Nefaset Bedeli Faturası

Merhabalar Nefaset bedeli faturası var elimde çalıştığımız firma bize kesmiş... Hangi hesapta kayıtlamalıyım.

Ynt: nefaset bedeli faturası

Firmamız üretim yaptığı ürünlerde hata varmış. ( üretim hatası) bu yüzden bu fatura kesilmiş. Üretim hatası nefaset olarak adlandırılıyormuş.

Ynt: Nefaset bedeli faturası

Anladım iade faturası demekki. İade işlemi yapacaksınız. satışlardan iadeler.

Ynt: nefaset bedeli faturası

zeynebim ' Alıntı:
Merhabalar Nefaset bedeli faturası var elimde çalıştığımız firma bize kesmiş... Hangi hesapta kayıtlamalıyım.

Merhaba;
Nefaset Bedeli;Teslim edilen mal ve hizmetin,teslimden önce taraflar arasında yapılan sözleşmedeki standartlara uymaması nedeniyle mal veya hizmeti alan firmanın,bu sözleşmeye dayanarak eksik ödeme yapması için kullanılır.Yani bir nevi iskonto olarak düşünmek yanlış olmayacaktır.Bu konuyla ilgili olarak KDV yönünden çelişkiler vardır.
Sayın Ahmet ÖĞÜT (Gelirler Genel Müdürlüğü-KDV Şube Müdürü) 'ün Mali Pusula Dergisi'nin Nisan 2005 sayısında ki yazısında;

"7. Nefaset Bedelleri

Nefaset bedeli, işin anlaşmada öngörülen standartlara uymaması halinde işi yapanın yaptırana eksik ödeme yapmasına imkan veren ve cezai şarta benzeyen bir uygulamadır. Burada işi yapanın yaptırana ödeme yapması değil, iş karşılığı ödenecek bedelin düşürülmesi söz konusudur. Sonuçta işi yaptıran lehine bir gelir doğmaktadır. Bu gelir de bir teslim veya hizmet karşılığında ortaya çıkmadığından verginin (KDV) konusuna girmez. Bu tutarlar teslim veya hizmetin KDV matrahından da indirilemez." demektedir.

Bana göre;
Faturayı düzenleyen yani aldığı mal ve hizmette iskonto talep eden firmanın faturada KDV hesaplaması, mal ve hizmeti sağlayan firmanın ise bu faturayı kayıtlarına alırken KDV'yi indirilecek KDV olarak dikkate almayıp, KDV'yi fatura genel toplamıyla birlikte iskontolar hesabında takip etmsi uygundur.Çünkü bu indirim aslında öz olarak iskonto özelliği taşımaktadır ve KDV 25.md'ye göre matraha dahil olmayan undurlara girmektedir.
yine bana göre; mal ve hizmeti teslim eden firmanın müşterisinden alacağı bu faturayı

611 --------------------- xxxx
120 ------------------------- xxxx

bu faturayı düzenyeyen müşteri firmasının muhasebe kaydı ise

320 ------------------------- xxxx
602 --------------------------xxxxx
391 ---------------------------xxxxx

şeklinde olmalıdır diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Ynt: Nefaset bedeli faturası

Nefaset Farkları

Bir mal teslim edilmek veya hizmet ifa edilmekle beraber bu teslim veya hizmetin, önceden belirlenen nitelikleri taşımaması nedeniyle mal veya hizmetin alıcısının talep ettiği nefaset farkı, tazminat mahiyet taşımakla beraber, alıcı lehine oluşmuş fiyat farkı olarak da algılanabilir.

Bir Mukteza'da;

"? yaptığınız dekorasyon işinde anlaşma şartlarına uyulmaması nedeni ile yapılan tazminat mahiyetindeki nefaset eksikliği kesintisi herhangi bir teslim veya hizmetin karşılığı olmadığından, KDV'ye tabi olmayacaktır. "(10) denilmiştir.

Her ne kadar bu ve benzeri muktezalarda nefaset farklarının tazminat niteliği taşıdığı, KDV'ye tabi olmadığı görüşü yer almakta ise de, bu farkların fiyat farkı olduğu iddiasına karşı ihtiyaten nefaset farkları için KDV'li fatura kesilmesini öneririz.

Ancak taraflarca kabul edilen nefaset farkı, ilgili mal veya hizmetin faturasında ıskonto olarak gösterilir ve ıskonto nedeninin nefaset farkı olduğu belirtilirse, bu ıskontonun, KDV Kanunu'nun 25. maddesi uyarınca mal veya hizmet bedelinden indirilmesi ve bakiye tutar üzerinden KDV hesaplanması bize göre mümkündür

Bence bu olaylarda bunun bir fiyat farkı olarak kabul edilerek. Daha önceden sözleşmeye bağlanmadysa KDV kesilmesi ve indirilmesi daha sağlam olur.