fonradar

Odalara Zorunlu Üyelik Ve Aidat Konusu

Merhaba arkadaşlar

Anaysa 33. maddesi aynen şöyle diyor
"Hiç kimse bir derneğe üye olmaya ve dernekte üye kalmaya zorlanamaz."

Peki neden esnafımızdan serbest meslek erbabına ve sanayicimize kadar herkes odalara üye ?
Biz hiçbir yararı olmayan bu teşkilatlara ne diye aidat ödeyip duruyoruz ?

Ben bu konuda Bimer'e şahsen şikayette bulundum. Yeni anayasa çalışmalarında bu konuya bakacaklarını söylediler

Daha önce ise Ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi'nin bir iki yerde bu konudan bahsettiğini internette okudum.
Benim gibi düşünen sizleri de duyarlı olmaya davet ediyorum.
Zaten mesleğimizde düzenleyici rolü Maliye bakanlığı yapmakta odamız ise hiç bir hakkımıza savunmamakta
Öyle ise böyle bir odaya da gerek yok.

Sizin de fikirlerinizi merak ediyorum.
İyi çalışmalar

Şahsi görüşüm.
Bahsettiğiniz madde Dernek ve vakıflarla ilgilidir.
Meslek odalarını ve diğer ticaret odalarını bu madde hükmünde değerlendirmek hatalı olur.
Şu anda zaten dernek konusunda bu hüküm geçerli değil midir? Dernek ile meslek-ticaret odalarını birbirine karıştırmamak ve aynı potada değerlendirmemek gerektiğini düşünüyorum.
Kaldı ki anayasanın özünde temel hak ve özgürlüklerin düzenlenmesi yatar.Takdir edersiniz ki bütün kanunları bünyesinde barındırması beklenemez.

Merhaba arkadaşlar

Anaysa 33. maddesi aynen şöyle diyor
"Hiç kimse bir derneğe üye olmaya ve dernekte üye kalmaya zorlanamaz."

Peki neden esnafımızdan serbest meslek erbabına ve sanayicimize kadar herkes odalara üye ?
Biz hiçbir yararı olmayan bu teşkilatlara ne diye aidat ödeyip duruyoruz ?

Ben bu konuda Bimer'e şahsen şikayette bulundum. Yeni anayasa çalışmalarında bu konuya bakacaklarını söylediler

Daha önce ise Ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi'nin bir iki yerde bu konudan bahsettiğini internette okudum.
Benim gibi düşünen sizleri de duyarlı olmaya davet ediyorum.
Zaten mesleğimizde düzenleyici rolü Maliye bakanlığı yapmakta odamız ise hiç bir hakkımıza savunmamakta
Öyle ise böyle bir odaya da gerek yok.

Sizin de fikirlerinizi merak ediyorum.
İyi çalışmalar

Sayın mig23,

Böyle bir değerlendirme yaparken konuyu salt Anayasa'ya bağlarsanız şimdiki gibi ciddi hataya düşersiniz. "Zaten mesleğimizde düzenleyici rolü Maliye bakanlığı yapmakta..." nekadar yanlış bir bakış ve bilgi, MB mesleki değil vergisel düzenlemeyi yapıyor sadece ve sadece vergi yasaları çerçevesinde. Sizin Ticari Hak ve yükümlülükleriniz ise tamamen farklı yasalar çerçevesindedir ve odaların kuruluş ve amaçları ayrı yasalarla düzenlenir. Özellikle kurumların sicil kayıtları (nüfus bilgileri) 3. şahıslara karşı hakların korunması nasıl gerçekleşir. Hem toplumsal hem ticari yaşam bir disiplin silsilesidir ve düzenlemelere tabi olması gerekir. Bu düzenlemeler yasa ve bu yasaları uygulayan teşkilatlarla sağlanır. Ticari hayatın düzenlenmesi de odalara ve sicil dairelerine bağlıydı şimdi bu iki kurum birleştirildi. Size bu tür bir yorumda bulunmadan önce neden var ? sorusunun cevabını araştırmanızdır, sadece bu konuda değil tabi.

Dernek ve vakıflar da ayrıca bu kurumların dışında İçişleri Bakanlığına bağlı kurumlar tarafından denetlenir ve oraya bağlıdırlar, faaliyet ve sorumlulukları bu şekilde denetlenir. E şahısların durumu da Medeni yasaya bağlı. Hepsine gerek var ve siz birgün bu ihtiyaçla karşı karşıya kalırsınız.

Ben sivil itaatsizlik hakkımı kullanmak istiyorum. Başka da sözüm yok.
Peki bu hakkı nasıl kullanacaksınız, evde-ofiste oturup otorup, sadece oda üyelik aidatlarını ÖDEMEYEREK mi?
Eğer sivil itaatsizlikten kastınız buysa, kızdığınız o oda gibi hiç bir işe yaramayan bireysel , sadece kendinize faydalı bir iş yapmış olursunuz .