Navlun Yansıtma Faturası

İthalatçı firmayız. Bize kesilen navlun faturasının bir kısmını müşteri kendisi ödemeyi kabul etti.Müşteriye yansıtma faturası keseceğiz. Bunda KDV olamayacak. KDV beyannamesinde nerede göstereceğiz.

Safa Özcan

İthalatta mal alış bedelinin üzerine sigorta, navlun, gümrükleme vs. eklenerek maliyet bulunur. Müşterinize mal bedeli (içerinde navlun,sigorta vs. dahil) kesebilirsiniz. Yansıtma faturası kesemezsiniz.

Biz malı gemi ile getiriyoruz.Müşterinin malı acil istedi. Uçakla getirmek zorunda kaldık. Navlun farkını da müşteri kendisi ödeyecek. Bu şekilde olursa navlun yansıtma faturası kesilemez mi?

Mal bedeline navlun farkını da ekleyin. Bu şekilde maliyet hesaplayın. Mal hangi KDV oranına tabi ise buna göre fatura kesin.

Firma Mal ve Navlun faturası ayrı istiyor. Navlun da KDV olmadığı için bu yansıtma faturasını keserken KDV hesaplanmaması gerekmiyor mu?

Vergi Usul Kanunu Madde 262'de maliyet bedeli aşağıdaki gibi tanımlanmış. Bu durumda sizin alış bedeline navlun, sigorta vs. ekleyerek maliyet bedeli bulmanız, + kar olarak fatura etmeniz gerekir. Hariçten navlun yansıtma diye fatura kesmemelisiniz. Müşteriye navlun farkını daha önce kabul etmedi ve siz mal bedeli diye bir fatura kesti iseniz bu defa aradaki farkı fiyat farkı faturası olarak (KVD'li) kesebilirsiniz.

Maliyet bedeli:
Madde 262 – Maliyet bedeli, iktisadi bir kıymetin iktisap edilmesi veyahut değerinin artırılması
münasebetiyle yapılan ödemelerle bunlara müteferri bilümum giderlerin toplamını ifade eder.

Navlun faturasında KDV yoktur bu doğru ancak Gümrük Beyannamesine bakarsanız mal bedeli+navlun+sigorta vs. hepsi toplanarak sizden KDV tahsilatı yapılmıştır. Siz de bu KDV'yi zaten indirim konusu yapıyorsunuz.

Merhaba ;
Ben yurtdışına numune gönderimi yapıyorum. Benim gibi aynı firmaya numune gönderen X firmasının da mallarını benimkilerle birlikte göndereceğiz. Fakat navlun faturası benim adıma kesiliyor. Ben bunun bir kısmını X firmasına nasıl yansıtabilirim. Birde navlun faturasında KDV yok bende KDV siz fatura kesebilir miyim ?

Merhaba ;
Ben yurtdışına numune gönderimi yapıyorum. Benim gibi aynı firmaya numune gönderen X firmasının da mallarını benimkilerle birlikte göndereceğiz. Fakat navlun faturası benim adıma kesiliyor. Ben bunun bir kısmını X firmasına nasıl yansıtabilirim. Birde navlun faturasında KDV yok bende KDV siz fatura kesebilir miyim ?
"Yurtdışı Navlun Yansıtma Bedeli" şeklinde kdv siz fatura kesebilirsiniz. Faturaya" ....... firmasının ..... tarih ..... nolu faturasına istinaden düzenlenmiştir." ibaresini yazarsınız.