Ne Kadar Doğru Bir Uygulama?

auditer

Katkı Sunan Üye
5 şubeli markete gelen SSK müfettişi yaklaşık 200 çalışanı olan firmada müşteriler için saat başı firmada bordroya bağlı çalışan şoför için ayrı ssk dosyası açtırmalısınız demektedir. Başka bir ssk müfettişi de ana faaliyet konusu ne ise ona bağlı tehlike derecesi belirlenemelidir demektedir.

Müfettiş şoför trafikte aracın üstünde olduğundan ayrı dosya açtıracaksınız dedi.

O zaman bütün firmalarda araç kullananlar için ayrı ssk dosyası açtırmak lazım bu mantıkla. Doğrusu nedir kafam karıştı. Ana faaliyet konusu ne ise o tehlike derecesi kullanılacaktır diye biliyorum bu konuda fikirlerinizi bekliyorum .

yasal dayanağını bende bulamadım.

fakat uygulamada bir çok işyerinin sizin dediğiniz gibi ana faaliyet konusu üzerinden bildirdirdiğini tahmin ediyorum. dolayısıyla kobilerin hemen hemen hepsinde çok farklı personel çalıştırılıyor,tehlike dereceleri farklı olan kolların her biri için dosya açmak içinden çıkılmaz bir durum yaratacaktır.

iyi çalışmalar.

Merhabalar,
31/03/1981 tarihli resmi gazatede yayınlanan İşkazaları ve meslek hastalıkları prim tarifesinin 4.maddesinde
" Aynı işveren tarafından. aynı işyerinde yürütülen ve mahiyetleri bakımından ayrı hususiyetler arzeden ve başka başka tehlike sınıflarına dahil olan bütün işler işyerinde en yüksek tehlike sınıfına giren işin prim haddine tabi olur." hükmü öngörülmüştür.
Bu maddeye göre işyerinde prim oranı yüksek olan taşımacılık işi ile ilgili işkolu kodu ile işyerinin tescillenmesi gerekmektedir.Ancak şoforler hariç 200 kişinin düşük prim oranı ile çalıştığı bir işyerinde şöforler için ayrı dosya açtırılması yukarıdaki madde hükmü gereği en mantıklısıdır. Zannediyorum Sigorta Müfettişi bunu gözeterek doğru şeyi söylemiştir.
Saygılar...

evet ssk müffettişi doğru söylemiş.bizim de işyrimizde şoförler için ayrı çalışanlar için ayrı ssk dosyası var.Çünkü tehlike sınıfları farklı.bugüne kadar pekçok inceleme geçirdik bu şekilde bir problem çıkmadı.iyi çalışmalar

Sayın saliha,

İşyerinizin faaliyet konusu nedir diye sorsam problem olmaz umarım? Belki sizin faaliyet konunuza göre böyle bir ayrım olabilir ancak marketler şube bazında ssk dosyası açtırıyor bilindiği üzere. 2 şöfor varsa ayrı ssk dosyası açtırılmalı mı ? ayrıca teftişte problem yaşamamanızın nedeni de bence prim oranını zaten yükketen yatırmış olmanız ve personelin ssk ya bildiriminin yapılmış olmasıdır . Belki olması gereken sizin uygulamanızdır. Fikir alışverişinde bulunuyoruz zaten. ben zannetmiyorum ki bütün ssk mükellefleri şoförler için ayrı dosya açtırsın. Doğrusu nedir onun çabasındayım. İlginize teşekkürler.