Noterde Tasdiklenmiş Bir Evrağı İade Etmek İstenmesi

mrb arkadaşlar benim merak ettim bir konu buda mesal bir adres değişkliği kararı aldım ve bu kararıda 2 gün sonra vazgeçtim bunun gibi diğer işlemlerdede iptal etme gibi bir şansımız ve paramızıda geri iade alma gibi bir durum ortaya çıkıyormu ilgilenen arkadaşlara tşkler

Ynt: noterde tasdiklenmiş bir evrağı geri iade etmek istenmesi

Notere ödediğiniz paradan bahsediyorsanız geri vereceklerini sanmam.

evt bende öyle tahmin ediyorum birde bu evrak üzerinde düzeltme yapma hakları varmı düzeltme harcı diye noterlik kanununda var ama hangi düzeltmeler için bu acaba

Adres değişikliği için hangi kurumlara,ne masrafı yaptınız?

Ynt: Noterde Tasdiklenmiş Bir Evrağı Geri İade Etmek İstenmesi

adres değişikliği noter karar tasdiği yaptım 40 lira, ticaret odasaına dilekçe ekinde verdim oda 256 lira tuttu makbuzu sonra vergi dairesine tescil evrağı,karar ve kira kontratını dilekç ekinde sundum aynı vergi dairesi sorumluluğu adresinde olduğundan bu şekilde işlemim tamamlandı.

kiranında damga vergisini %1,65 oranından hesapladım onuda 2 ile çarptım 2 suret olduğundan vergi dairesine ödemesini yaptım verilen evrakalrın içini koydum.

İyide siz işlemi bitirmişsiniz zaten.Daha hangisinden vazgeçeceksiniz anlamadım.Bir tek vergi dairesi yoklamaya gelmemiş.Siz resmen yeni yere taşınmışsınız.Şimdi yok kardeşm hepsini iptal edin mi diyorsunuz :)

Lütfen biraz Türkçeye dikkat.

Geri iade olmaz. Ya (İADE) olur ya da (GERİ VERİLİR)

ben işimi hallettim bi yoklama kaldı evt :)) beni sıkan noter katibinin kararda yazdığım eski işyeri adresinin numarasını 9 yazacağıma 169 yazmışım yani bunu düzeltme yapmayacağını yeniden bir karar düzenleyerek tasdikleyeceğini aynı parayı ödersin dedi.Burda noterin düzeltme yetkisini kullanmaması beni düşündürdü.Normalde noter kanununda 81.maddedki düzeltme yapabilinecek evrak ve belgeleri merak ettim ve bu düzeltme harcı bedelide 2 tl dir.Bunlar hangi evraklar merak ettiğim.

Eğer kararınız tescil edilmeseydi dediğiniz olabilirdi.Yani noter evrak üzerinde düzeltmeyi belki yapabilirdi.Ama artık ilan edilmiş herşey bitmiş.Noter kararı düzeltse bile tescil edilen adres farklı olacaktır.E tescilde de düzeltme olamayacağına göre...Noter aynı gün içinde işleme konulmamış evrakları düzeltebilir.Fakat bunu pek istemezler,eğer düzeltme yapılacak iş noter harcını etkilemeyecekse ve gün bitmeden işlem yapılabilirse o zaman evrak üzerinde düzeltme yapabiliyorlar. Ama ertesi gün gitseniz dahi düzeltme yapılamıyor.Bildiğim kadarı ile yeniden adres düzeltmesi kararı alıp tescile vermelisiniz.Saygılar.

Bu arada son açıklamanızı ilk sorunuzda yazsaydınız sorununuza daha erken ve net yanıtlar alabilirsiniz.Detaylara girince sorunuzun özü değişiyor.

2 gün sonra gittim notere ticaret odasından dönünde evraklar.Aslında ticaret odasının olayı büyütmesinden oldu eski adresi karara yazmasak bile oluyordu biz yazdık işte herşeyin açık olduğu bir durum işte mantıksız insanların yüzünden zaman kaybı yaşadım tabiki yeni tescil yaptırdım bir eski adresin numarası için bu durumda uygulanan bürokrasi düzenine kim vergi mükellefi olsun odaya kayıt olsun notere iş yaptırsın ve gene işverenler hep kötü neden kimse işyeri açmıyo derler.
böyle bir sitem ettim fakat 10 senedir muhasebe işinin içindeyim ve bürokrasinin hala düzelmediğini görüyorum.