Ödenmemiş Sermayenin Dönem Sonu Karı İle Ödenmesi Hk.

Merhabalar,

Sorum ödenmemiş sermayenin dönem sonu karı ile ödenmesi ve vergilendirilmesi hakkındadır.
Limited şirketlerde ana sözleşmede ortaklar tarafından taahhüt edilen sermayenin 4'te 1'nin, kuruluş işlemleri sırasında bankaya bloke edilerek ödenmesi gerekiyor. Kalan 4'te 3'lük kısmın iki sene içinde ödenmesi gerekiyor. Bu kalan kısım, ilk dönem sonu karı ile şirkete ödenebilir mi? Bu kara, kurumlar vergisi (%20) dışında gelir vergisi kesintisi (%15) uygulanıyor mu?

İnternetteki araştırmalarımda ödenmemiş sermayenin ödenmesi hususunda bir bilgi bulamadım. Karın sermayeye ilavesi konusunda oldukça bilgi bulunmakta fakat bu ilave ödenmemiş sermayenin ödenmesi mi yoksa sermayenin arttırılması mı ayırt edemedim.

Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Kar payından sermaye taahhütlerini karşılayabilirsiniz. Normal kar dağıtımı gibi yapıp % 15 gv. kesintisi uygulayacaksınız. Net kar payından da sermaye taahhütlerini karşılayacaksınız. (Banka hesabınız uygunsa önce ortağa kar payını ödemeniz, sonrasında da ortağın aynı tutarı sermaye taahhüdü olarak banka hesabınıza yatırması daha iyi olur.)

sayın BioDread;

Sayın bülent249 haklı ona ilave olarak

Sorum ödenmemiş sermayenin dönem sonu karı ile ödenmesi ve vergilendirilmesi hakkındadır.
Limited şirketlerde ana sözleşmede ortaklar tarafından taahhüt edilen sermayenin 4'te 1'nin, kuruluş işlemleri sırasında bankaya bloke edilerek ödenmesi gerekiyor. Kalan 4'te 3'lük kısmın iki sene içinde ödenmesi gerekiyor. Bu kalan kısım, ilk dönem sonu karı ile şirkete ödenebilir mi?

***Evet ödenebilir.(Bunun için 2.sorunun devamına bakınız)

--Bu kara, kurumlar vergisi (%20) dışında gelir vergisi kesintisi (%15) uygulanıyor mu?

***Dönem Karının %20'si Kurumlar vergisi karşılığıdır.Net karı dağıtırken sizinde bildiğiniz gibi %15 G.V'yi kurum bünyesinde stopajlandırılıyor.dağıtılan karı elde eden kişiler için bu M.S.İ'dir.M.S.İ elde eden kişi açısından bunun %50'si vergiden istisna %50'si ise G.V.K 103 ikinci sırasını aşarsa beyanname verecek ve kurum bünyesinde kesilen %15 stopajı düsecek ,aşmazsa vermeyecek

Daha sonra bu kişi elde ettiği ve vergilendirdiği parayı isterse ödenmemiş sermayesini ödeyebilir.Öte yandan dağıtılmayan karları ortaklar isterse sermayeye ilava edebilirler.Sermayeye ilave edilen karlar vergilendirilmez. Ancak şirketin tasfiyesi veya sermaye azaltımı sonucu ortaya çıkarsa vergilendirilir.

Öte yandan karların sermayeye eklenmesi yolunu seçenler ödenmemiş sermayeyi TTK'nın belirlediği süre içinde ödemek zorundadırlar

İnternetteki araştırmalarımda ödenmemiş sermayenin ödenmesi hususunda bir bilgi bulamadım. Karın sermayeye ilavesi konusunda oldukça bilgi bulunmakta fakat bu ilave ödenmemiş sermayenin ödenmesi mi yoksa sermayenin arttırılması mı ayırt edemedim.

Teşekkür ederim.[/QUOTE]