fonradar

Ödenmemiş sermaye ve hisse devri hk.

13MAYIS85

Katkı Sunan Üye
merhaba

a.ş. şirkette hisse devri işlemi yapıldı ve hisse devreden şahısların ödenmemiş sermayesi mevcuttu bu durumda onların 501 ödenmemiş sermaye hesaplarını devir olan kişiyemi virmanlamalıyım.
ayrıca ayrılan ortakların bağkur sonlandırma işlemleri yardımlarınızı alabilirmiyim
konuyu ssk bölümüne açmıştım ama cvplanmadı araya iliştiriyim dedim.

Ynt: Ödenmemiş sermaye ve hisse devri hk.

-Evet, dediğiniz gibi virman yapınız.
-Hisse devrinin tescilini yaptırdıysanız ticaret sicil gazetesi ile ortaklıktan ayrılışını yapabilirsiniz.

hayır tescil yaptırmadım nasıl kapanış yaptırmam gerekecek bu durumda

Bu durumda elinizde büyük ihtimal hisse devri sözleşmesi ve pay defteri kayıtları vardır.Bunlarla sonlandırmaya çalışacaksınız.Birde A.Ş. ortağı Yönetim Kurulunda mı değilmi.?
Çünkü artık yeni kanun ile birlikte sadece A.Ş. yönetim kurulu üyelerinin bağkuru zorunludur.5510 dan önce bağkurluluğu devam eden diğer ortakların bağkurluluğu istekleri halinde devam ediyordu, sizinki buna benzer bir durum ise, bir dilekçeyle bile kapatabilirsiniz.

bağkur sonlandırmak istediğim ortaklar yönetim kurulu başkanı ve yardımcısı elimde a.ş. hisse devir sentleri var sadece bunlarla denicem şansımı peki yeni giren ortakların sosyal güvenlik var ortak olduklarında hala devam ediyordu.onlar için herhangi bir açılış yapmamda gerekmez bu durumda sanırım.

13MAYIS85 ' Alıntı:
bağkur sonlandırmak istediğim ortaklar yönetim kurulu başkanı ve yardımcısı elimde a.ş. hisse devir sentleri var sadece bunlarla denicem şansımı peki yeni giren ortakların sosyal güvenlik var ortak olduklarında hala devam ediyordu.onlar için herhangi bir açılış yapmamda gerekmez bu durumda sanırım.

Sosyal güvenlik var demek ile bağkuru kastediyorsunuz sanırım.Bildirmelisiniz menfaatinizedir.Varsayınki 10 yıl sonra ilk sigortalılığına neden olan ortaklığı sona erdi.Yeni ortaklığının da devam etmesi gerekiyor.10 yıl öncesine gelip, bugün yapmadığınız açılışı yapmak zorunda kalırsınız.

yeni giren ortaklardan birisi emekli bunun içinde bağkura başvurmamız gerekecek mi ?

Maaşından Sgdp kesintisi yapılması için dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.

13MAYIS85 ' Alıntı:
merhaba

a.ş. şirkette hisse devri işlemi yapıldı ve hisse devreden şahısların ödenmemiş sermayesi mevcuttu bu durumda onların 501 ödenmemiş sermaye hesaplarını devir olan kişiyemi virmanlamalıyım.
ayrıca ayrılan ortakların bağkur sonlandırma işlemleri yardımlarınızı alabilirmiyim
konuyu ssk bölümüne açmıştım ama cvplanmadı araya iliştiriyim dedim.

Merhaba,

Diyelim ki satan ortağın Sermaye payı 50.000 TL idi; ödenmemiş sermayesi; 20.000 TL idi

Hisse devir senedinde 50.000 TL den mi satış yapıldı, 30.000 TL denmi.

Değer artış kazancı açısından çok önemli.

Saygılarımla,

Değer artış kazancı kavramı önemlidir. Ancak bu şirketi ilgilendiren bir husus değildir. Alanla satan arasındaki işlemdir. satışı yapan bu vergi konusuna giriyorsa şahsen beyan eder.