Netten brüte nasıl gidilir

merhaba arkadaşlar netten bürüte maaş hesaplarken bazı fomüller kullanılıyor formüle göre sonuçlar doğru çıkıyor fakat bu formül bulunurken asgari ücret mi baz alınıyor

Ynt: Netten brüte nasıl gidilir

prim oranlarında değişiklik olmadığı varsayımıyla vergi dilimi ve tehlike sınıfı belirleyicidir.

örneğin tehlike sınıfı 2 olan %15 gv tabi işçi için brüt = net /0,7159001
tehlike sınıfı 2 olan % 20 gv tabi işçi için brüt = net /0,67339613

oranları anladım fakat formülü nasıl buluyoruz asgari ücret mi belirleyici onu öğrenmek istiyorum

Gelir vergisi dilimine göre değişen oranlar var;
Bildiğim kadarıyla( muhasebeci değilim :) )
gelir vergisi hesaplanırken ssk primi ve işsizlik sigortası primi düşüldükten sonra kalan miktar gelir vergisine tabi oluyor. Bu da elde edilen rakama göre değişen vergi dilimi demektir.
100-(14+1) = 85= ücretin %85i gelir vergisi uygulanacak oran.Rakam örneğin %15 lik vergi dilimine giriyorsa;
( primler çıktıktan sonraki kısım)0,85 x 0,15( primler oranı toplamı) =0,1275 katsayı %15 lik vergi dilimi için katsayı
sonuçta formul;
100 ( ücretin tamamı)
0,85 vergiye tabi kısım
0,15 primler toplamı
0,66 damga vergisi
0,1275 gelir vergisi oranı

100-(15+0,66+12,75)=
100-28,41= 71,59= %71,59= 0,7159 katsayı :)

Eskiden brütten nete, netten brüte geçme katsayısı 71,65 idi. Damga vergisindeki değişiklikten sonra 71,59 olmuştur. Vergi dilimlerinin es geçilmesi durumunda elbette.

gelir vergisi hesaplanırken ssk primi ve işsizlik sigortası primi düşüldükten sonra kalan miktar gelir vergisine tabi oluyor. Bu da elde edilen rakama göre değişen vergi dilimi demektir. ( İşçi Payları(ssk primi ve işsizlik sig.primi) Brütten Çıkartıldığında G.V. Matrah Elden Ediliyor.)

üç bilinmeyenli denklem gibi. ben netten bürte sağlıklı veri sağlayan bazı web sitelerinden gidiyorum.