Müşteri Kredi Kartından Mal Alınan Firmaya Ödeme Yapılması

Sinem_35

Katkı Sunan Üye
Sayın forumdaşlar,

Firmanın işleyişi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Firma ana tedarikçilerinden mal alımı yapıyor. Bu alımların ödemelerinin bir kısmını satış yaptığı müşterilerinin kredi kartlarını kullanarak, bir kısmını da kendi kredi kartını kullanarak gerçekleştiriyor. Bu firma şahıs firması. Tedarikçisine ödeme yaptığı kredi kartını aynı zamanda kendi bireysel harcamaları içinde kullanıyor. Bu nedenle kredi kartı dökümlerini bize vermiyor. Bu durumda biz kredi kartından firmaya yaptığı ödemeleri kasadan firmaya ödeme olarak çıkıyoruz. Müşterinin kredi kartından yaptığı ödemeleri de müşterinin cari hesabının alacağına, tedarikçi cari hesabının borcuna yaparak kapatıyoruz. Ay içinde banka hesaplarından kredi kartı borcu için yaptığı ödemeleri de kasaya çekilmiş gibi gösteriyoruz.
Hesap işleyişleri kısaca böyle. Ama bana bişeyler eksik veya yanlış gibi geliyor. Sizde yorumlarınızı yazabilirseniz çok memnun olurum.

Ynt: Müşteri Kredi Kartından Mal Alınan Firmaya Ödeme Yapılması

banada biraz garip geldi, üstadlar yardımcı olur sanırım.

Sinem_35 ' Alıntı:
Sayın forumdaşlar,

Firmanın işleyişi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Firma ana tedarikçilerinden mal alımı yapıyor. Bu alımların ödemelerinin bir kısmını satış yaptığı müşterilerinin kredi kartlarını kullanarak, bir kısmını da kendi kredi kartını kullanarak gerçekleştiriyor. Bu firma şahıs firması. Tedarikçisine ödeme yaptığı kredi kartını aynı zamanda kendi bireysel harcamaları içinde kullanıyor. Bu nedenle kredi kartı dökümlerini bize vermiyor. Bu durumda biz kredi kartından firmaya yaptığı ödemeleri kasadan firmaya ödeme olarak çıkıyoruz. Müşterinin kredi kartından yaptığı ödemeleri de müşterinin cari hesabının alacağına, tedarikçi cari hesabının borcuna yaparak kapatıyoruz. Ay içinde banka hesaplarından kredi kartı borcu için yaptığı ödemeleri de kasaya çekilmiş gibi gösteriyoruz.
Hesap işleyişleri kısaca böyle. Ama bana bişeyler eksik veya yanlış gibi geliyor. Sizde yorumlarınızı yazabilirseniz çok memnun olurum.

Ortağın kredi kartından tedarikçiye yapılan ödemeyi kasadan nakit çıkıyorsanız karşı firmadan makbuz almanız gereklidir.
Bir de tevsik sınırına dikkat etmelisiniz (yani 8000)

Satıcı borç , alıcılar alacak kaydı olabilir.

Ancak size tavsiyem bu tür işlemlere derhal son verdirmenizdir. Çok sakıncalı işler çıkar.

Sn.Güroy cevabınız için teşekkürler.

fakat ortada gayrıresmi herhangi bir durum yok. Firma sahibinin kredi kartından yapılan ödeme için veya mal satışı yaptığımız firmanın kredi kartından tedarikçiye yaptığımız ödeme için tedarikçi firmadan makbuzlar alınıyor. Hepsi kayıt altında.
Benim kafama takılan, kredi kartı ödemelerini kasadan yapılmış gibi gösteriyorum.
Aylık olarak ta kredi kartları borç ödemelerini bankadan yaptığım zaman banka hesabından kasaya çekilmiş gibi gösteriyorum.
Burada bir gariplik var mı veya böyle mi yapmalıyım diye tereddüte düştüm...

Yani makbuzlara nakten diye yazıldıysa, her taraf da kayıtlarına düzgün aldıysa ve mutabıksa tamamdır.

nguroy ' Alıntı:
Yani makbuzlara nakten diye yazıldıysa, her taraf da kayıtlarına düzgün aldıysa ve mutabıksa tamamdır.

Bu seferde kredi kartı kullanılan gerek şirket ort. gerekse müşterilerin kayıt dışı alım yaptığı (kayıt dışı çalışılma) iddiası ile idarece işlem yapılabilir.
Şirket ort. için alım ft ort borçlar olarak işlenip kart ödeme dönemlerinde kasadan kapatmak izah edilebilir ancak 3. şahıslar için bunu izah etmekde zorlanırsınız.

Arkadaşların bahsettiği gibi doğru bir işlem değil. Buna rağmen devam edecekse alıcının cari hesabıyla satıcının cari hesaplarını virman yaparak kapatırsınız. Ayrıca satıcı firmadan " A firması adına B firmasından kredi kartı ile tahsil edilmiştir" açıklamalı tahsilat makbuzu isteyiniz.

peki, firma sahibinin kredi kartı ile tedarikçilere yaptığı ödemeyi hangi hesaplarda takip etmem doğru olur ?

320 b 331 a
şeklinde yapabilirsiniz.

mal sattığı firmaların veya kendi kredi kartı kullanıldığında tedarikçi firmaların banka hesaplarında kredi kartından girenlerin bu firmanın KDV beyannamesiyle yaratacağı uyumsuzluğu izah etmesi ki bu her ay yapılıyorsa çok fazla izahat ve karışıklık getireceğinden pek tavsiye edilen bir yol olmasa gerek.