22.maddeye göre ana sözleşmeler için 1 yıllık süre vardır ve bu süre içinde yani 1/7/2013 tarihine kadar değişiklik olmazsa o zaman kanundaki maddeler geçerli genel kurul,müdürler kurulu ve başkan seçimi için,yani bu zaman süresinde ana sözleşmedeki hükümler geçerlidir ve bu durumda olanlar varsa ki çoktur ve onun için birilerinin yanlış yorumlarına kulak asmamak lazım ve dediğim gibi hareket etsinler ve kanunun verdiği süreyi tabiki kullansınlar şirketler için ve özellikle LTD.ler için,hatta 6103/25.maddede 6102/623.maddedeki tüzel kişilik için uygulamadan bahseder tüzel kişi temsilcisinden ama 6102/624.maddede 3 aylık süreden bahsetmez ve buda kanunun yok dediğini birilerinin çıkıp 1/10/2012 tarihine kadar değişmesi ve başkan seçilmesi lazım demesi gerçekten enterasan ve buna kraldan fazla kralcı olmak denir ve bu yaptıkları yanlıştır ve kanuni değildir,kolay gelsin.

Sayın Hadisat bir nefes alın lütfen...
Özelliklemi böyle yazıyorsunuz anlamıyorum ki..Bir "ve" ye dayamışsınız kendinizi 15 cümleyi birbirine bağladınız.2-3 satır okudum gerisini okumadım, artık kusura bakmayın..

Sayın hadisat kraldan çok kralcı olmak lafını bizzat bana söyledi.
"Aksinide doğrusu dayanakları ile öğrenmek isterim.Belki de ben yanlış biliyorumdur."
Ben cumleyi yazdığım halde neden bu kadar cellalendiğinizi anlayamadım.Hayırdır bir derdinizmi var.Asıl kraldan çok kralcılık yapan siz oluyorsunuz.Uslubunuza dikkat edin.
Bu forumda hemen herkes zaman zaman belirtme ihtiyacı duyar bunlar şahsi fikirlerimdir diye.Bu forumun amacının ne olduğunu,burada nasıl görüş alışverişi yapıldığını tekrar birileirnin yazması mı lazım.
Sizin söylediğiniz dayanaklardan hiç birşey anlamadım ben.Zekam o kadarına elvermiyor.
Burada bir söyleceğiniz varsa söylersiniz.Yok kraldan çok kralcı - yok yalan yanlış bilgi verenlere aldırmayın.
biz yalan bilgi veriyorsak çıkar doğrusunu yazarsın.Olur biter.Böyle uslup dil kullanmak size ne fayda getirdi.Getiriyor.
Başından sonuna burayı tekrar okudum.Ve sizin bu şekilde cevap vermenizi gerektiren en ufak bişey görmedim.Bunu hakketmedim.
Soruyorum o zaman benimle ilgili özel bir derdiniz mi var sayın hadisat....

Sayın çağdaşkara,
Bugün nette YMM İlyas Öztürk ün bir makalesine rastladım.Aşağıdaki alıntı işinizi görecektir.Kısaca müdürler kurulu başkanının seçilmesi gerektiğini ama son tarihin 01.10.2012 değil 01.07.2013 olduğunu izaha çalışmış.Yeni kurulan limited şirketler için geçerli olduğuna dair bir şeyden bahsetmemiş.Ben sonuç kısmını alıntılıyorum detayını okumak isterseniz nette bulursunuz.
"
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 623, 624, 1534 ile 6103 sayılı Kanunu’nun 22 ve 25. maddeleri hükümleri birlikte değerlendirildiğinde limited şirketlerdeki müdürler kurulu başkanı seçmek için yasal süre sonunun 01.10.2012 tarihi değil 01.07.2013 tarihi olduğu anlaşılmaktadır. Buna göre limited şirketlerin müdürlerinin aynen anonim şirket yönetim kurullarında olduğu tüzel kişi olması halinde nasıl ki 01.10.2012 tarihine kadar tüzel kişi adına temsil yetkisini kullanacak kişinin belirlenmesi yasal zorunluluk ise aynı şekilde limited şirketlerde de şirket müdürlerinden biri tüzel kişi olduğu takdirde, bu tüzel kişi bu görevi kendi adına yerine getirecek bir gerçek kişiyi aynı tarihe kadar belirlemek zorundadır. Bununla birlikte 6102 sayılı Kanunu’nun 624. maddesinde yer alan Müdürler Kurulu Başkanı ile ilgili düzenlemede son tarih 01.10.2012 olmayıp 01.07.2013 tarihidir."

Arkadaşlar, önceki yorumları da dikkate alarak; konuyla ilgili maddeleri ele alalım.

A- KONUYLA İLGİSİZ MADDELER;

6103/25 : "... Türk Ticaret Kanununun yürürlüğe girdiği tarihte görevde bulunan anonim şirket yönetim kurulları ile limited şirket müdürleri, görevden alınmaları veya yönetim kurulu üyeliğinin başka bir sebeple boşalması hâli hariç, sürelerinin sonuna kadar görevlerine devam ederler. (1) Ancak, tüzel kişinin temsilcisi olarak üye seçilmiş bulunan gerçek kişinin, Türk Ticaret Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde istifa etmesi, onun yerine tüzel kişinin ya da başkasının seçilmesi gerekir. Tüm ortakların hep birlikte müdür sıfatıyla şirket işlerini idare ve şirketi temsil ettiği limited şirketlerde de aynı üç aylık süre içinde Türk Ticaret Kanununun 623 üncü maddesi hükmünün gereği yerine getirilir. (2) ..."

(1) Burada bir tartışma yok, Müdürler kurulu başkanı seçilsin veya seçilmesin mevcut üyeler görevlerine devam edebilirler. Ancak buradan "başkan seçmelerine gerek yoktur" anlamı çıkmaz. Diğer maddelere göre başkan seçilmesi gerekiyorsa seçilecek. Yani bu madde seçim konusunu engellemiyor veya serbestlik tanımıyor.

(2) Üç ay içinde gereği yerine getirilecek hüküm madde 623'tür.
Yani; "Şirketin yönetimi ve temsili şirket sözleşmesi ile düzenlenir. Şirketin sözleşmesi ile yönetimi ve temsili, müdür sıfatını taşıyan bir veya birden fazla ortağa veya tüm ortaklara ya da üçüncü kişilere verilebilir. En azından bir ortağın, şirketi yönetim hakkının ve temsil yetkisinin bulunması gerekir.
Şirketin müdürlerinden biri bir tüzel kişi olduğu takdirde, bu kişi bu görevi tüzel kişi adına yerine getirecek bir gerçek kişiyi belirler.
Müdürler, kanunla veya şirket sözleşmesi ile genel kurula bırakılmamış bulunan yönetime ilişkin tüm konularda karar almaya ve bu kararları yürütmeye yetkilidirler." hükmü.

Bu hükme göre yerine getirilmesi gereken "gerekler" şunlar oluyor;
a) En azından bir ortağa, şirketi yönetim hakkı ve temsil yetkisi tanınması
b) Yönetimde tüzel kişi varsa kendine bir temsilci seçmesi

Bu gerekler de müdürler kurulu başkanı seçimine dair olmadığına göre, 623. madde ile de (tartıştığımız konu açısından) ilgilenmiyoruz.

O halde 6103/25. madde konumuzla ilgili bir düzenleme içermiyor.

B- KONUYLA İLGİLİ MADDELER;
6102/624-1 : "Şirketin birden fazla müdürünün bulunması hâlinde, bunlardan biri, şirketin ortağı olup olmadığına bakılmaksızın, genel kurul tarafından müdürler kurulu başkanı olarak atanır...."

Müdürler kurulu başkanı atayabilmek için ana sözleşmenin buna izin veriyor olması gerekir.
O halde, yeni kurulacak şirketlerde ana sözleşmeler bu hükme uygun olarak düzenlenecek, eski şirketlerde ise ana sözleşmeler bu hükme uygun hale getirilecek, yani değiştirilecektir.

624. maddenin yürürlük tarihi 01 Temmuz 2012'dir. (Madde 1534-değişik) Ancak aynı maddede; "6103 sayılı kanun hükümleri saklıdır." dendiğine göre, ana sözleşme değişiklikleri konusu için 6103'e bakmak gerekir.

6103/22-1 : "Anonim şirketler esas sözleşmelerini ve limited şirketler şirket sözleşmelerini, yürürlük tarihinden itibaren oniki ay içinde Türk Ticaret Kanunuyla uyumlu hâle getirirler. Bu süre içinde gerekli değişikliklerin yapılmaması hâlinde, esas sözleşmedeki ve şirket sözleşmesindeki düzenleme yerine Türk Ticaret Kanununun ilgili hükümleri uygulanır...."

Buna göre, ana sözleşmelerin değiştirilmesi için son tarih 01 Temmuz 2013 olmaktadır.

-Sonuç;

a) Birden fazla müdür olan limited şirketlerde mevcut müdürler, mevcut görev ve yetki dağılımıyla görevlerine devam edecekler,

b) 01 Temmuz 2013 tarihine kadar ana sözleşmelerini değiştirerek TTK.nun 624. maddesine uygun hale getirecek ve aynı sürede müdürler kurulu başkanını da seçecekler,

c) Belirtilen sürede ana sözleşme değişikliği yapmazlarsa, bu tarihten sonra ana sözleşme ile kanun hükümlerinin uyuşmadığı konularda kanun hükümleri geçerli olacak,

d) Ana sözleşmelerini değiştirmemiş olsalar dahi, 01 Temmuz 2013'ten sonra müdürler kurulu başkanı seçmeleri gerekecek.

e) Ana sözleşme değişikliklerini yapmamanın bir yaptırımı yok gibi görünüyor. Ama, şirketin kendi ana sözleşmesinin uygulanamaması zaten bir tür yaptırımdır.

f) Müdürler kurulu başkanı seçmemenin de görünürde bir yaptırımı yok. Ancak, bu seçim yapılmadan alınan kararların hukuki geçerliliği tartışmalı hale geleceğinden yeterince güçlü ve riskli bir yaptırıma dönüşebilecektir.

Saygılarımla,

Hüseyin YILMAZ
YMM