Noter Devrinden - Sicil Gaz. Tesciline Kadar Olan Süreç

İyi günler
Limited Şirketimizi devretmek üzereyiz, noter devrinden sonra sicil gazetesinin yayınlanacağı güne kadar yeni ortaklar şirketi ve eski ortakları zora sokacak başvurular, borçlanmalar vs. yapabilir mi?

Ayrıca şirketi devralacak arkadaş sen çek başvurusunda bulun devir olana kadar ancak gelir diye bir talepte bulundu, şahsen bunun ileride beni zor duruma sokabilecek durumlara yol açacağını düşündüğümden reddettim. Doğru mu düşündüm bilemiyorum.

Hisse devirleri tescil edilmediği müddetçe geçerli değildir. Şirketi devralacak kişiler şimdiden çek karnesi istiyorlarsa olaya şüpheyle yaklaşmak lazım. Şirketi devralacak kişilerin devir işlemini tescil ettireceği bile şüpheli.. Tanımadığınız kişilere devrediyorsanız çok dikkatli olmanız gerekir. İleride sahte fatura düzenleme, karşılıksız çek verme gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Ortaklık payının devri; tescil ve ilan edilmese de noter tasdikli devir sözleşmesi, şirket sözleşmesinde aksi öngörülmemişse ortaklar genel kurulunun onayı bu onayın bulunmadığı halde üç aylık sürenin geçmesi ile hüküm ifade etmektedir. Bu durumda ortaklık payının devredildiği tarih olarak noter tasdikli devir sözleşmesi tarihinin esas alınması gerekmektedir.